Máme tu jeden z nejkrásnějších měsíců v roce – květen. Všechno kvete, příroda se probouzí a bylinkáři sbírají bylinky do zásoby. Které bylinky to jsou a jaké jsou jejich účinky na lidský organismus či co léčí se dozvíte v této stránce.

BYLINKY SBÍRANÉ V KVĚTNU

Borůvka brusnice

Sbírají se listy (nejlépe mladé).

Účinky: Tlumí žaludeční křeče, léčí zánět močového měchýře. Používá se jako podpůrná léčba cukrovky. Zevně lze odvar z listů použít při zánětech dásní a ke koupelím při kožních onemocněních.

Bez černý

Sbírá se květ (před úplným rozvinutím).

Účinky: Nálev se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Nálev pijte horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak. Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání.

Hluchavka bílá

Sbírá se květ.

Účinky: Reguluje nepravidelnou menstruaci i nepravidelnou stolici. Čaj z květů hluchavky má také uklidňující účinek, doporučuje se při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu u žen v době menstruace a menopauzy.

Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná. Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.

Kontryhel obecný

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky a pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Pomáhá při hojení porodních zraněních, ochabnutí lůna, při těžkých porodech a sklonech k potratům. Lze ho využít i při horečkách, zhnisání a vředech.

Kopřiva dvoudomá palčivá

Sbírá se list (nať).

Účinky: Působí na ekzémy, bolesti hlavy, poruchy krvetvorby, čistí krev, dodává životní elán a energii. Močopudný prostředek při revmatismu, otocích. Je velmi prospěšná při dně. Dlouhodobé užívání listů kopřivy přináší úlevu od bolesti a podporuje opravu tkáně. Čaj i polévka z listů kopřivy dvoudomé jsou bezpečné i ve velkých dávkách, kdy se maximalizuje jejich protizánětlivý účinek. Kopřivu lze použít i pro úlevu zanícené a oslabené kůže a na křečové žíly, kdy se kopřivový nálev nanáší jako lotion.

Kopřiva dvoudomá – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání

Mochna husí

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Lze ji použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (v dolních končetinách) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. Koupele se doporučují při hnisavých ránách.

Rybíz černý

Sbírá se list v době odkvětu.

Účinky: Pomáhá při nemoci z nachlazení, na kašel. Listy se užívají jako diuretikum – z nadbytečné vody pomáhají vytvořit moč a tím příznivě působí na zmenšení otoků. Pití rybízu zrychluje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu kyseliny močové, je tedy vhodný při dně a tradičně se užívá při revmatismu.

Další byliny: 

  • česnáček

  • bříza

  • popenec

  • kontryhel

Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch