Bdělé sněníMůžete dělat všechno, ve snové realitě není omezení, můžete létat, dýchat pod vodou, pohybovat předměty, no prostě všechno možné i nemožné. Ve snové realitě platí trochu jiné "zákony", než v každodenním světě. Hlavní slovo zde má myšlenka. Pouhou myšlenkou můžete učinit cokoli.

Pokud chcete létat, nemusíte namáhat svaly ani mávat rukama, stačí přání vznést se a po chvilce se odlepíte od země a zažijete krásný pocit letu. Tady máte trochu inspirace:

Udržení pozornosti

Abyste vydrželi v LD co nejdéle, musíte udržet své myšlenky. Tak jako je těžké soustředit se na jednu myšlenku a přitom odstranit z mysli vše ostatní, stejně těžké to je při LD. Pokud vás něco upoutá a vy na to zaměříte svou mysl, z LD se stane opět běžný sen. LD se vám prostě vytratí a vy na něj pro tuto chvíli zapomenete. Opět si na něj vzpomenete až ráno po probuzení.

Pozornost je třeba jaksi občerstvovat. To můžete udělat několika způsoby, třeba se podívat opět na své ruce, nebo si opakovat: "Jsem stále ve snu". Tím si opět připomenete že právě sníte a dodá vám to energii pro další snění.

Falešné probuzení

V LD můžete nabýt dojmu, že jste se probudili, dokonce vstanete z postele a začnete dělat běžný denní věci. Pak se ovšem probudíte znovu, tentokrát opravdu.

Rozpoznání tohoto falešného probuzení není vůbec snadné. Když se mi to dvakrát stalo, řekl jsem si, že se na situaci pořádně připravím. Následující sen měl tento průběh:

Mám LD ve kterém jsem si plně vědom, že sním. Procházím se po místnosti a vzpomenu si na falešné probuzení. Ve snu si říkám naučenou frázi: "Až se probudím, zkontroluji zda jsem v posteli. Jsem si vědom, že může jít o falešné probuzení, pokud se probudím, nesmím tomu věřit." Sen pokračoval dále, podíval jsem se znovu na své ruce, abych měl energii na udržení pozornosti. V tom se má pozornost zlepšila a moje mysl byla úplně čistá, rozšířilo se mi vědomí a já jsem začal vnímat jiným způsobem. Nabyl jsem přesvědčení, že jsem se probudil. Byl jsem natolik přesvědčen, že jsem vzhůru, že jsem zapomněl na nějaké kontroly a šel si sen zapsat. Ještě si pamatuji jak jsem říkal: "Škoda, že jsem se probudil tak brzo". A pak se to stalo, vzbudil jsem se znovu, tentokrát to bylo jasný, ležel jsem rozespalý v posteli a o probuzení nebylo pochyb.

Později jsem četl, že se takto můžeme probouzet i z různých úrovní snů i několikrát. K tomu aby jste rozlišili, zda jste ve snu nebo ne, slouží testy reality.

Test reality

Otestujte si realitu, abyste věděli zda sníte. Ve snu se dějí zvláštní věci, které vám pomohou odhalit falešné probuzení. Jedním takovým testem je sledovat okolí, zda je všechno "v pořádku", všechny věci jsou na svém místě a pod.

Dále můžete použít trik s hodinami. Před postel si postavte hodiny s osvíceným displejem. Po probuzení se na ně podívejte a pokud ukazují správný čas, jste pravděpodobně probuzeni. Ve snu je skoro vždy na displeji nesmyslný čas. Pokud se na hodiny ve snu podíváte vícekrát, ukazují pokaždé jiný čas. Také místo hodin si můžete napsat na papír velkými písmeny nějaký text. Podívejte se na něj, otočte hlavu a znovu se na něj podívejte. Pokud je text stále stejný s největší pravděpodobností jste probuzeni.

lucidní snění

Můžete zkoušet létat, pohybovat předměty vůlí a vůbec věci kterých byste nebyli v probuzeném stavu schopni.

Komunikace s bytostmi

Nemám příliš zkušeností s komunikací ve snu, přesto bych rozdělil bytosti nebo lidi do dvou skupin.
První skupina nereagovala nikdy na má slova, ačkoli se jednalo o lidi, které znám ze světa každodenní skutečnosti. Kolikrát jsem jim říkal, že jsme ve snovém světě, buď je to nezajímalo, nebo řekli, že je to nesmysl.

Druhá skupina lidí reaguje a dokonce si je vědoma komunikace. Zatím jsem vždycky komunikoval s lidmi(bytostmi), které jsem neznal, někdy dokážou i poradit co dělat nebo jak se chovat. Také můžete zkusit zavolat svého průvodce.

Proměna snu

Pokud chcete změnit svůj sen a ocitnout se někde úplně jinde, začněte se otáčet. Buď přímo jako fyzicky nebo jenom přáním. Po chvíli se z vás vytvoří točící se vír, přejte si být v jiném prostředí, nebo si toto prostředí snu představte. Měli byste se objevit v jiném snu, ale často se stává, že se probudíte.

Přechod od LD k OBE

Tuto metodu jsem četl někde na internetových stránkách. Dodnes se vedou spory o tom jaký je vztah LD a OBE(mimotělesné zážitky). Podle jednoho názoru není LD tak realistické jako OBE, což je dáno úrovní vědomí. Proto abychom se dostali na vyšší úroveň vědomí(vnímání), stačí jednoduchá sugesce, kterou si položíte ve snu: "Zvyšuje se jas a úroveň mého vědomí". Poté by se vaše pozornost a vnímání mělo dostat na vyšší úroveň. Sugesci můžeme opakovat několikrát, ale je důležité se vždy uvést do klidu a tím si upevnit vnímání. Pokud to přeženete se sugescemi, vzbudíte se. Zatím jsem nezkoušel.

Společné snění

Až pokročíte ve svých snech, můžete udělat malý experiment se svými přáteli. Dejte si snový sraz třeba v parku a počkejte až tam přijdou ostatní. Druhý den si vyměňte své zážitky, které jste společně snili.

Foto: Princess of the North via photopin (license)