Tato lilkovitá rostlina zapříčinila války, chvíli byla odmítaná a podceňovaná a postupem času se „potrava chudých" stala základem racionální výživy.Navíc se snad ani nemůže stát, že by se někomu přejedla, jelikož nabízí velkou škálu možností, jak ji zpracovat a konzumovat.I přes svůj velký význam se však nerozšířila do celého světa jako třeba obiloviny.

OBSAHOVÉ LÁTKY
Brambory jsou potravou sitící a ochrannou.Vhodně a dobře připravené jsou pokrmem lidskému zdraví prospěšným.Jsou bohaté na minerály, zejména draslík a fosfor, ve stopových množstvích v nich najdeme také hořčík, vápník, železo, mangan, jod, fluor a síru.Zmiňovaný draslík neutralizuje žaludeční kyseliny, čímž zmírňuje pocit pálení žáhy.Dužina brambor obsahuje lehce stravitelné škroby, jejich podíl je až 25 % z hmotnosti.Brambory mají sice nízký obsah bílkovin ( asi 2% ), ale tato bílkovina je svou kvalitou porovnatelná s bílkovinou sójovou a má vysoký podíl základních aminokyselin nezbytných prod lidskou výživu.Obsahují málo vlákninym jsou lehce stravitelné.Chybí jim tuk a navzdory obecnému mínění jsou pokrmem dietním – 100 gramů ve vodě vařených brambor má pouhých 75 kalorií.Najdeme v nich vitamíny H, K, vitamíny skupiny B a PP a mají poměrně vysoký obsah vitaminu C.Jedna brambora střední velikosti ho obsahuje kolem šestnácti miligramů.  

Sníte-li za rok 100 kg brambor ( což představuje něco přes čtvrt kilogramu denně ), zajístíte pro sebe 75 % potřebného draslíku, 20 % hořčíku, 20 % železa, 15 % fosforu a z 5 % pokryjete potřebu vápníku. Teď už jistě chápete, proč se o nich říká, že vypudily z Evropy hladomory, kurděje a jiné avitaminózy.

DRUHY BRAMBOR
Druhů a odrůd bambor je doslova jako máku.Většina raných odrůd je žlutomasých, obsahujících jenom málo škrobu a nejsou příliš moučné.Hodí se proto na vaření, pečení a do bramborových salátů.Takové brambory ovšem nejsou vhodné k dlouhodobému skladování.

Čím pozdnější odrůda, tím větší je i obsah škrobu a moučnější dřeň.Takové se hodí spíše k přípravě kaší a těst.Na první pohled ovšem není patrné, do kterého typu kupovaná brambora zapadá, proto na visačkách nebo u obchodníka pátrejte po tzv. varném typu.

Typ A má hlízy pevné, vhodné do salátu.Typ B označuje hlízy polopevné, hodící se jako příloha k masitým pokrmům.Typ C má hlízy polomoučné až moučné a můžete bajisto počítat s tím, že se po uvaření rozpadnou.Někdy můžete narazit na označení B/C, které patří bramborám přílohového typu s mírným sklonem k rozvaření.

Když si nejste jisti, na co se vaše brambory nejlépe hodí, překrojte je napůl a chvíli o sebe obě poloviny třete řeznými ranami.Pokud se k sobě lepí, uvařte z nich kaši nebo knedlíky.Pokud se na plochách objeví voda, znamená to, že jsou tvrdé a vhodné do salátů nebo jako příloha.

JAK S NIMI ZACHÁZET
Jako u většiny hlíz a ovoce také u brambor se nachází vitamin C v povrchových vrstvách, ale ne přímo ve slupce.Při loupání tedy nastávají určité ztráty vitaminu C a obnažení povrchu brambory také uspíší vyluhování vitaminů z hlubších vrstev.Proto se doporučuje vařit brambory ve slupce, po uvaření ( né úplně doměkka ) scedit a pod pokličkou nechat ještě chvíli „dojít".Můžeme je také vařit v páře.Pokud pokrm vyžaduje vařené brambory loupané, krájíme je na malé kousky, které se rychleji uvaří, klademe do vroucí vody a zakryjeme poklicí.Tím zkrátíme dobu vaření a následnou ztrátu vitaminů na minimum.Nejhodnotnější jsou brambory pečené ve slupce v troubě, kdy jsou ztráty vitaminů velmi malé a minerální látky zůstávají nejvíce zachovány.

Starší nebo klíčící brambory vaříme jen oloupané, zbavené klíčků a skvrnek.Nikdy je nepečeme.Klíčící nebo nazelenalé brambory obsahují nevelké množství jedovatého alkaloidu nazývaného solanin.I když nevelké množství této látky spolu s ostatními látkami obsaženými v bramborách může pomoci při léčení některých potíží nervového systému, raději se jím nepokoušejte léčit.Při zvýšené konzumaci může solanin vyvolat trávící potíže, zvláště u dětí.

Vitamin C se znehodnocuje ve styku s kovy, proto je dobré brambory krájet nebo strouhat nerezovými nástroji, případně na skleněném struhadle.

Pokud brambory uskladňujeme na zimu, ukládáme je tak, aby k nim byl přístupný vzduch, ale aby současně byly chráněny před namrznutím.Dobře přebrané brambory a suchý, chladný sklep – to je jejich nejlepší ochrana.Pamatujme ovšem, že kvalita brambor se snižuje úměrně délce jejich skladování.

VYZKOUŠEJTE
Jednu větší najemno nastrouhanou bramborou si potřeme obličej a necháme asi 15 minut působit.Poté opláchneme vlažnou vodou a třeme ručníkem.Takto upravená pokožka je lépe připravená pro hloubkové čištění a aplikaci další pleťové masky.

Vodu z uvařených brambor ( loupaných ) brambor nevylívejte.Zužitkujte vylouhované vitaminy a minerály a použijte ji jako základ pro zeleninovou polévku.Nebo ji nechte vychladnout a použijte jako koupel na nohy nebo ruce.Nechte je volně uschnout, otřete froté ručníkem, a teprve potom opláchněte ve vlažné vodě.Takový postup velmi dobře odstraňuje zrohovatělé buňky z pokožky, která se tím zjemní.

Čerstvě vymačkaná bramborová šťáva je sice nepříliš chutným, leč velmi účinným ozdravným prostředkem.Nejenže velmi rychle uleví při pálení žáhy, ale také čistí organismus.Časté pití šťávy zlepší vzhled vaší pokožky a uleví od žaludečních, nervových a svalových potíží.Pro zvýšení účinků i chuti přimíchejte šťávu z mrkve nebo celeru.

Autor: Jindra Moravcová  Sféra 11/2005