Vředy jsou defekty nebo-li eroze žaludeční sliznice. Celé trávicí ústrojí měří několik metrů a je naplněno různými šťávami a sekrety, které usnadňují trávení.
Na začátku trávení je ze stěn tohoto orgánu spoustou malých žlázek secernována zředěná kyselina solná, aby jednak dezinfikovala potravu, která se do něj dostává a jednak ji změkčila a u pravila. Jestliže je ochranná hlenovitá vrstva porušena a sliznice tak odhalena, kyselina solná a další enzymy ji napadají a začínají ji trávit, jako by se jednalo o potravu.
Četnost onemocnění – Asi 10% obyvatel dospělého věku trpělo někdy během svého života žaludečními vředy. Jestliže nemoc probíhala mírně a vřed se sám do sebe zahojil, nemuseli o tom ani vědět.
Projevy a příznaky – Mezi příznaky tohoto onemocnění, které může probíhat mírně s malými obtížemi, nebo naopak může být provázeno velmi nepříjemnými a bolestivými projevy, patří:
1. Pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí. Bolest často mizí po jídle.
2. Bolest se objeví a zase mizí, trvá několik dní, zmizí a zase se vrací
3. Noční bolesti často budí ze spaní
4. Nemocný ztrácí chuť k jídlu
5. Nemocný hubne, ale někdy tloustne, když zahání bolest jídlem
6. Může mít krev ve stolici
7. Krev ve stolici bývá často natrávená, tj. zčernalá
8. Nemocný trpí nevolnostmi
9. Někdy zvrací
10. Podávání léků proti překyselenému žaludku přináší přechodnou úlevu, ale může vyvolat nové bolesti
Typy vředů – Vředy se mohou objevovat po celé délce trávicího traktu, od jícnu až po konečník, ale nejčastěji jsou v žaludku a ve dvanáctníku. Nejčastější typ je tzv. peptický vřed, který je umístěný v žaludku nebo dvanáctníku. Jsou to okrouhlé defekty sliznice, uprostřed poněkud vyhloubené, se zvednutými okraji, se zánětlivě změněnou spodinou a okolím.
Příčiny vzniku vředů – Na vzniku vředů se účastní mnoho faktorů. Někdy to může být jen jedna zjevná příčina, jako např. užívání kortizolu. Jindy se spoluúčastní na vyvolání vředů více faktorů, jako je kouření a pití alkoholu. V posledních letech byla odhalena další příčina, a sice zvláštní druh bakterií nazvaný Helicobakter pylori. Ostatní vyvolávající faktory stačí jen vyjmenovat:
1. některé léky, jak např. Acylpyrin a jiné nesteroidní protizánětlivé léky
2. Reserpin, lék kdysi používaný při léčbě vysokého tlaku
3. jaterní choroby a jiné poruchy zažívání
4. opakovaný emoční stres
5. rakovina
6. horká a kořeněná jídla u zvláště citlivých lidí
I když se v současné době zdá, že hlavním faktorem je Helicobakter pylori, přesto prvotní příčinou bývá nahromadění stresových situací, spolu s kouřením, alkoholem a léky, které omezují přívod kyslíku k žaludeční sliznici. To vyvolá zánět a porušení ochranné hlenové vrstvy, kryjící sliznici žaludku a dvanáctníku. V této fázi kyselina solná a enzym pepsin vnikají do sliznice a začnou ji trávit, což způsobí charakteristické bolesti.
Dalšími příčinami vzniku vředu je tělesný stres nebo šok, např. defekt sliznice se objeví brzy po úraze, po popálení, po těžkém zánětlivém onemocnění, jako se sepse ( otrava krve ), často může být i více vředů současně.
Možné krátkodobé i dlouhodobé komplikace – Jestliže se vředy neléčí nebo léčí špatně, může vzniknout mnoho drobných i větších poruch. Mezi ně patří náhlá akutní perforace žaludeční stěny nebo při déletrvajícím průběhu srůsty s jinými sousedními orgány, krvácení, a to vše doprovázeno bolestmi.
PERFORACE – Vřed může perforovat skrze žaludeční nebo střevní stěnu do břišní dutiny. Tím se dostane nesterilní obsah včetně natrávené potravy do sterilní, pobřišnicí vyložené dutiny, kde okamžitě vyvolá těžký zánět neboli zánět pobřišnice, který je v nejlepším případě těžkým a zdlouhavým onemocněním, v mnoha případech může však končit i smrtí.
PRORUSTÁNÍ DO JINÉHO ORGÁNU – Zánětlivé změny vyvolávají srůsty v dutině břišní, a tím může vřed postupně proniknout do sousedních orgánů, jako jsou játra nebo pankreas (slinivka břišní). Tak se dostávají do dutiny břišní i pankreatické enzymy, které začnou trávit pobřišnici. Také toto onemocnění může končit smrtí nebo vyvolat trvalé bolesti po celý život.
KRVÁCENÍ – Jestliže žaludeční vřed nahlodá některou cévu, objeví se tzv. vnitřní krvácení.Jsou-li ztráty krve malé, ale trvalé, nemocný začne brzy trpět chudokrevností a celkovou slabostí. Při větším krvácení se objevuje zvracení krve, černé zbytky krve v dehtovité stolici nebo je stolice řídká a zakrvavělá. Krvácení může být i prudké, bezprostředně ohrožující život.
BOLEST – Chronická bolest pravidelně doprovází vřed. Je často pociťována jako tupá a objevuje se zvláště na lačno při prázdném žaludku.
OBSTRUKCE – Když se vřed zhojí, vyvolá často zjizevnatění tkáně. Tím může zúžit průsvit dvanáctníku nebo deformovat stěnu žaludku. Většinou lze tuto deformaci napravit chirurgickou cestou.
Příště si řekneme o všech možných způsobech léčby, jak klasickou medicínou, tak i alternativními metodami. Nebude chybět ani doporučení našeho studia. Jako alternativní terapeutka mám s mnoha onemocnění velké zkušenosti a naše podpůrná léčba téměř vždy zabere.
Iva Hédlová podle Arnolda Foxe, známého amerického lékaře, internisty a kardiologa s více než čtyřicetiletou praxí, přednášejícího také na lékařské fakultě