Chraňte se před škodlivými paprsky
Se slunečním zářením může souviset, kromě běžných spálenin, pigmentových skvrn, slunečních alergií a rychlejšího vysušování, a tím předčasného stárnutí kůže, také rozvoj některých kožních nádorů. Nejčastěji stoupá výskyt toho nejzhoubnějšího, a to melanomu. Pro vznik tohoto typu nádoru je nebezpečné zejména nepravidelné, ale nárazově silné spálení kůže, zejména v dětském věku. Každé opakované spálení kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu, a to tím více, čím je prudší a čím mladšího jedince postihuje. Proto je velmi důležitá prevence, tedy používání vhodných ochranných prostředků, kterých je dnes na trhu opravdu velký výběr. Přesto bych upřednostnila organické, jelikož neobsahují žádné chemické látky. Dále je ale velmi důležitá i ochrana očí vhodnými slunečními brýlemi a pokrývka hlavy. Obzvláště u dětí jsou tyto pomůcky víc než nutné.

Příkladem, kdy můžeme v péči o naši pokožku využívat vlastností rostlinných olejů, je například sezamový či jojobový olej. Tyto oleje jsou velmi dobře vstřebatelné, lehce hydrofilní a vykazují přirozený UV-faktor čtyři. Jejich působení se projevuje i příjemným zjemněním kůže a kvalitní regeneraci. Výborné je spojení sezamového oleje s olejem z mandlí, vlašských nebo lískových ořechů. To už je opravdu luxusní péče.“

Tipy na spáleniny od sluníčka
Na zarudlá místa od slunce jsou výborným pomocníkem obklady z kyselého mléka či vychlazeného jogurtu. Mléčná bílkovina má totiž výborný zklidňující efekt. Jestliže doma nenajdete nic mléčného, zkuste alespoň obklady z kostek ledu, i sáčku mražené zeleniny či ze silného, předem vychlazeného, černého čaje. Pomohou i jahody nebo rozmačkané rajče. Z aromaterapie je velmi účinné potřít spálená místa neředěným levandulovým či tea-tree olejem. „Tři týdny před plánovaným sluněním je vhodné užívat beta-karoten, pupalkový olej a vitamin E.“ radí paní Jasmína.

Jak na nevolnost
K létu patří rovněž cestování, tedy i s ním spojené nevolnosti. V dopravním prostředku zaujměte místo poblíž těžiště, kde jsou výkyvy nejmenší. Je-li to možné, je nejlepší ležet na zádech nebo pololeže, zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu a hlavně nesledovat okolí za okny. „Dobré je mít vždy nablízku lahvičku s éterickým olejem z máty peprné. Protože vdechováním jejich výparů z lahvičky, kapesníku či kapesního inhalátoru ,se postižený většinou osvěží a pomůže mu odstranit potíže z nevolností. Podobný účinek má i grapefruitový či citrónový éterický olej. Tyto metody jsou vhodné i pro děti,“ dodává paní Míchová.

Jak upravit zažívání
Dovolená obzvláště v exotických zemích se obvykle neobejde bez potíží se zažíváním. Je to dáno především změnou denního režimu, stresem z cestování, dietních prohřešků a jiným složením jídelníčku. Pokud nás přepadne průjem, nasadíme šetřící dietu. Musíme dbát i na dostatečný přísun tekutin, abychom předešli dehydrataci. Osvědčený je vývar z mrkve, později vařená zelenina, banány, nastrouhané jablko či lněné semeno.

Můžeme zkusit i aromaterapeutické obklady na podbříšek, které si připravíme z éterických olejů – heřmánek, levandule, bergamotu, citronu, šalvěje či řebříčku. Dvě až čtyři kapky oleje protřepeme v dvě stě mililitrech teplé vody, v této směsi navlhčíme ubrousek a na dvacet minut ho přiložíme na břicho a odpočíváme.“

Opakovaný a nepříjemný problém, který může nastat, je zácpa. K ní může lehce dojít například při nedostatečném pitném režimu, zvýšenou konzumací bílé mouky, rafinovaného cukru a potravin s malým obsahem vlákniny. Ale i vyšším příjmu čokolády a černého čaje. Úprava motorické funkce střev vyžaduje dostatečný příjem tekutin, stravu bohatou na vlákninu a dostatek pohybu.

Foto: Marlena Zagajewska

Potíže s nafouknutý břichem můžeme zmírnit jemnou masáží břicha ve směru hodinových ručiček. K této masáži jsou vhodné éterické oleje z fenyklu, pomeranče, rozmarýnu, majoránky, citronu či máty peprné. Jako základ masážního oleje použijeme dvě lžíce panenského rostlinného oleje (olivový, sezamový, mandlový) a do něho nakapeme ze dvě kapky vybraného éterického oleje, promícháme a můžeme aplikovat.

Lněný olej – pomocník našeho zdraví
Určitě bych všem doporučila vzít si s sebou na cesty mleté lněné semeno či lněný olej, protože obsahuje látky, které chrání střeva. Má univerzální použití jak při průjmu, tak při zácpě. Navíc je nutričně hodnotné, chrání srdce a cévy, snižuje vznik rakoviny atd. Toto semínko nebo vylisovaný olej z něj by se měl stát našim každodenním pomocníkem pro zdraví. Doporučená dávka je dvě čajové lžičky rozemletého (semeno musí být rozemleté nebo je ho nutné pořádně rozžvýkat, aby se uvolnily léčivé látky) semena nebo jedna čajová lžička lněného oleje.“

Levandule na klíšťata i komáry
K dovolené rovněž i patří různé poranění, kožní záněty, odřeniny, popáleniny nebo bodnutí hmyzem. Proto se určitě vyplatí si přibalit do kufru lahvičku s levandulovým a tea-tree olejem. Tyto oleje mají velké dezinfekční, protizánětlivé a hojivé účinky, a to v přírodní, tedy tělu dobře přijatelné a voňavé formě.“ Levandule navíc slouží jako velmi dobrý repelent odpuzující hmyz a klíšťata. Při zakousnutém klíštěti stačí na postižené místo kápnout jednu kapku levandule a tento nepříjemný roztoč se po chvilce pustí a dá se dobře odstranit. Navíc je toto místo dostatečně vydezinfikované.

Levandule nám výborně poslouží i jako noční hlídač proti komárům. Dvě kapky tohoto éterického oleje kápneme na záclonu, závěs či roletu a můžeme v klidu odpočívat,“ dodává na konec paní Jasmína Míchová.

Titulní foto: Yuri Arcurs

Autor: Simona Grygárková

Sdílet
Předchozí článekPeníze = životní síla
Další článekAtlantida