Člověk má pět až šest litrů krve, která je těžší než voda a má mírně nasládlou chuť. Ačkoliv představuje zhruba pouze jednu dvanáctinu tělesné hmotnosti člověka, plní v lidském těle řadu důležitých úkolů.
Krev rozvádí po těle kyslík přijímaný v plicích, dále glukózu, aminokyseliny a tuky ze střeva, přenáší také různé hormony a enzymy, minerální látky a vitaminy.
Krev přijímá od všech buněk těla oxid uhličitý a odvádí ho zpět do plic. Odpadní produkty jsou z krve odstraňovány v ledvinách. Jako jedna z mála živých tkání se krev neustále obnovuje. Krevní řečiště má délku neuvěřitelných deset kilometrů.
Nejvíce lidí – 45 procent, má krevní skupinu A, skupinu 0 má 30 až 35 procent, B pak 15 až 20 procent a skupinu AB jen pět až sedm procent populace. Člověk umírá při ztrátě 1,5 litru krve.
Až z poloviny tvoří krev tekutina zvaná krevní plazma. Červené krvinky tvoří pětačtyřicet procent, zbytek jsou bílé krvinky a krevním destičky.
Vyšetření krve
Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poproste svého lékaře o specializovaný odběr krve. Z krve je totiž možné zjistit téměř všechno. Počítejte ale s tím, že za některá vyšetření budete muset zaplatit, protože se nedělají běžně.
Z krve je možné lehce poznat cukrovku, onemocnění štítné žlázy, trávicího traktu či vývojové vady ještě nenarozeného dítěte. Běžně se provádějí testy, které zjistí choroby ledvin nebo jater. Rozborem krve se může prokázat i infarkt.
Ukazatelem je zvýšená hladina jistých bílkovin. Krevní vyšetření může poukázat také na rakovinné bujení, kdy se zvyšuje koncentrace látek, jako jsou některé enzymy nebo hormony.
Mnohem častěji se z krve zjišťují minerály a stopové prvky, i když také ne všechny. Z vitaminů je možné z krve určit množství vitaminu A, E a vitaminů skupiny D. Vyšetření hladiny vitaminů vám provedou velké laboratoře, ale budete za to muset zaplatit.
Krevní testy mají význam hlavně během léčby. Ukazují, zda se postupně zlepšuje zdravotní stav pacienta. Takzvaný CRP test může odhalit typ nákazy (virová nebo bakteriální). Vyšetřuje se koncentrace bílkoviny zvané C-reaktivní protein. Ta se v krvi výrazně zvyšuje při bakteriální infekci.
Pokud je její hladina v normě, jde s největší pravděpodobností o virové onemocnění a nasazení antibiotik je v tomto případě zbytečné. Přístroj, který danou bílkovinu změří už za čtyři minuty, ale zatím vlastní jen málo praktických lékařů.
V určitém věku má každý právo na zjištění některých látek v krvi. Hladinu cholesterolu a tukových látek vám lékař řekne v 18, 40, 50, 60 letech. Hladinu cukru lze vyšetřit bezplatně každé dva roky, ale až po dovršení 45 let.
Krevní obraz
Ukazuje nám, v jakém stavu jsou jednotlivé složky naší krve.
Erytrocyty (červené krvinky) – jsou nejčetněji zastoupené krevní buňky. V krvi je jich obrovské množství, v každém mikrolitru čtyři až pět miliónů. V těle dospělého člověka s pěti až šesti litry krve jich je tedy neuvěřitelných 25-30 biliónů. Jejich životaschopnost je 120 dní. Každou vteřinu jich nově vzniká (ve dřeni plochých kostí) a současně zaniká (ve slezině) kolem tří miliónů. Jsou přenašeči kyslíku vázaného přechodně na hemoglobin. Norma: 4,5 až 5 mil. v 1 mm3 krve. Změny ukazují na případnou chudokrevnost, nedostatek železa nebo vitaminu B12.
Hemoglobin (Hb) – krevní barvivo, které je součástí červených krvinek uskutečňujících přenos kyslíku. Molekula hemoglobinu je z 96 % tvořena bílkovinnou složkou globinem, 4 % tvoří krevní barvivo (hem). Železo v něm obsažené má hlavní zásluhu na tom, že hemoglobin je dosud nejdokonalejším přenašečem kyslíku. Erytrocytům a tím i celé krvi propůjčuje typickou červenou barvu.
Velká část anémií je důsledkem nedostatku železa, případně jeho chybného metabolismu. V každé červené krvince je 280 molekul hemoglobinu. Vazebná reakce kyslíku na hemoglobin se odehrává za méně než setinu sekundy.
