Všichni žraloci jsou masožravci a mezi oblíbenou potravu patří olihně, tuleni, medúzy a krabi.

POPIS

1. Hřbetní plutev zabraňuje,aby se žralok převrátil na stranu.
2. Prsní ploutev
3. Břišní ploutev
4. Kýl přispívá k hydrodynamickému tvaru těla.
5. Sprkovitý tvar ocasní ploutve

SETKÁNÍ SE ŽRALOKY

Většina lidí by se pravděpodobně se žraloky raději přímo nesetkala, což není jinak překvapující. Jsou to vynikající lovci s pozoruhodnými
smysly a větším mozkem než většina ostatních ryb
. Navíc jsou vybaveni hrozivými zuby! Hydrodynamický tvar těla jim ve vodě pomáhá dosáhnout
téměř rychlosti torpéda. Žraloky můžete považovat za lvy nebo tygry moře. Jsou to predátoři (dravci) na nejvyšší trofické* úrovni – kromě člověka
je ohrožuje jen několik málo nepřátel.

KDE ŽRALOKY NAJDEME?

Můžete plavat v kterémkoli oceánu na světě a pohybovat se od prosluněné vodní hladiny teplých mělčin až po temné hlubiny – vždy se octnete v ráji žraloků.
Několik druhů žije dokonce i v jezerech a řekách. Mnoho žraloků je zbarveno tak, aby splývali s prostředím. Při lovu jim takové maskování umožňuje využít momentu překvapení.

PROČ ŽRALOCI PŘEŽÍVAJÍ, JAKO JEDEN Z NEJSTARŠÍCH ŽIJÍCÍCH DRUHŮ NA PLANETĚ?

Mláďata jsou okamžitě po příchodu na svět dokonale vyvinutá a samostatná. Má dokonalé aerodynamické tělo, které mu umožňuje zrychlení, až 50km/hod. Pružná lebka umožňuje zvednout rypec, čímž žralok rozevře tlamu do neuvěřitelné šířky – zároveň se tím vztyčí ostré trojhranné zuby, které jsou poměrně pružně uchyceny ve vazivové tkáni. Spodní čelist slouží k zachycení kořisti, zuby v horní čelisti při prudkých pohybech hlavou působí jako pila a vykrajují z obětiobrovské kusy masa.Je proto schopen útočit i na mnohonásobně větší druhy než je sám. Mohutný stisk žraločích čelistí – přibližně třímetroví jedinci jsou schopni vyvinout při stisku tlak 3 tuny na 1 cm2 Pokud útočí na nějaké společenství, nikdy ji nevyhubí celou, ale odpluje, jakmile v
místě kde loví, je málo jedinců. Svou oběť si vybírá a soustavně na ní útočí, dokud ji nedostane.Okolních jedniců si v té chvíli nevšímá


ZAJÍMAVOSTI

Žraloci plavou v oceánu přibližně 400 milionů let, to znamená, že zde byli asi o 175 milionů let dříve než dinosauři.

"Wobegongové", toto neobvyklé jméno dali žralokům australští domorodci. Vyskytují se v mělkých vodách západního Pacifiku.

Ne všichni tvorové, kteří cestují se žraloky, jsou přátelští. Paraziti, jako jsou tito drobní živočichové podobní krevetám, oškrabují kůži žraloka a požírají ji, což žraloka pochopitelně dráždí.

Žraloci nejlépe rozlišují zvuky o nízké frekvenci. Některé z nich jsou pro naše uši tak nízké, že je neslyšíme. Zvuky o výšší frekvenci, které vydávají delfíni, neslyší.

Žralok tygří spolkne všechny druhy "potravy"-jeden z nich měl v žaludku dokonce klec na kuřata se zbytky kostí a peří. Žralok bílý může vystrčit hlavu z vody, aby zkontroloval, co se děje na povrchu vodní hladiny.

Samice žraloků různozubcovitých kladou měkká spiralovitá vajíčka do štěrbin útesů. Když skořápka ztvrdne, jsou vajíčka pevně vtlačena do štěrbin a ukryta.

Rejnoci se vyvinuli ze žraloků asi před 200 miliony let. První známí rejnoci vypadali jako žraloci, a jak ukazují fosilní nálezy, někteří se podobali dnešním kytarovcům.

Největším žralokem je žralok velrybí, který je také největší rybou v moři. Dorůstá do délky neméně 12 metrů a váží víc než 13 tun.

Žralok bílý(žralok lidožravý), s více než 250 nevyprovokovanými útoky na lidi od roku 1876.

Žralok trpasličí,nejmenší ze žraloků,dorůstá do délky 20cm.Mezi další malé žraloky patří Pruhoun indický(24cm)a Světloun Marleyův(25cm).

zdroj: www.rojar.web3.cz/cryptozoologie/5_more/01_zralok.htm