BDĚLÉ SNĚNÍ

Zapisování snů
Existuje celá řada různých způsobů a návodů jak se naučit LD. Prvním krokem k LD je zapamatování si snů. Někteří lidé tvrdí, že sny vůbec nemají. To je první rozšířený omyl. Sny mají všichni asi 3-5 za noc, jenom si je ráno nepamatují. První ranní myšlenky směřují na to co budou dělat ve dne, jaké úkoly je čekají a tak nezbývá žádný čas a energie na sny. Pokud si chcete zapamatovat sny, je dobré ráno zůstat ještě chvíli ležet a snažit si vzpomenout na útržky snů, často si takhle vybavíte celý sen.

Spolehlivým ničitelem snů je také budík, probouzení se šokem, určitě nepřispívá ke správné pohodě. Důležitá je také relaxace před usnutím, navození klidné atmosféry a očekávání zajímavých snů.

Zapisováním snů docílíme jejich snadnějšího zapamatování a vybavení. Už za pár dní jsem si pamatoval více snů, i větší podrobnosti ze snu. Osvědčilo se mi zapisovat i malé a nepatrné fragmenty ze snu. Je dobré si založit snový denník, a tam si všechny sny psát. Pokud se probudíte v noci a jasně si pamatujete sen, je dobré se překonat, vstát a sen si zapsat. Ráno si na něj už pravděpodobně nevzpomenete.
Mostem mezi sny a běžnou realitou je právě naše paměť, ve snu si potřebujeme vzpomenout na svět kdy jsme vzhůru a naopak když se probudíme, vzpomínáme co jsme prováděli ve snech.
Nemusíte se vůbec bát, že si svůj první LD nezapamatujete. Je to obrovský zážitek a navíc bdělé sny si pamatujeme i po probuzení.

Hledáme své ruce
Velmi účinnou metodou, která pochází od Carlose Castanedy, je najít ve snu svoje ruce. Až budete ve snu, podívejte se na své ruce, tím si spolehlivě uvědomíte svoje snění. Nemusí to být nutně ruce, výhoda rukou je, že je máte stále při sobě.
Začíná se cvičit při normální denní činnosti, kdy se několikrát denně podívejte na své ruce a ujistěte se, že stejným způsobem najdete své ruce i ve snu. Večer před usnutím, můžete použít sugesce, např: dívám se na své ruce, dnes ve snu si vzpomenu na ruce apod. Teď už stačí jenom vytrvat a čekat, až se vám o tomto okamžiku bude zdát.
Vzpomínám si na svůj první LD, kdy jsem stál ve svém pokoji a najednou se podíval na své ruce. Jen tak jsem prostě sklonil hlavu a podíval se na své dlaně. Je to úžasný zážitek, najednou jsem si uvědomil, vždyť já právě spím a tohle se mi zdá. Projela mnou ohromná vlna energie, úplně každou buňkou těla a najednou jsem s jistotou věděl, co se to děje, a že se mi to povedlo. Tento nával energie je (alespoň u mě) charakteristický pro každý bdělý sen. Jakoby tato energie přicházela ze zad, a vlévala se do celého těla.

Nesmysly ve snech
To co nejčastěji odlišuje sen od naší reality jsou události, které by se nemohli normálně stát.
Tato metoda je podobná té předchozí, tentokrát nebudeme hledat ruce, ale nějakou nesmyslnou událost, která "prozradí" sen. Opět začínáme cvičit při normální denní činnosti, několikrát denně se podíváme okolo sebe a budeme hledat nějaký nesmysl. Pokud na ulici uvidím jak se tam prochází lev nebo zjistím že lítám, půjde zřejmě o sen. Není nutné zkoušet hned skákat z mostu, pokud si nejste jisti a to většinou nejste. Lepší je třeba zkusit silou vůle pohnout nějakým předmětem nebo se zkusit vznést.
Jeden můj sen se probíhal ve škole, kam jsem kdysi chodil. Na schodech jsem potkal nějakého kouzelníka, chtěl jsem se před ním "vytáhnout" a začal jsem myšlenkama pohybovat papírkama na zemi. Všichni kolem nevěřícně kroutili hlavou. V tu chvíli mě napadla myšlenka: to snad ani není možný, no to se mi snad zdá. Ve chvíli, kdy jsem toto prohlásil, najednou jsem si uvědomil, že se mi to opravdu jenom zdá a jsem právě ve snu.

Jsem právě ve snu?
Tato technika je obdobou té předchozí, místo hledání nesmyslů si položte několikrát denně otázku: Jsem právě ve snu? A také si na ni odpovězte. Čím vícekrát si jí za den položíte, tím lépe. Opět před spaním si jí znovu položte se sugescí, že na totéž se zeptáte ve snu.
O tom co běžně provádíme ve dne, se nám často i zdá. Pokud si ve dne pokládáte tuto otázku, nebo třeba hledáte nějaké věci, které normálně nejsou možné, je pravděpodobné, že se vám o tom bude zdát. A to právě vyvolá vstup do LD.
Nemusíte se bát, že až budete ve snu, na tuto otázku si odpovíte také ne. Pokud si totiž tuto otázku položíte ve snu, bude vám hned jasné, že sníte.
Můžete si např. nařídit hodinky, aby každou hodinu píply a v tu chvíli vám to připomene, že si máte položit otázku: Jsem právě ve snu?

Birdova metoda
Je to asi nejúčinnější metoda, kterou jsem měl možnost vyzkoušet.
Vstaňte asi o dvě hodiny dříve než obvykle. V tuto dobu se úplně probuďte, musíte se přinutit vstát a přemýšlejte o bdělých snech. Ideální je číst si nějakou knížku, nebo článek. Také si můžete dávat sugesce, zkoušet jakoukoli metodu popsanou výše, nebo si právě zapisovat sen, který se vám zdál. Prostě se zabývejte sny. Poté si běžte znovu lehnout, spánek k ránu není tak hluboký a právě ráno se zdají nejvíce sny. V posteli si řekněte několik sugescí, např. mám LD, jsem ve snu apod., nebo použijte nějakou vaší oblíbenou techniku. Usínejte s vědomím, že se těšíte na LD. Je velká pravděpodobnost, že za chvíli budete mít LD.

Celá tato technika je založena na zvýšené citlivosti po probuzení, obvykle jsme více vnímavý a snáze podléháme sugescím. Navíc ještě půjdeme znovu spát, a tak můžeme zakusit účinek našeho rozpoložení přímo ve spánku.
Tuto techniku jsem zkoušel několikrát a opravdu je velmi účinná, i když se vám nepovede mít přímo LD, můžete mít velmi živé a zajímavé sny.

Spouštěč snů
Všechny tyto techniky jsou založeny na vzpomenutí si ve snu na nějakou věc nebo skutečnost. Můžou to být naše ruce, nesmysly, různé předměty apod. Všechny tyto věci plní úkol tzv. "spouštěče". Spouštěč nám tím vlastně přivodí bdělý sen, pomůže nám překlenout propast mezi nevědomým snem a LD. Na každý spouštěč je navázána vzpomínka k uvědomění si bdělého snu. Stačí si vzpomenout na své ruce, které jsou výborným spouštěčem, protože jsme je jím vytvořili. Podle tohoto návodu si můžeme vytvořit jakýkoli spouštěč, můžeme vzít jakoukoli událost, třeba ta která se nám často zdá a udělat z ní spouštěč. Pokud nás trápí třeba nepříjemné sny, noční můry, zaměříme se na tyto situace, v sugerujeme si, že pokud se ocitneme v nepříjemné situaci, uvědomíme si že sníme.
Například když jsem byl malý a ocitl jsem se v nějakém nepříjemném snu, najednou jsem tušil, že jsem ve snu. Také jsem si takto vytvořil techniky, které mi pomohly se probudit a tak se noční můře vyhnout. Mým spouštěčem byl nepříjemný sen spolu s mým strachem.

Vědomé usínání
Tato technika se spíše hodí k astrální projekci, ale přesto jí zde uvádím, protože se mi povedlo vyvolat s její pomocí bdělý sen.
Je to technika, která nepoužívá žádný spouštěč, protože nezapomenete, že právě spíte. Je to technika náročná na ovládání myšlenek a duševní klid, ale přesto někomu může vyhovovat.
Jděte spát a zkuste najít místo mezi přechodem do snu. Před usnutím začnou chaoticky pobíhat myšlenky, které začnou přecházet do obrazů. V tento okamžik se pokuste nepodlehnout ztrátě vědomí a zůstat bdělý. Vaše tělo usne, bude spát a vy zůstanete bdělý a ve snu. Je důležité abyste nebyli příliš unavení, pak nebudete mít sílu sledovat vaše myšlenky, ani příliš odpočatí, pak zase budete dlouho ležet v posteli, aniž by jste usnuli. Večer je tato technika obzvlášť těžká, protože tělo je navyklé usnout.

Některé postřehy usnadňující tuto techniku:
Osvědčilo se mi spát na zádech, kdy je pro mě těžší usnout, na boku je to téměř nemožné, ale každému vyhovuje jiný způsob.
Představit si, že sedíte na židli, ačkoli jste v posteli a čekáte, až vaše tělo usne, ještě lepší je procházet se(v představě) po bytě, snadněji se udržuje pozornost.
Ráno se vzbuďte dříve a znovu běžte spát, něco na způsob Birdovy metody, budete citlivější a odpadne hlavní tíha únavy, kterou máte večer.
Běžte si lehnout po vydatném obědě, tělo se unaví. V tuto dobu můžete snáze pozorovat vytváření snových obrazů, při přechodu do spánku. Také se může stát, že budete tak zaujatí čekáním až vaše tělo usne, že si ani neuvědomíte, že už spí.

Bdělost přes den
Praktikování bdělého vědomí je velmi účinným vstupem do LD. Tak jako ve snech konáme nevědomě, tak i v životě. Pokud začneme vnímat a uvědomovat si svoje činy, stane se tak časem i ve snech. Stav každodenního nevědomého přemýšlení je podobný se stavem mysli ve spánku. Více v kapitole Bdělé vědomí

Přístroje na vyvolání snů
Existuje celá řada přístrojů, které dokážou indikovat REM fázi spánku (fáze, kdy se zdají sny) a nějak vás na ni upozornit. Přístroj nebo spíše brýle, rozpoznají vaši fázi spánku a začnou vám vysílat záblesky přes zavřené oči. Ve snu je uvidíte jako blesky nebo nějaká světla, které můžou přirozeně patřit do snu. Stalo se vám třeba, že začal zvonit budík, ale ve snu vám zvonil třeba telefon? Na podobném principu fungují tyto přístroje.
Nemám zkušenosti se žádným z nich, pokud si takový přístroj pořídíte, hodně často se stává, že první sen který budete mít, bude právě o tomto přístroji.

převazato z již neexistujících stránek SPOJENÍ od M. Vorla

Komentáře