Máte-li v rodině naspořené nějaké finance, měli byste začít uvažovat o jejich investování. Jinak zbytečně ztrácejí na své hodnotě, a to především v důsledku inflace. A jistě jste už zaregistrovali, že právě inflace v posledních týdnech a měsících začíná být značným problémem. Kam ale finanční prostředky vložit, pokud nechcete zbytečně riskovat? Sázkou na jistotu je bezesporu investiční zlato.
Obliba zlata je na vzestupu
V letošním roce zájem o zlato prudce stoupl. Eshopy a specializované obchody hlásí rekordní prodeje. Většina investorů jej totiž právem bere jako bezpečnou formu investice, při níž nikterak neriskují, což se nedá říci třeba o nákupu akcií apod., kde se dá sice mnohem více vydělat, ale také můžete přijít o značnou část vložených peněz. To u zlata rozhodně nehrozí, jedná se totiž o vysoce stabilní komoditu, jejíž cena v průběhu času spíše stoupá, což je kromě jiných faktorů dáno omezenými světovými zásobami a zvyšující se poptávkou.
Do hry se dostávají drobní investoři
Dříve si investiční zlaté slitky kupovali hlavně bohatí investoři, nebáli se volit objemnější varianty až do jednoho kilogramu. Dnes jsou v kurzu především menší zlaté slitky o hmotnosti do 5 gramů, které jsou dostupnější pro drobné střadatele. Sběratelé pak dávají přednost zlatým mincím. V České republice jsou v tomto směru zajímavé například zlaté dukáty, na nichž je vyobrazený Karel IV. Mají ryzost a velikost, jež byla ustanovena právě za vládnutí tohoto nejvýznamnějšího českého panovníka. Dále se dají zakoupit také zlaté mince Wiener Philharmoniker, na nichž jsou motivy známé vídeňské filharmonie. V dobrých eshopech už se dnes dokonce dají pořídit zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež byly vyraženy v letošním roce a jsou tedy zcela nové. Pro sběratele jde o skvělou příležitost, jak obohatit svoji sbírku, pro drobné investory pak o možnost, kam uložit své naspořené finanční prostředky. Zlaté mince samozřejmě mohou rovněž posloužit třeba jako pěkný dárek pro členy rodiny, při narození dětí atd.
Proč si vybrat zlato namísto jiných komodit? Svoji roli sehrává DPH
Ještě před několika lety bylo kromě zlata vysoce populární také investiční stříbro. Zájem o něj však poslední dobou klesá. Příčinu lze hledat především v tom, že u stříbra se musí počítat s platbou DPH, zatímco pokud si kupujete investiční zlato, je tento drahý kov ve formě slitků (cihliček) a mincí od platby daně z přidané hodnoty osvobozený. Oněch 21 %, jež činí DPH u investičních komodit, je tak výraznou úlevou a lákadlem pro spoustu nových investorů.
Na tuzemském trhu jsou k mání především zlaté slitky ze Švýcarska, a to hlavně Argor Heraeus, které lze oproti slitkům z Německa či Rakouska pořídit za výhodnějších podmínek. V obchodech a eshopech na ryze české zlaté slitky nenarazíte, neboť je zde nikdo nevyrábí.
Jak probíhá online koupě zlatých slitků a mincí?
Samotný nákup zlata v eshopech zvládne každý z vás. Je to takřka stejné, jako když si kupujete novou elektroniku, oblečení či jiné zboží. Zlato z českých eshopů si v poslední době oblíbili také Slováci, a to i přesto, že obvykle musejí počítat s poplatky za převody měn při placení. U pohraničí se pak nacházejí také klasické kamenné pobočky, kam to slovenští sousedé nemají nijak daleko, takže si pro kýžené investiční zlato mohou dojet osobně.
Dejte přednost kvalitním eshopům a kamenným obchodům
Při nákupu investičního zlata si vždy dejte pozor na to, abyste k němu dostali patřičné certifikáty, jež potvrzují jeho ryzost a pravost. Vyvarujte se nákupu v neosvědčených obchodech, kde můžete narazit na nejrůznější falzifikáty. Mohlo by vás to vyjít hodně draho.