Med jako potravina i kosmetikum je známý stovky let a jeho účinky jsou rozmanité. Med s příměsí kompozic rostlinných silic má velmi široké použití i hodnotu. Chuťově jde o potravinu atraktivní a dětmi ochotně akceptovanou a v kosmetice o účinnou látku s tradičně širokým použitím v domácí péči o zdraví a krásu pleti (viz recepty). Tyto vlastnosti má ovšem jen kvalitní med, který je získán šetrným způsobem z čistých oblastí a je také šetrně zpracován (používáme jen český med). Pro silice je med ideální nosič a zvyšuje jejich rozmanité léčivé schopnosti, které tímto způsobem mohou být ideálně využity při různých aplikacích. Takto aditivovaný med můžete použít stejně jako neupravovaný; zapracovat podle našich receptur, nebo jednoduše rozpustit do vanové lázně. Harmonie krásné vůně a chuti Vás překvapí stejně jako blahodárné léčivé účinky. Ty oceníte hlavně v oblasti prevence.
Obecně o složení a léčebném využití medu :
Hlavní složkou jsou jednoduché lehce stravitelné cukry – monosacharidy, které tvoří asi 70 hmotnostních % medu – s převahou ovocného cukru ( fruktózy) a hroznového cukru ( glukózy ). Jen velmi málo je zastoupen řepný cukr ( sacharóza ) – do 5 %. Složitější cukry oligosacharidy a dextriny jsou zastoupeny více v medovicových medech ( tmavých lesních ), kde je jich i více než 10 %, v květových medech ( z nektaru květů ) jich bývá do 2 %. Voda je obvykle přítomna v rozsahu 16 % – 19 %. Vyšší obsah než 20 % může být příčinou zkvašení medu. Bílkoviny rostlinného i živočišného původu v množství až 0,5 %. Velký význam má obsah bílkovin enzymatického charakteru – invertázy štěpící sacharózu, amyláz označovaných jako diastáza a štěpících složitější cukry na dextriny a maltózu. Kataláza, která při zřeďování ( např. v ústech ) vytvářením nízké koncentrace peroxidu vodíku působí dezinfekčně, a další enzymy. Volné organické kyseliny a aminokyseliny. Inhibiny = látky rostlinného původu s antimikrobiálními účinky. Stárnutím medu a zejména porušováním teplem a světlem antiseptické účinky medu slábnou – je třeba jej přechovávat při nízké teplotě ve vzduchotěsných nádobách bez přímého oslunění. Vitaminy – A, B komplex, C, D, H, K, E, P. Rostlinná i živočišná barviva – flavony ( žluté s antibakteriálními účinky ), karoteny ( b – karoten = provitamin A ), melaniny aj. Pyl – zvláště v květových medech, tvoří mimořádně cennou součást medu, která může působit proti vzniku pylových alergií – ovšem jen při pravidelném užívání medu z dané geografické oblasti ( “ český med “ ). Minerální látky včetně pro výživu potřebných látek stopových ( P, K, Fe, Se… )
Med patřil mezi složky lidské potravy od nepaměti a je z tohoto hlediska nejpřirozenějším a tudíž biologicky nejhodnotnějším sladidlem s řadou dalších příznivých účinků na lidský organismus. Již Hippokrates a Galenos podávali nemocným mléko s medem. V čínské medicíně se stále uplatňuje žen – šen s medem. Med se významně uplatňuje při výživě a regeneraci srdeční svaloviny při srdeční insuficienci jako nejdokonalejší přírodní pohonná hmota pro srdce ( obsahuje též látky rozšiřující srdeční cévy ). Med pozitivně působí na činnost jater – pomáhá udržovat zásobu glykogenu a snižovat obsah tuků. Med příznivě ovlivňuje činnost trávicího ústrojí – při nechutenství, hyperaciditě, vředových chorobách i v pooperačních stavech. Med přitom působí mírně projímavě a dezinfekčně. Med se uplatní také při nemocích ledvin a močového ústrojí – rozšiřuje cévy v ledvinách při zánětlivých onemocněních. Med je cenným přírodním léčivem při respiračních epidemicky probíhajících onemocněních – při jejich léčení i v prevenci. Posiluje činnost srdce, tlumí horečnaté stavy a současně působí antisepticky. Med působí příznivě na regeneraci ran a popálenin ( nikoli na čerstvé rány a popáleniny ) a hojení se zlepšuje i při podávání stravy doplněné medem. Významně pomáhá i při regeneraci po otravách včetně stavů po nadměrné konzumaci alkoholu. Med se doporučuje při léčení vysokého krevního tlaku ( hypertenzní choroby ), stejně jako k odstranění nervové vyčerpanosti, únavy a nespavosti ( 2 kávové lžičky medu před spaním ).
Rostlinné silice v aromaterapeutickém medu
1. Grapefruitová silice ( Citrus paradisi ) a extrakt Schizandra chinensis
2. Olej ze Šalvěje muškátové ( Salvia sclarea ), Eukalyptový olej ( Eucalyptus globulus ) a extrakt z Kozlíku lékařského
3. Olej z Máty peprné ( Mentha piperita ), Olej z Máty kadeřavé ( Mentha spicata ) a extrakt Echinacea
Olej ( Vanilla planifolia ) a šípkový extrakt
Existuje mnoho kombinací pro další využití uvedených produktů, čímž se jejich vlastnosti znásobují. Všechny směsi jsou použitelné a užitečné i jako kosmetické prostředky. Mohou být použity do lokální či celkové koupele, vmíseny do základních (bez účinných látek) kosmetických krémů nebo v kombinaci s tvarohem či jogurtem použity do pleťových masek. Éterické oleje jsou dobře absorbovány jak v koupeli tak při aplikaci masky. Je třeba pouze zvolit ten nejvhodnější způsob aplikace ať už vně či vnitřně. Medy jsou velmi chutné na chlebu s máslem, ale také v čaji, teplém víně či punči. Jako potravní doplňky přinášejí speciální včelí produkty jedinečné a nenahraditelné chutě, které se jsou stále oblíbenější a aromaterapie se tak stává každodenní přírodní léčbou i prevencí.
Některé recepty na bázi medu
Med v kosmetických aplikacích
Medový mléčný zábal Použije se 1 kávová lžička medu, 15 g droždí a 3 polévkové lžíce hustého kysaného mléka. Droždí se rozdrobí, smíchá s kysaným mlékem a medem na natíratelnou jemnou pastu, která se nanese na tvář. Zábal se nechá působit 15 minut. Odstraní se teplou vodou a tvář se ošetří obklady, na které se používá stále chladnější voda. Je vhodný zejména na tvář s vyrážkami v době puberty.
Medový jogurtový zábal
Použije se 1 kávová lžička medu, 2 polévkové lžíce hustého čistého jogurtu, 1 žloutek, 1 lžíce mletých ovesných vloček ( lze rozmělnit za sucha v mixeru ). Dobře promísené složky naneseme na tvář a necháme působit 15 minut. Smyjeme a dále ošetříme výše uvedeným způsobem. Tento zábal občerstvuje, vyživuje, vyhlazuje a regeneruje pleť.
Medová tvarohová maska
Použijí se 2 kávové lžičky medu, 150 g čerstvého tvarohu a 1 žloutek. Suroviny se vyšlehají do pěny a směs se natře na tvář. Nechá se působit 20 minut, smyje se vlažnou vodou a na očištěnou pleť se pak přikládají asi po 5 minut stále chladnější obklady.
Medový Kleopatřin balzám – maska
Použije se 1 kávová lžička medu, 1 lžíce plnotučného mléka, bílek z 1 vajíčka. Přísady se dobře vyšlehají a nanáší na očištěnou tvář, kde se nechají působit asi 30 minut – po zaschnutí a zkřehnutí masky. Smyje se vlažnou vodou a oplachuje postupně chladnější vodou.
Medový hojivý krém na tvář
Použijí se 3 polévkové lžíce medu, 1 lžíce běleného včelího vosku ( příp. vosku z panenského plástu nebo lanolínu z lékárny ), 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce pleťové vody a 1/2 kávové lžičky olivového oleje. Vosk ( lanolín ) se ztekutí ve skleněné nádobce v horké vodě ( na vodní lázni ), přidá se med, citrónová šťáva a vše se dobře promíchá lžičkou z plastu. Nádobka se opět vloží do teplé vody, přidají se další přísady kromě pleťové vody a promísí se. Nakonec se po vyjmutí z lázně přidá pleťová voda a míchá se až do vychladnutí. Je vhodný na pleť každého druhu a zejména k vyhlazování vrásek kolem očí.
