Ne, to není nadávka ani posměšek, vypláznutí jazyka bylo kdysi v Tibetu pozdravem, potvrzením dobrých úmyslů, stejně jako si my dnes přejeme dobrý den. Co má kdo na jazyku je totiž v přímém vztahu k jeho zdraví, je to něco jako zdravotní karta.
Tento orgán je protkán nespočtem drobných cévek a nemá kůži, jen tenkou sliznici. Má-li někdo chudokrevnost, ani jeho jazyk nebude zdravě červený ale bledý, bude-li mít špatný oběh, jazyk zfialoví. Tím však nekončí diagnostika jazyka tak, jak je rozpracována v tradiční čínské medicíně. Zde má význam každá rýha, skvrna nebo místo bez povlaku, stejně jako velikost, tloušťka, tvar, barva těla i povlaku jazyka.
Máte-li jazyk spíš červenější a na jeho povrchu silný a k tomu žlutý povlak, pak jste to asi přeháněli s tučnou stravou a teď máte problémy s trávením nebo právě přichází horečka či chřipka. Pokud máte červenou jen špičku jazyka a na ní mnoho červených puntíků, trápí Vás starosti a možná i hůře spíte nebo v noci pracujete. Pokud jsou červené jen okraje jazyka po stranách a zvláště na pravé straně, je třeba zvážit problémy se žlučníkem.
Pozor na partnery, jejichž jazyk je rozřezán drobnými rýhami ve tvaru písmena Y, jejich erotické potřeby mohou být až vyčerpávající. Všechny hluboké rýhy v jazyku svědčí o „hrábnutí si do zásob“ nebo nedostatečných „zásobách“ daných geneticky. Může to být dlouhodobý stres a úmorná práce bez dostatečného odpočinku, opakovaný velký fyzický výkon s nedostatečnou možností regenerace či jakékoli jiné přetížení organismu. Dáte-li však svému tělu možnost, uvidíte, že se trhliny opět zacelí. Někdy to však může trvat i měsíce až roky.
Tradiční čínský lékař však nikdy nestanovuje diagnózu jen na základě jedné metody, ale vždy jen vyvozením logických závěrů z celku všech použitých metod, podobně jako detektiv se nenechá unést jen jednou hypotézou, ale musí pečlivě vyšetřit všechny stopy, které za sebou nechal pachatel a dobrat se tak pravdy o tom, co se stalo. Nemoc i pachatelé zločinů někdy dokáží být velmi lstiví.