Naše genetická informace je již značně poškozená, neboť díky svému komfortu a pohodlnosti jsme stále častěji nachlazení a trpíme mnoha zbytečnými tzv. „cilivizačními“ chorobami. Nabízím vám několik tipů jak přirozeně zvýšit svou obranyschopnosti a posílit imunitní systém.

Bohužel, pro mnoho lidí jsou tyto rady natolik jednoduché a snadné, že nedokáži uvěřit v jejich schopnost ani je praktikovat.

1. Běh
Běh je výbornou činností pro aktivaci těla a imunitního systému. Pokud chodíte 4xtýdně běhat nebo jezdit na kole a nacházíte v této činnosti zálibu, pak je váš imunitní systém mnohem aktivnější. Říká se, že během se uvádí do pohybu obranné buňky – zabijáci, které dokáží ochránit tělo určitě leště lépe než-li Actimel od Danone (mimochodem, pokud někdo věří, že pravidelným požíváním mléčného výrobku se radikálně zvýší vaše celková imunita, jste na dost velkém omylu.)

2. Smích
Smích je nejuniverzálnější lék, který prokazatelně pomáhá při jakémkoliv trápení fyzického i psychického charakteru. Je dokázáno, že smích zvyšuje počet T-lymfocytů a snižuje množství kortizolu (stresového hormonu) v těle. Každopádně, ten kdo se umí upřímně od srdce zasmát určitě není tolik nešťastný a méně nemocný něž-li „bručouni“ nebo věčně smutní lidé. Smích totiž využívá stejně nevysvětlitelné energie jako láska a je po lásce druhou největší pozitivní energií, kterou nikdy nedokážeme ovládnout či spoutat.

3. Natankujte sluníčko
Jak je známo, vedle smíchu i slunce léčí. Člověk, který tráví volný čas v přírodě a chytá sluneční paprsky, které zajišťují vznik „slunečního vitamínu“ neboli vitamínu D, který vzniká pod kůží za pomoci slunečního záření. Každopádně je prokázán vzájemný vztah mezi nemocemi a vitamínem D, který zabraňuje jejich vzniku, a to i přesto, že to nemá v popisu práce.

4. Dostatek spánku
Kvalitní a pravidelný spánkový režim udržuje tělo a imunitní systém v kondici. Je prokázáno, že část hormonálních látek, které v těle mají na starost hluboký spánek podporuje i vysokou kvalitu imunitního systému a proto nedostatek kvalitního spánku vede k oslabení.

5. Snížení nadváhy
Samotná nadváha je už nemoc a pokud tělo musí vyvíjet větší snahu na udržení rovnováhy a dobrého imunitního systému, vždy se to někde negativně projeví. Zátěž v podobě mnoha kil navíc však prokazatelně oslabuje imunitní systém.

6. Správné tuky
Denní konzumace porce nenasycených mastných kyselin (rostlinný a rybí olej) podporuje hojení ran a předchází oslabení obranných sil organismu.

7. Probiotický jogurt
Kladný efekt pravidelné konzumace jogurtu je především v působení na trávicí systém (podpora bifido-baktérií), které jsou jakousi střevní policií a brání nebezpečným látkám v průniku do krevního řečiště. Pro efektivní imunitní systém je důležité, aby všech 400 kmenů střevních baktérií bylo v rovnováze, nejlépe takové, která byla v našem těle po narození.

8. Pozor na bílkoviny
Nedostatek bílkovin imunitní systém oslabuje. Bez bílkovin tělo není schopno vytvářet imunitní buňky. Proto je důležité, i při jakékoliv dietě, dbát na důsledný přísun aminokyselin, především těch esenciálních, které si tělo neumí vyrobit.

9. Antioxidanty
Antioxidanty jsou v dnešní době velice aktuální látky pro zvýšení celkové imunity. Stávají se součástí multivitamínových komplexů i samostatných preparátů. Patří sem vitamíny A, C a E, z minerálních látek především selén a zinek. Všechny tyto látky značně posilují ve své koordinaci celý imunitní systém. Vedle těchto běžných vitamínů a minerálů existují speciální látky posilující určité orgány či tělesné funkce, jako např. flavonoidy.

10. Vitamín C
Vitamín C je asi nejvíce preferovaným vitamínem, neboť jeho prokazatelně kladný komplexní účinek na tělesnou imunity je známa již desítky let. Dnes se doporučuje pravidelné užívání vitamínových preparátů s vitamínem C, neboť zkracuje dobu nachlazení a dokáže držet virovou infekci v šachu.

11. Zinek
U lidí užívajících pravidelně zinek se nachlazení (a vůbec veškeré záněty sliznic) značně zkracují a intenzita je slabší. Rány se s pomocí zinku hojí daleko rychleji. Proto se doporučuje vysoká konzumace ořechů, celozrnných obilnin a zelenou listovou zeleninu.

Převzato z www.abecedazdravi.cz