Zatímco někteří lidé kravské mléko pít nechtějí, další ze zdravotních důvodů nemohou. A protože se nic nemá přehánět – ani pití živočišného mléka ne, přinášíme inspiraci – mléka rostlinná. Alternativní mléka mohou být chutná a zdraví prospěšná – tedy především v případě, že si je připravíte v pohodlí domova. A my víme, jak na ně.

Mandlové, kokosové, ovesné nebo třeba sójové mléko – v podstatě se jedná o rostlinné nápoje. Můžete je koupit v obchodech, ale mnohem jednodušší je připravit si je po svém. Vyhnete se tak často nepříliš čistému složení – stabilizátorům, přidaným cukrům, emulgátorům. A taky nemalé částce, kterou musíte zaplatit.

Nekupujte, připravujte

Ať už patříte mezi vegany nebo jen dáváte přednost rostlinným mlékům ve vaší kuchyni, skutečné a zdraví prospěšné rostlinné mléko připravíte během krátké chvíle. Jedině tak totiž získáte přehled o tom, kolik ořechů obsahuje – a tím pádem budete mít jasno, jak výživný nápoj jste vykouzlili. Vendula z kuchyňských studií Gorenje přináší tipy, jak na to:

  • vyberte oblíbený druh semínek či ořechů a nechte je přes noc namočené ve vodě
  • poměr ořechů a vody by měl být 1 : 3 až 4
  • máte-li rádi sladší chuť, můžete namáčet spolu s datlemi či rozinkami
  • nakonec stačí vše rozmixovat a přefiltrovat pro jemnou konzistenci

Objevte lahodnou chuť mandlového mléka

Mandlové mléko patří snad mezi nejoblíbenější rostlinná mléka vůbec. Domácí mandlový nápoj obsahuje vápník, hořčík, železo, zinek a vitamíny A, D, E a B. Navíc je vhodné pro malé i velké strávníky – vyživuje svaly, kosti, působí pozitivně na lidský organismus a pomáhá v boji proti překyselení. Tento zázračný nápoj skvěle využijete také při vaření a pečení.


Zdroj: cz.pinterest.com

TIP: Při přípravě mandlového mléka nevyhazujte použitou rozmixovanou drť mandlí. Tu můžete použít v kuchyni – třeba právě při pečení.

Dobrota pro všechny

Rostlinná mléka jsou vhodná pro všechny. Pokud si chcete zpestřit jídelníček nebo toužíte po změně, stačí popadnout vaše oblíbené oříšky a zkusit něco nového. Mléko můžete v uzavřené sklenici skladovat až 4 dny. Ale nejspíš mu neodoláte – 4 dny alespoň u nás nemají šanci.

Komentáře