Předtím jak začneme rozebírat vzhled „nemocného“ jazyka, je třeba popsat jazyk „zdravý“ . Je „živé“ světle červené barvy, s tenkým bílým povlakem, bez otisků po stranách a rýhování na svém povrchu, není malý ani velký, při vypláznutí se nechvěje ani nepohybuje…Změny jazyka nemusí být ale celoplošné…Na špičku jazyka se promítá srdce, kousek nad ním plíce, ve střední části slinivka-slezina a žaludek, po stranách játra a žlučník, na kořeni jazyka ledviny, močový měchýř, střeva a pohlavní orgány.
Změny barvy jazyka:
Bledý jazyk může charakterizovat dvě základní chorobné změny :
- vyčerpání životní energie – je často také nadměrně vlhký a zvětšený, co odpovídá nedostatečnému „ovládání“ tekutin energií. Doprovází chronický únavový syndrom, ale také nadměrné přibývání hmotnosti, poruchy trávení, tvorbu otoků, nebo samovolnému pocení…
- „nedostatečnost“ krve – jazyk je suchý, velice často bez povlaku a je menší než normálně. Nemusí se jednat jen o chudokrevnost, ale také o hormonální nerovnováhu. Tento typ jazyka „doprovází“ závratě, nadměrné padání vlasů, tenké a lomivé nehty, časté brnění a necitlivost končetin, nespavost, bledost a suchost pokožky, poruchy menstruačního cyklu – jeho vynechávání až zástavu často doprovázené neplodností.
Tmavě červený jazyk: charakterizuje vnitřní horkost „plného“ nebo „prázdného“ typu.
- pokud není přítomen na jazyku povlak, jedná se o „prázdnou“ horkost, způsobenou vyčerpáním „jinového“ aspektu organizmu – a tím nedostatečné zvlhčování a chlazení. Je to jako by „došla“ voda v chladiči. Jazyk je menší než normálně. Způsobuje to vyčerpávající životní styl – časté ponocování a nedostatek spánku, nadměrnost vysušujících potravin, opakované horečnaté a/nebo špatně zaléčené nemoci, excesívní sexualita. Tento typ jazyka často doprovází chronické bolesti hrdla, nespavost, zácpu, předčasnou menstruaci, dlouhodobé teploty z „nejasné“ příčiny, padání vlasů, chronický suchý kašel, noční pocení…
- pokud se na něm nachází žlutý povlak, jedná se o „plnou“ horkost, která je způsobená nadměrnou konzumací alkoholu, nebo potravin horkého typu, nadměrnou tvorbou hlenů v organizmu a vznikem horkosti jejich stagnací, nevyrovnaností emocí. Tento povlak odpovídá potížím typu nespavosti s častými děsy, bolestem žaludku, pachem z úst, nebo nadměrnou chutí k jídlu, zánětům žlučníku, jater a ledvin…
Fialový jazyk je příznakem stagnace proudění krve a její následné blokády a doprovází anginózní bolesti srdce, mozkovou mrtvici(nebo jí předchází) nebo nadměrnou horkost akumulovanou v orgánech.
Další zajímavosti na jazyku :
- rudá špička jazyka je příznakem „horkosti“ srdce a vyskytuje se u lidí s nespavostí nebo nadměrností emocí, ale také u bolestivého močení.
- rudé a nateklé okraje jazyka jsou příznakem horkosti jater a/nebo žlučníku a doprovází (nebo můžou předcházet) migrenózním bolestem hlavy nebo žlučníkovému záchvatu
- rudě tečkované okraje jazyka doprovázené brněním, necitlivostí nebo zástavou pocení na polovině těla jsou nejčastěji příznakem hrozící mozkové mrtvice.
- vertikální rýhy tmavěji červeného jazyka jsou příznakem vnitřní „suchosti“ a vyčerpání „jinového“ aspektu a doprovází diabetes, hubnutí, noční pocení a dlouhodobě probíhající chronická onemocnění. Jediná vertikální středová rýha je příznakem vyčerpání energie žaludku a často také plic.
- horizontální rýhy střední části nejčastěji bledého jazyka jsou příznakem vyčerpání energie slinivky a souvisí často se „zhroucením“ energie celého organizmu a poruchami trávení.
Existuje mnoho „odstínů“ barev a povlaků jazyka a jejich vzájemných kombinací a není možné je tady všechny uvádět. Neměli bychom ale zapomínat, že náš jazyk je věrným obrazem našeho zdraví a jeho změny signalizují mnohokrát nemoci, o kterých nemáme ani zdání a které se objeví v blízké nebo vzdálené budoucnosti.
Autor: MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac