OkoDenně si všichni z nás ničíme oči nekonečným koukáním do počítačů, tabletů a mobilů. O televizích ani nemluvě. Ale staráme se nějak o svoje oči? Je nám jasné, že s takovým způsobem života můžeme o dobré vidění také přijít, v konečném důsledku i oslepnout?

Oči mě bolí a slzí a já jsem hledala způsob, jak jim pomoci… a našla.. už u prvního receptu z bylinek jsem ucítila obrovskou úlevu…. Proto vám je předkládám a doufám, že vám také pročistí oči a zlepší zrak…

Vaše Iva Hédlová

V oku se zrcadlí celkový zdravotní stav organismu, což někteří zkušení léčitelé dokáží někdy využít k určení diagnózy. Bylinky mohou našim očím přinést úlevu, hlavně formou obkladů, při únavě a drobných zánětech. Při vnitřním užívání pomáhají zlepšovat zrak a podporují léčení po různých operativních zákrocích.

Obklad na zánět očních spojivek

Smícháme stejné díly natě světlíku, lnice a heřmánku. Čtyři lžíce směsi uvedeme do varu v 1/2 1 vody a přikryté necháme vychladnout. Do vlažného odvaru namočíme vatové tampony, mírně vymačkáme, opakovaně přikládáme na oči a necháme působit.

Heřmánek na zánět spojivek

Tři lžíce květu heřmánku krátce povaříme v 1/2 1 vody, necháme trochu vychladnout a přidáme lžíci medu. Teplým vatovým tamponem omýváme oči, můžeme také u-dělat obklad. Místo heřmánku můžeme také použít květy měsíčku.

Fenyklový obklad na unavené oči

Jednu lžíci mletých semen fenyklu povaříme v 1 dl vody. Necháme stát. Do vlažného odvaru namočíme vatový tampon, přiložíme na oči a necháme 10-15 minut působit.

Obklad na ječné zrno

Jeden ve slupce uvařený horký brambor rozmačkáme vidličkou, přidáme 1 žloutek a s horkým mlékem rozmícháme na kaši. Dáme na kousek plátna, přehneme a přiložíme na zavřené oko. Necháme působit 15 až 20 minut třikrát denně.

Měsíčkové ledové kostky

Čtyři lžíce měsíčku vaříme na slabém ohni v 1/4 1 vody. Přikryté necháme vychladnout a scedíme. Nalijeme do nádobky na led a necháme zmrazit. Kostkou ledu potíráme víčka a okolí oka. Zmírňuje to bolest, zčervenání a odstraňuje únavu.

Oční nervozita – „cukání“ očí

Jednu lžíci mletého semene fenyklu krátce povaříme v 1 1 vody a přikrytí ručníkem naparujeme oči 10-15 minut, nejlépe před spaním.

Parní koupel očí

Připravíme bylinkovou směs ze stejných dílů natě světlíku, kořene kozlíku, květu heřmánku a bezu. Pět lžic této směsi krátce povaříme v bílém víně a nad horkými výpary pod ručníkem nebo prostěradlem napařujeme zavřené oči 10-15 minut.

Slzení očí

U tohoto, ale i u všech dalších onemocněních očí se osvědčil obklad ze světlíku. Deset lžic nasekané natě dáme do 1 1 vody, krátce povaříme a necháme vychladnout. Do tohoto odvaru namočíme plátno, do něhož vložíme tenkou vrstvu drogy, mírně vymačkáme, vlažné přiložíme na oko a ovážeme. Necháme působit 1/2-1 hodinu a několikrát denně opakujeme. Současně pijeme čaj ze světlíku, do něhož můžeme ještě přidat trochu květu heřmánku a do celé dávky lžičku kozlíkové tinktury.

Šedý zákal

Staré recepty doporučují v tomto případě bylinkovou směs ze stejných dílů natě světlíku, květu heřmánku a rozdrcených plodů fenyklu. Dvě lžíce směsí krátce povaříme ve 1/41 vody. Přikryté necháme vychladnout na teplotu těla. Přidáme 2 lžičky tinktury z prhy. Uděláme obklad, do něhož vložíme i části rostlin. Současně pijeme některý z čajů na posílení očí.

Zelený zákal

Toto onemocnění se podle zkušených by-linkářů spojuje s činností ledvin. Mnohé recepty doporučují sedavou koupel ze silného odvaru přesličky. Dvacet lžic nasekané natě dáme do 3 1 vody, krátce povaříme a necháme stát. Pak scedíme do koupele, kterou připravíme tak, aby byly ledviny ponořené. Současně pijeme čaj ze směsi stejných dílů natě světlíku, třapatky, rozrazilu, přesličky a květu měsíčku.

Univerzální lék na všechny nemoci očí

Smícháme stejné díly listu aloe, natě pelyňku a světlíku. Čtyři lžíce směsi dáme do 1/21 vody, uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Přidáme lžíci medu a tímto odvarem opakovaně omýváme oči nebo uděláme obklad.

Čajová směs na posílení očí

Ke třem dílům natě světlíku přidáme po jednom dílu listu borůvky, ořešáku a květu heřmánku. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3krát denně. Z této směsi můžeme udělat i odvar na obklad nebo omývání očí, tehdy použijeme dvojnásobné množství bylinek.

Další recept

K přípravě čaje použijeme stejné díly natě vlaštovičníku, vřesu, květu heřmánku a kořene puškvorce. Caj pijeme jen krátkodobě, během zvýšené námahy očí, nanejvýš několik dní.

Víno na posílení očí podle „Bylinkáře“ Fándlyho

Podle tohoto receptu uděláme jablečné nebo hroznové víno s přidáním světlíku. Do 11 čerstvého moštu přidáme 2 hrsti celé natě světlíku, kterou jsme předem spařili na sítu. Necháme vykvasit jako běžné víno. Pijeme denně stopku nalačno.

Víno na posílení očí podle pátera Kunzla

Tři lžíce rozdrceného semene fenyklu a 2 lžíce tymiánu dáme do 1 l vína. Ohříváme tak dlouho, dokud směs nevzkypí. Přikryté necháme vychladnout, přefiltrujeme a pijeme dvakrát denně po stopce.

Další recept podle Matthioliho

Čerstvou nebo sušenou nať řepíku naplníme do 1/3 objemu sklenice a zalijeme bílým vínem. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a pijeme 2-3krát denně po stopce na „ostrý zrak“.

Mrkev na zlepšení zraku

Při slábnoucím zraku pijeme dlouhodobě dvakrát denně po 1 dl čerstvé syrové mrkvové šťávy se lžičkou medu. Mrkev můžeme konzumovat také jemně nastrouhanou a ochucenou jako salát nebo krátce povařenou jako přílohu.

 

Iva Hédlová podle Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny