Důvodem ke změně antikoncepce může být podle slov pražské gynekoložky Evy Mazánkové například skutečnost, že žena zapomíná brát pilulky, přibývá na váze, mívá bolesti hlavy, trpí silnou či nepravidelnou menstruací, mívá potíže s trávením či problémy s pletí.
Podle Markéty Šafové z agentury Factum Invenio průzkum mezi uživatelkami antikoncepce a mezi lékaři ukázal, že ženy mění antikoncepci nejčastěji na doporučení lékaře, a to pouze v případě vážnějších vedlejších účinků té dosavadní. Dvě třetiny žen považují hormonální antikoncepci za běžnou součást životního stylu, ale zhruba polovina žen se bojí s lékařem o problémech hovořit. Stejnou antikoncepci jako na začátku bere 53 procent žen.
Třetina žen na pilulku zapomíná
Gynekologové při rozhodování o značce a metodě antikoncepce nejčastěji zohledňují věk a zdraví pacientky. Téměř stejnou váhu však má i to, zda jde o kuřačku a zda pacientka má či nemá problémy s pletí. V očích lékařů i žen vedou v oblíbenosti pilulky. Jejich spolehlivost však snižuje lidský faktor. Jen necelá třetina žen podle zahraničních průzkumů nikdy nezapomene pilulku vzít. Podle Evy Mazánkové občas na pilulku zapomene téměř každá žena.
Antikoncepční náplasti, nitroděložní tělíska, podkožní implantáty a injekce jsou spolehlivější, ovšem i dražší. Eva Mazánková se domnívá, že pro mladší uživatelky hormonální antikoncepce, které nejčastěji zapomínají, jsou nejvhodnější náplasti. Navíc umožňují rodičům, aby mohli snadno kontrolovat, zda se jejich dcera chrání před neplánovaným otěhotněním. Hormonální antikoncepci bere přibližně třetina Češek ve věku od 15 do 44 let. Češky nezaostávají za evropským průměrem. V Evropě vedou Holanďanky s 55 procenty.