Norma u žen: 120 až 158 g/l. Je-li hemoglobinu málo, tkáň strádá nedostatkem kyslíku, zvýšený hemoglobin znamená nadbytek železa ve tkáních.
Hematokrity (Ht) – udávají podíl hustoty buněčných částí krve a krevní plazmy. průměrná hodnota u žen činí zhruba 41 procent (kostní dřeně), snížená hodnota může signalizovat krvácení. Vyšší hematokrit může značit dehydrataci, nižší chudokrevnost, šok nebo třeba těžký průjem.
Leukocyty (bílé krvinky) – jsou důležitou součástí obranného systému organismu. Podílejí se na tvorbě protilátek a pomáhají odstraňovat nežádoucí cizorodé látky z těla. Vznikají v kostní dřeni. V krvi člověka je asi pětsetkrát méně bílých krvinek než červených, jejich počet se pohybuje v rozmezí 3500 až 10 000 v jednom mikrolitru. Norma: pět až osm tisíc v 1 mm3 krve. Extrémní nárůst může také znamenat zhoubné onemocnění krve – leukémii. Snížené hodnoty poukazují na nižší obranyschopnost.
Lymfocyty – jsou základem obranného imunitního systému organismu, tvoří 20 až 45 % bílých krvinek v periferní krvi. Norma: 19 až 30 % /srážlivost krve).
Trombocyty (krevní destičky) – jsou ze všech buněk v krvi nejmenší, asi třikrát menší než erytrocyty. V jednom mikrolitru krve člověka je jich zhruba 150-400 tisíc. Při poškození cévní stěny ulpívají na povrchu, shlukují se, uvolňují faktory zahajující srážení krve. Jejich životnost je pouze 7-10 dní. Když je ale trombocytů moc, hrozí vznik nebezpečných krevních sraženin, které mohou zavinit i úmrtí. Nízký počet trombocytů může poukazovat na krvácivé stavy.
Sedimentace – proces usazování červených krvinek. Měří se doba, za kterou se usadí na dně trubičky. Lehce zvýšená sedimentace značí menší zánět v těle, extrémní hodnoty zase těžší infekce, revmatismus, ale i nádory.
Vyšetření krve v těhotenství
Jestli jste v jiném stavu, dokáže dokonce podle odborníků odhalit rozbor krve už týden po početí. A vzhledem k tomu, že se hladina těhotenského hormonu hCG (choriový gonadotropin) s postupujícím těhotenstvím zvyšuje, je možné podle jeho koncentrace v krevním séru určit například i prosperitu těhotenství.
Během těhotenství se v krevních testech zjišťuje krevní obraz – takzvaná biochemie krevního séra – minerály, jaterní testy, odpadní produkty metabolismu apod., krevní skupina a Rh faktor, protilátky proti Rh faktoru, vyšetření na syfilis, HIV a protilátky proti žloutence typu B.
U žen s rizikovou rodinnou anamnézou lékař doporučuje také vyšetření hladiny cukru (tzv. glykémie) v krvi. V druhé polovině těhotenství se vždy provádí zjištění cukru v krvi po vypití stanoveného množství cukrového roztoku. V průběhu gravidity se totiž může objevit tzv. gestační cukrovka, tedy cukrovka spojená pouze s těhotenstvím, která po porodu zmizí. Vyšetření krevního obrazu může odhalit chudokrevnost a upozornit na probíhající zánět. Rozbor může mít na 30 parametrů, ale obvykle stačí stanovit deset z nich.
Odběr krve
K odběrům je třeba přijít mezi sedmou a devátou hodinou ranní a samozřejmě nalačno. Jíst byste neměli minimálně 10 hodin před odebráním krve z vaší paže. Ráno se trochu napijte, nejlépe vody. Silný čaj nebo mléko se nedoporučuje. Pokud se ráno napijete sladkého čaje, změní se hodnoty krevního cukru. Dobré není ani mléko, které obsahuje tuk. Krev by pak mohla vykazovat známky poškození metabolismu tuků. Nevhodné jsou i cigarety, alkohol nebo tělesná námaha. To všechno by mohlo zkreslit zjištěné laboratorní hodnoty.
Krev se pak při teplotě od čtyř do osmi stupňů odveze do laboratoře. Pokud to vyšetření vyžaduje, krev se při 2000 otáček za minutu rozdělí na jednotlivé složky. Na dně zkumavky zůstanou červené krvinky a nad nimi jsou bílé krvinky a krevní destičky. Nahoře je sérum, což je mírně zředěná krevní plazma, která má nažloutlou barvu. Zkumavky pak putují do přístrojů, kde probíhají různé chemické reakce. Ty umožňují stanovit požadované hodnoty. Přístroj pak výsledky vytiskne nebo odešle lékaři ke kontrole.
autor: – kš –