Světlo je úžasná fyzikální veličina, nemyslíte? Ty tam jsou doby, kdy se naši předci museli spoléhat jen na sluneční svit. Dnešní možnosti světelných zdrojů sahají mnohem dál. Umělé osvětlení dnes navíc už může plně konkurovat světlu přirozenému. Tomu se říká pokrok.
Vraťme se ale na samý začátek, tedy do historie žárovky jako takové. Zřejmě každý ví, že za vynález žárovky vděčíme Thomasi Alva Edisonovi. Před tím se lidé spoléhali pouze na slunce a oheň, jež později vystřídaly petrolejky následované lampami na zemní plyn. Zřejmě uznáte, že vynález žárovky znamenal revoluci v pravém slova smyslu.

Oblouková lampa Františka Křižíka

Žárovka se závitem, jak ji známe dnes, spatřila světlo světa v roku 1879 a od tohoto okamžiku se začala šířit do většiny domácností. Ovšem pozor, T. A. Edison nebyl jediným průkopníkem v oblasti světelných zdrojů. Zapomenout bychom neměli ani na zdokonalenou obloukovou lampu Františka Křižíka. Tu sice vynalezl ruský vědec Jabločkov, ale Křižík ji dovedl k dokonalosti. Sestrojil totiž jednoduché elektromagnetické zařízení, které udržovalo v obloukové lampě stálý elektrický proud.

Jak světlo funguje

Zajímavé však je i fungování světla jako takového. Světlem je zamýšlena viditelná část elektromagnetického záření. Podle jiné teorie je světlo elektromagnetickou vlnou, nebo proudem částic. Světlo pak dělíme na denní přirozené a umělé. To v současné době dokáže být tak dokonalé, že plně nahradí světlo přirozené. Současné moderní světelné zdroje jsou navíc maximálně šetrné k našemu zraku. V žárovkách Scene Switch značky Phillips, která se usilovně věnuje vývoji světelných technologií šetrných k našemu zraku (eye control), můžete například lehce
změnit nastavení z jasného osvětlení na přirozené denní světlo, nebo dokonce příjemnou teplou záři. To je přímo dokonalé, nemyslíte?

Světlo a zdraví

Podceňovat bychom ale neměli ani celkový vliv světla na zdraví člověka jako takového. Ten je totiž vědecky prokázaný. Postavená je na něm například metoda zvaná fototerapie, neboli léčba světlem, jež si poradí především s psychickými poruchami způsobenými nedostatkem slunečního svitu. Moc světla však sahá mnohem dál. Ale o tom zas někdy příště.