Játra jsou centrálou metabolismu a jedním z klíčových orgánů lidského organismu. Náš „moderní“ životní styl, pro který je bohužel příznačný stres, nesprávná životospráva, alkohol, případně drogy a jiné chemické látky, častokrát dlouhodobé užívání léků u vysokého procenta obyvatelstva, obecně tedy vystavování jater škodlivým látkám, je často příčinou postupného selhávání a onemocnění jater.
Nesmíme zapomínat ani na vrozené a genetické predispozice k problematickým játrům.
Játra vám při jejich systematickém poškozování nemusí vypovědět ze dne na den, o to nepříjemnější bývá překvapení, když vám diagnostikují některé z jejich nejběžnějších onemocnění, jako je cirhóza, steatóza, hepatitida nebo nedej bože nádorové onemocnění.
Proto je vhodné svým játrům pozorně naslouchat a včas zjistit, zda začínají „stávkovat“.
Na co si tedy dávat pozor?
1. Přecitlivělá a svědící pokožka
Jedním z časných příznaků onemocnění jater mohou být i svědivá místa na pokožce, která se začnou postupně rozšiřovat nebo se stupňuje intenzita svědění. Na dotek je kůže až přehnaně citlivá, následně se snadno zanítí a nepříjemně svědí. V tomto případě je důležité udržovat pokožku dostatečně hydratovanou, čímž zmírníte nepříjemné příznaky.
2. Změny na kůži
U kůže ještě zůstaneme, neboť náhlé změny na kůži jsou jedním z poměrně dobře viditelných příznaků nemocných jater. Pokud játra v důsledku onemocnění neuvolňují z těla toxické látky, začne se hromadit barvivo bilirubin a tento jev začne být viditelný. Kůže lehce změní svou barvu – zežloutne. Podobně mohou zežloutnout i špičky prstů a nehty.
3. Změny ve vylučování
Játra, která nejsou v pořádku, o sobě mohou dát vědět i při návštěvě toalety. Pokud jste postřehli změny stolice a je šedá, bledá nebo dokonce krvavá, vaše játra s vysokou pravděpodobností nefungují správně. Pozornost si zaslouží i vaše moč. Pokud je vaše moč tmavá a není to v důsledku silné dehydratace, jedná se o varovný znak, že vaše játra nefungují správně.
4. Přetrvávající únava
Vidíte na sobě příznaky chronické únavy? Pokud jste delší dobu bez energie, přidává se k tomu malátnost, případně pocity extrémní slabosti, nemusí se jednat jen o běžnou únavu, kterou vyřešíme zvolněním životního tempa a relaxací. V případě, že se tyto pocity kombinují s dalšími uvedenými, je načase, abyste si nechali vyšetřit játra.
5. Bolesti v břiše
I příznaky v oblasti břicha a podbřišku mohou indikovat onemocnění jater. Pokud pozorujete křeče, které jsou případně doprovázeny tlakem v břiše a pocity nafouknutí, měli byste zpozornět. Může se jednat o otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní stěně. Tento může později dokonce tlačit na plíce a způsobovat tak ztížení dýchání.
Autor: Zdravie.sk
Převzato z:www.vasbylinkar.cz