A možná i vám v hlavě vrtá otázka:

Přece není možné, že při pomalém běhu zhubnu víc než při rychlém?

Tady je odpověď: i vědci se domnívají, že to vše je jen velká pověra. Tělo spaluje tuk v případě, že váš denní energetický výdej je vyšší než příjem, pak „sahá“ do svých zásob. Tento deficit můžete vytvořit např. zvýšením energetického výdeje, což se děje také při sportu.  Při nízkém pulsu – tedy při pomalém tempu – sice vaše tělo kalorie spaluje, ale samozřejmě méně, než při rychlém tempu. Při intenzivním tréninku tělo vyprazdňuje svoje zásoby sacharidů a tuků a tento pozitivní efekt pokračuje i určitou dobu po skončení tréninku, resp. podkožní tuk se začíná odbourávat až několik hodin po začátku sportovní činnosti.  

(volně podle Prof. Dr. Walter Schmidta z Univerzity v Bayreuthu)

Tuk se začíná spalovat až po 30 minutách cvičení

Omyl!

Která z nás má dnes času nazbyt! Možná i vy jste si už mnohokrát řekla: teď bych měla čtvrt hodinky volno, ale přece nemá smysl na takovou chvilku vytahovat rotoped. Stejně se tuk spaluje až po 20 – 30 minutách cvičení. Tolik času nemám, radši si přečtu časopis!

Jenže pozor! „Zázračná" hranice, za kterou začínáme při cvičení spalovat tuk, je další z řady hloupostí. Již od první sekundy, kdy se začneme hýbat, se v těle uvádí do chodu řada mechanismů, které slouží ke spalování kalorií. Je ovšem pravda, že až po 20-30 minutách je dosaženo optimálního spalování.

Po skončení sportovní aktivity navíc zůstává látková výměna zrychlená po dalších přibližně 24 hodin.

Takže každá chvilka strávená pohybem je vám k dobru!

(volně podle Prof. Dr. Waltera Schmidta z Univerzity v Bayreuthu)

Jen neustálá dřina je zárukou úspěchu

Omyl!

Věděly jste, že o úspěchu tréninku rozhodují pauzy? Určitě to znáte: konečně jste se rozhodla něco se sebou udělat a s obrovským nadšením jdete tři dny po sobě běhat, cvičit nebo plavat. A čtvrtý den si nemůžete ani zavázat boty, jak vás všechno bolí…

Tělo se totiž musí po každém výkonu zregenerovat, a to chce svůj čas: při vytrvalostním sportu 24-36 hodin, při silovém sportu 48-72 hodin a při tréninku koordinace dokonce 72 až 96 hodin. V této fázi dochází k tzv. superkompenzaci a tělo vyjde ze zátěže posílené. Pokud budete tento princip ignorovat, můžete si sportem i škodit.

Chcete-li přesto sportovat denně, uspořádejte svůj program tak, aby se velké svalové skupiny v jednotlivých dnech střídaly a měly čas na regeneraci. Pokud jeden den běháte, zařaďte na další den posilování horní části těla, aby si nohy odpočaly. V pauzách vaše tělo sílí!

(volně podle Prof. Dr. Inga Frobösea, docenta na Vysoké škole sportovní, Kolín nad Rýnem)