Naopak metody tradiční čínské medicíny a zejména ušní akupuntura zde zcela právoplatně slaví úspěchy. Průkopníkem zde byl v roce 1970 pan dr. Wen, hongkongský neurochirurg, který se zabýval studiem akupunktury jako prostředku na utlumení pooperačních bolestí. Náhodně zjistil, že elektrická stimulace bodů Plic na uchu léčí abstinenční příznaky závislosti na opiátech. S jeho metodou posléze pracovala dvě centra v USA – Lincoln Hospital v New Yorku a Haight Ashbury Free Clinic. V praxi se pak ujala metoda užívaná v Lincoln Hospital a v roce 1985 Národní akupunkturní detoxifikační asociace (NADA) začala se školením všech dobrovolníků, lékařů, sester i pomocného personálu v této metodě nazývané NADA.
Z hlediska tradiční čínské medicíny je pravda, že léčbu závislostí ve starých textech nenajdeme. Nicméně v průběhu dynastie Qing v 18.století pronikaly opiáty na čínskou pevninu díky pašerákům ze západu, kteří měli zájem získat čínský čaj, ale uzavřená čínská dynastie neměla zájem o žádné z jejich výrobků. (Viz James Clavell – Tchajpan, kde je toto téma krásně literárně zpracováno.) Západním „zločincům“ – podle našich dnešních kritérií je nutno je takto nazvat ! – se podařilo nalákat Číňany jen na opium…Nic nepomohly císařské edikty zakazující tuto drogu ani zákazy ji dovážet, které západní zločinci přemohli silou – viz opiové války, které Čína kvůli své uzavřenosti a tím pádem zaostalosti prohrála. Bohužel podnikaví zločinci posléze propašovali rostlinky čínského čaje do kolonií v Indii, kde se začal mohutně pěstovat a Číně zbyli jen narkomané, oči pro pláč a zcela pochopitelná nenávist k cizincům.
Je tedy zřejmé, že s onemocněním závislostí se čínská medicína potýká minimálně 200 let. Podle jejích textů jsou opiáty řazeny mezi látky kyselé až svíravé chuti, aromatické, vysušující a zahřívajícící povahy. Rovněž velmi brzy byly opiáty řazeny mezi látky s obsahem jedu. Opiáty vstupují do všech dvanácti drah, ale především do meridiánů Ledvin, Tlustého střeva a Plic, kde vykazují různé škodlivé účinky. Po vstupu do těla spotřebovávají pravou (= zdravou) čchi a rozptylují ji. Pokud přísun této látky pokračuje, dochází k prázdnotě jangové čchi a postižení pěti dutých orgánů. Opiáty jsou tedy kategorizovány jako látky jangové, které se rády hýbou a proto také působí proti bolesti.
Působení proti bolesti je podmíněno právě silně pohyblivou povahou. V čínské medicíně se říká: pu tchung c´ tchung – neboli: tam, kde volně proudí čchi, není bolest a tedy je-li bolest, znamená to, že čchi neproudí volně a bez zábran. Takže podle logiky TČM vše, co silně působí proti bolesti, má také silně pohyblivou povahu. Je to také tento pohyb, rozptylování čchi, které působí proti depresím a zajišťuje počáteční stavy euforie po požití opia. Avšak pohybování čchi patří mezi metody léčby napadáním – atakem. Pokud je tato metoda užívána příliš dlouho, pak dochází k stravování a poškozování pravé (=zdravé) čchi.
Navíc jsou opiáty kyselé až svíravé chuti zejména pro oblast meridiánů jangming. Rovněž mají vysušovací schopnosti a proto jejich užívání vede k vazbě horka na jangming. Žaludek a Střeva tak ztrácí svou průchodnost a naopak se v nich hromadí horko poškozující jejich organické tekutiny. Toxiny včetně jedovatostí z opia tak nejsou z organizmu vylučovány, ale naopak se uvnitř hromadí, ztrácí se harmonie Střev a Žaludku, což negativně působí i na Slezinu a Plíce.
Přestože mají opiáty teplou povahu,jejich nadbytečné užívání vede k opačnému extrému (protože rozptylují nadměrně jangovou čchi, takže posléze vedou k jejímu úplnému vyčerpání) a sice k prázdnotě a chladu. Dráhy v těle se tak stávají chladnými a vlhkými. Jsou zde tělesné bolesti, kůže ztrácí své teplo a závislí se třesou zimou. Nápodobně intersticiální tkáně ztrácí svou soudržnost a dochází k pocení, jsou-li postiženy oči, tak slzí, v Žaludku dochází k obrácení čchi do protisměru a je tu zvracení. U Ledvin dochází ke ztrátě jejich esence, u Srdce to vyvolává poruchy ducha a chaotické fungování. U postižení Plic dochází ke vzniku úzkosti a smutku. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny prázdnotou jangu. Závislost na opiátech může rovněž poničit čchi i krev, takže duch i tělo ztrácí svou výživu a objeví se zažloutlá šedavá pokožka, vyhubnutí, nedostatek tělesných sil, nespavost.
