Myslíte si, že v pohodlí domova poskytuje domácí zdravotní péče maximálně tak převazy, odběry krve nebo aplikaci injekcí? Tak tomu bylo v začátcích tohoto způsobu péče. Od té doby však uplynula spousta času, prošli jsme si pandemií covidu a nejen pacienti, ale i nemocnice a lékaři si naplno uvědomili důležitost domácí zdravotní péče. Tento způsob léčby samozřejmě není vhodný pro každého, ale pacientům může být i v domácím prostředí poskytována intenzivní péče. Doma tak mohou být díky domácí umělé plicní ventilaci ventilovaní pacienti, obdobně díky domácí hemodialýze zase pacienti závislí na dialyzační jednotce.

Mohlo by se zdát, že domácí zdravotní péče je primárně určena seniorům. Tak tomu ale není. Vybrané agentury se postarají o pacienty od miminek, přes dospívající a lidi v produktivním věku, až po seniory. Na věku opravdu nezáleží. Záleží na aktuálním stavu konkrétního pacienta. Zda je domácí zdravotní péče pro pacienta vhodná, to posuzuje ošetřující lékař. Musí se jednat o pacienty ve stabilním stavu, kteří nevyžadují nepřetržitou nemocniční péči. Mohou to být pacienti v rekonvalescenci po vážném onemocnění, v rekonvalescenci nebo po úrazu. Pokud předepíše tento způsob léčby lékař, je poté plně hrazena v rámci klasického zdravotního pojištění.

Agenturou, která se aktivně podílí a iniciuje pilotní projekty, v rámci nichž jsou pod domácí zdravotní péči zařazovány nové služby, je pražská agentura ProCare Medical. Jejich cílem je, aby doma mohlo stonat co nejvíce pacientů. Jejich pobočky proto naleznete v osmi krajích po celé České republice. Zajišťují nejen již výše zmíněné služby intenzivní péče, ale také nabízí převoz sanitními vozy. Pacienta odvezou na potřebné vyšetření či kontrolu, doprovodí jej a zase odvezou zpátky domů. Podrobné informace najdete na webových stránkách www.procare.cz.

Komentáře