Při aerobním tréninku má tělo k dispozici dostatek kyslíku pro spálení nositelů energie. Intenzita tréninku je zvolena tak, aby se ke svalstvu dostalo dostatečné množství kyslíku a přispělo tam k získání energie. Při zvýšené zátěži už přísun kyslíku nestačí k tomu, aby poskytoval nutnou energii. Proto pak tělo produkuje energii tvorbou mléčných kyselin (laktátů). V tu chvíli se člověk nachází v anaerobním režimu.
Kromě pevného svalstva je při bodystylingu důležitým aspektem také tělesná hmotnost. Zpravidla se jedná o její snižování a pouze diety přitom ke kýženému výsledku často nepomohou. Pravděpodobně jste už také zjistili, že díky dietě sice zhubnete, po jejím skončení však opět přiberete, a dokonce i rychleji. Tento tzv. jo-jo efekt je způsoben tím, že tělo začíná při redukci kalorií šetřit energii, výměna látek je omezena. Když tedy začnete po dieté opět normálně jíst, díky snížené látkové výměně nemůže být spálena všechna energie a tělo si ukládá zásoby – tukové zásoby. V horším případě je snižování hmotnosti při dietě způsobeno odbouráváním svalové hmoty.
Jinak ale působí kondiční sport. Společně se správnou stravou se vytrvalostní trénink stává skutečným »spalovačem tuků«. Díky pravidelnému tréninku srdce začne tělo cíleně spalovat tuky. To se ale nestane okamžitě, protože se tělo musí nejdříve tréninku přizpůsobit. Po 4 až 8 týdnech pravidelného tréninku běží spalování tuků ve vysokých otáčkách.
V tělocvičně nebo v přírodě
Zda provozujete vytrvalostní aktivity venku na čerstvém vzduchu nebo doma s pomocí trenažéru pro vytrvalostní trénink, například na běžícím pásu nebo ergometru, závisí na vašich vlastních zálibách. Důležité je pouze to, abyste zvolili správnou intenzitu a délku zátěže. Samozřejmé můžete také zvolit v chladnějších ročních obdobích sport prováděný vevnitř a v teplejších měsících trénovat venku.
Tipy a rady
Radujte se z tréninku. Vyberte si takový druh vytrvalostní aktivity nebo takový trenažér, který odpovídá vašim individuálním zálibám.
Jestliže s tréninkem začnete ve 35 letech a později, měli byste se nechat celkově vyšetřit lékařem.
Během infekčnich onemocnění neprovozujte žádný vytrvalostní sport. Teprve po odeznění nemoci začněte opět pomalu a přiměřeně s tréninkem.
Používejte měřiče srdeční frekvence.
Trénujte pravidelně. Zkuste cvičit několikrát týdně podle svých vlastních možností.
Délku a intenzitu tréninku zvyšujte pomalu a v malých dávkách, zcela podle vaších vlastních pocitů.
Článek je ukázkou z knihy: Perfektní bodystyling
Autoři: Czichoschevski, Miessner, Schmauderer, vydalo: GRADA Publishing, a.s.