ZácpaBolesti břicha, nechutenství, nadýmání, celkový diskomfort? To všechno doprovází zácpu, která je stará jako lidstvo samo. Následek dlouhodobé zácpy je ale vážnější – postupná intoxikace (zanášení a otrávení) našeho organizmu "dlouhodobě skladovanými" odpadními látkami …

Pro správné pročišťování by měl člověk po každém jídle vyloučit část zbytků předchozích jídel. Je tomu ale tak? Chemicky a fyzikálně upravované potraviny, nedostatek vlákniny, málo tekutin…a často jsme rádi, když se nám "to" podaří jednou za den. Jsou ale i takoví, kteří se snaží jíst zdravě, přijímají dostatek tekutin, mají pravidelný pohyb a přece trpí zácpou. V čem je tedy problém???

Podle tradiční čínské medicíny může být zácpa způsobena i jinými faktory než jenom nedostatkem vlákniny.

Mezi ně patří :

Emoční vlivy jako strach, stres, deprese a také nedostatek pohybu způsobují blokádu proudění energie, což narušuje transportní funkci tlustého střeva. Zácpu doprovází depresivní nálady, tlak v podžebří, u žen bolestivá menstruace s otékáním prsou. Léčba je zaměřená na zprůchodnění toku energie (u emoční příčiny hlavně energie jater).

Vnitřní akumulace horka a sucha , která způsobuje stagnaci (neplynulé proudění) energie a poruchy transportu tráveniny střevem. Dochází k tomu po horečnatých onemocněních, nadměrné konzumaci alkoholu a pálivých nebo "vysušujících" jídel. Stolice je tvrdá a suchá. Doprovodními příznaky jsou bolesti břicha, chuť na studené nápoje, ztmavnutí moči a zrudnutí obličeje, pach z úst, zvýšená teplota. Léčebně se působí na odstranění horka a zvlhčení sucha.

Zácpa z chladu ve střevech způsobená nedostatkem energie sleziny-slinivky a ledvin. Častá bývá u oslabených a starších lidí. Doprovází ji zimomřivost, studené končetiny, časté močení?Léčba je zaměřená na posílení oslabených orgánů a zahřátí meridiánů -akupunkturních drah ovlivňujících vylučování stolice (dráhy tlustého střeva, sleziny – slinivky, ledvin, žaludku)

Zácpa z nedostatku energie a krve. Při nedostatku energie jsou typické potíže s vytlačením stolice, která může být suchá i měkká. Doprovodními příznaky bývají únava a samovolné pocení. Častá bývá po těžkých a zdlouhavých nemocích, ve stáří. Při "prázdnotě" krve v důsledku silné menstruace, porodu, velkého krvácení, vysilujících horeček či nedostatečné výživy je stolice suchá a zřídkavá. Doprovází ji celková bledost(obličej, jazyk, nehty), závratě, sucho v krku, hubnutí… Léčba je zaměřena na doplnění energie a "posílení" krve.

Na závěr jedno malé doporučení, které může zlepšit stávající zácpu z horkosti a suchosti v tlustém střevě. Je to přidávání 1 lžičky lněného semínka (nejlépe namixovaného) do každé připravené porce jídla. Potom už jen dostatečně pít tekutiny.