Medové nápoje
Medové třešňové bowle.
Potřebujeme na 5 dávek : 100 g medu, 500 g třešní, 2 lžíce rumu, 0,7 l červeného vína, 1 citron a 0,2 l sodovky. Omyté a odstopkované zralé třešně vypeckujeme a ve skleněné nebo kameninové nádobě pokapeme rumem a citrónovou šťávou. Med rozmícháme v 0,3 l vína, třešně zalijeme tímto sirupem, promícháme a necháme alespoň 1 hodinu při občasném promíchání v chladničce vyluhovat. Těsně před podáváním přilijeme do nápoje zbytek vína a dobře vychlazenou sodovku. Nalijeme do číší a hned podáváme s lžičkou.
Medové pomerančové bowle
Potřebujeme na 5 dávek : 90 g medu, 3 pomeranče, 0,4 l bílého vína, 0,3 l medoviny, 5 polévkových lžic medového citrónového likéru a 0,3 l sodovky. Z oloupaných pomerančů odstraníme jádra, nakrájíme je na menší kousky, vložíme je do skleněné nádoby, přimícháme med, pokapeme citrónovým likérem a zalijeme medovinou. Promícháme a necháme v chladničce 1 hodinu ( během této doby občas opět promícháme ). Po hodině přilijeme víno a opět necháme v chladničce alespoň 1/4 hodiny. Těsně před podáváním dolijeme zchlazenou sodovkou, promícháme a naléváme do číší.
Nealkoholické medové bowle Na 5 dávek potřebujeme : 120 g medu, 0,2 l pomerančové šťávy, 0,1 l citrónové šťávy, 0,1 l rybízové šťávy, 0,7 l pomerančového džusu, 0,3 l sodovky. Med rozmícháme s pomerančovou, citrónovou a rybízovou šťávou až do úplného rozpuštění, přilijeme pomerančový džus, promícháme a necháme 1 hodinu stát v chladničce. Potom přilijeme zchlazenou sodovku, dobře promísíme a naléváme do číší. povrch nápoje v nich můžeme ozdobit kolečky citronu nebo pomeranče.
Medová mléka
( příprava krátkým promícháním v mixeru ) Chlazené medové meruňkové nebo broskvové mléko Na 3 dávky potřebujeme 60 g medu, 0,5 l mléka, 4 umyté vypeckované meruňky ( 3 broskve ) a vhodná je i příměs 0,05 l šťávy z mrkve
Chlazené medové čokoládové mléko
Na 3 dávky potřebujeme 30 g medu, 0,3 l mléka a 30 g rozpuštěné čokolády na vaření. Během mixování je vhodné přidat na kousky rozkrájený banán.
Chlazené medové mléko s ananasovou šťávou
Na 3 dávky potřebujeme 40 g medu, 0,5 l mléka a 5 – 6 lžic ananasové šťávy.
Medový perník
Potřebujeme 300 g medu, 60 g moučkového cukru, 4 vejce, 700 g hladké mouky ( dává se podle potřeby ), 50 g másla, 15 g jedlé sody, dohromady 1 kávová lžička mletého anýzu, hřebíčku a nového koření a 1 kávová lžička mleté skořice. Na kuchyňském válu dáme do části mouky slabě zahřátý med, cukr, chuťové přísady a jedlou sodu. Zpracujeme na vláčné těsto. Mouku podle potřeby přidáváme. Těsto necháme v polyethylenovém sáčku alespoň 1 den odležet. druhý den těsto propracujeme, rozválíme po částech na 4 – 5 mm a vykrajujeme požadované tvary. Na slabě vymaštěném plechu v dobře vyhřáté troubě pečeme do zlatožluta. Ještě teplé perníky pak natřeme rozšlehaným vejcem. Vychladlé pak zdobíme bílkovou polevou. Polevu připravíme z 1 bílku a 120 – 150 g moučkového cukru ( podle velikosti bílku ). Moučkový cukr 2 x prosejeme přes husté síto a smísíme s bílkem na bílou neroztékající se lesklou hmotu ( příliš hustou polevu lze zředit několika kapkami přecezené citrónové šťávy, řídkou zahustíme přidáním moučkového cukru ).
Vyrábí a dodává: Aromedica spol. s r.o.
Plzeňská 221/130
15000 Praha 5
tel/fax: 257210796
email: info@aromedica.cz
eobchod: www.aromedica.cz