Několik z nich mělo tak akutní nedostatek, že jim bylo měsíčně podáváno 50.000 MJ, dokud se u nich hladina vitamínu D nevrátila na normální hodnotu. Proč je vitamín D tak důležitý a jak v těle působí? Níže přikládám výňatek z internetového článku gynekoložky Marcelle Pick:

„Tato nezbytná živina je nazývána vitamínem, ale z hlediska diety je vitamín D vlastně druh hormonu – je to stavební kámen pro silný steroidní hormon ve vašem těle, calcitriol.

Je již léta známo, že vitamín D je nezbytný pro zdraví našich kostí a zubů, ale důkladný pohled na jeho význam pro naše zdraví je spíše novější záležitosti. Vitamín D působí v kombinaci s jinými živinami a hormony: podporuje vstřebávání a metabolismus minerálů (především vápníku a fosforu v krvi a kostech). Reguluje buněčné dělení a bujení (prevence rakoviny). Zvyšuje citlivost na inzulín a zlepšuje regulaci hladiny cukru v krvi (vylučování inzulínu).

Studie také prokázaly jasnou souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a obezitou, rezistenci vůči inzulínu, srdečními chorobami, některými druhy rakoviny a depresí. Vaše tělo si vitamín D nedokáže samo vyrobit. Je nastaveno tak, aby ho mohlo vyrábět při vystavení slunečnímu záření. Provádím nyní testy u všech svých pacientek a ke svému překvapení zjišťuji, že u více než 85% z nich je zjištěn nedostatek vitamínu D.

Teoreticky je možné vytvořit dostatečné množství vitamínu D pouhým několikahodinovým pobytem na slunci týdně, za předpokladu, že jsou paprsky UVB dostatečně silné. Je také možné ho přijímat potravou, mnohé potraviny jsou dokonce vitamínem D obohaceny. Ve skutečnosti ho však nepřijímáme dostatek, a proto se tolik z nás ocitá hluboko pod potřebnou hladinou.“

Doktorka Picková dále uvádí, že podle studií potřebují dospělí 3000-5000 MJ denně, někdy se uvádí i větší množství. Určení správného dávkování byste ovšem měli konzultovat se svým lékařem. Pro zájemce je celé znění článku v angličtině k dispozici na http://www.womentowomen.com/healthynutrition/vitamind.aspx