Proto léčba závislosti na opiátech se musí řídit výskytem daného syndromu, který je pro toho kterého pacienta typický. Podle lékaře Li Xiru (Li Sižu) z díla Shenjing jingshen yibing guqin xiaofang – Starobylé i moderní účinné formule pro neurologická a psychiatrická onemocnění, je možno rozeznávat pět druhů poruch.
1. Syndrom vázání jedovatostí na duté a plné orgány, který se projevuje především příznaky plnosti. Zde se soustředíme na uvolnění a pročištění dutých a plných orgánů, utišení ducha a pročištění otvorů, harmonizujeme Slezinu a Žaludek.
Například pacient – muž, 30 let, užíval 1g heroinu po dobu 5 let. Při příjmu v nemocnici byl vyzáblý s tmavým až černým zbarvením obličeje. Bál se chladu, v zádech měl zimnici. Kůže připomínala husí kůži, byl unavený a neměl sil. Velmi málo jedl a měl stolici 1x za 30 dní. Navíc trpěl břišními bolestmi, nadýmáním a pocitem plnosti, bolestmi těla a kostí, které velmi špatně snášel. Byl manický, neklidný, řeč byla nesmyslná, měl toxické vředy po celém těle z nichž vytékal hnis s krví. Moč byla červenožlutá, nemočil plynule, neměl libido. Jazyk byl fialový a tmavý s tučným šedočerným až dožluta zbarveným suchým povlakem. Puls byl strunovitý, klouzavý a rychlý, vpravo i drsný.
2. Syndrom prázdnoty jangu nebo unikání jangu. Zde především zateplujeme jang a kontrolujeme příznaky úniku. Tato metoda se užívá zejména pro heroinovou závislost.
Například muž 24 let, závislý dva roky na opiátech, několikrát se pokoušel přestat, ale pokaždé to u něj vyvolávalo neklid, úzkosti a vyžadoval sedativa na spaní. Byl vyhublý, obával se chladu, málo močil, trpěl otoky.
3. Syndrom poškození pravé čchi. Zde se snažíme o naplnění esence a zajištění dřeně, posílení sleziny a žaludku. Užívá se v případech převahy syndromů prázdnoty.
Muž 23 let, kouřil i jedl opium po dobu 5 let a to zhruba v dávce 1.5 g denně. Při příjmu vyhublý, duševně zmatený, unavený, bez sil a emočně extrémně labilní. Oči měly tupý výraz. Udával, že již několik dní nespal. Stolice byla suchá 1x za 12-16 dní. Moč byla červeno-žlutá, v ústech pocit sucha, hrdlo vyschlé. Měl pocity na zvracení a neustále říhal. Jazyk byl tmavý s tučným šedým povlakem a málo tekutinami. Puls byl prázdný, tenký a bez síly.
4. Syndrom stagnace chladu a zauzlení chladu. Zde posilujeme oběh krve a rozptylujeme stagnace, zahříváme, čímž uvolňujeme tok čchi a působíme proti bolestem.
Pacient byl 52letý dělník, který získal závislost na heroinu kvůli několika břišním operacím, (cholecystektomie a následné břišní srůsty) kdy byl takto léčen proti bolesti. Opiáty užíval 5 let. Měl řezavé bolesti, které velmi špatně snášel.
5. Syndrom oslabení pravé čchi i obrany. Zde se snažíme doplnit a ochraňovat Plíce a podpořit i posílit Ledviny, doplňovat esenci Ledvin i dřeně a podporovat jang.
Pacient 28letý muž,, 5 let kouřil a jedl opium. Nakonec u něj vznikla impotence. byl rovněž velmi apatický, měl krátký dech, trpěl závratěmi, pocitem vlhka a chladu v oblasti pohlavních orgánů, měl bledý jazyk s bílým povlakem a hluboký tenký puls.
U všech metod je nutno užívat jak léčbu fytoterapií tak i akupunkturu, masáže a další metody dle potřeb pacientů a podle teorie a praxe tradiční čínské medicíny.
Autor:MUDr. Ludmila Bendová, ČSBS