Je možné dosáhnout zlepšení zraku bez brýlí? Lidé, kterým slábne zrak, se většinou domnívají, že stárnou. Rezignují a nosí stále silnější brýle.

Stoupenci Batesovy metody ale tvrdí, že několik jednoduchých cvičení zraku pomáhá udržet oči silné a zdravé a že také zabraňuje jejich nesprávnému používání. Tato cvičení vypracoval Dr. William H. Bates, oční lékař z New Yorku.

K tomu, aby se oči uzdravily a zdravé i zůstaly, doporučuje většina terapeutů také dobře vyváženou stravu, ne přímo vegetariánskou, ale sestavenou podle zásad zdravé výživy a také používání potravinových doplňků a homeopatii, která by ale měla být aplikována vždy pod odborným dozorem.

Cvičení jsou vlastně pro oči tělocvikem, nikoli lékem, nejsou proto určena k léčbě očních chorob, jako např. šedého či zeleného zákalu. V podobných případech bychom měli vždy vyhledat očního lékaře. Komu může cvičení pomoci? Může být užitečné každému, ať už má zrak jakkoliv dobrý či špatný.

Svépomoc. Jakmile se naučíte základní cvičení, můžete je snadno provádět doma nebo v práci. Ten nejjednodušší cvik – každých několik vteřin mrknout, aby se oči navlhčily – můžete dělat kdykoliv.

Stanovisko klasického lékařství – Účinnost očních cvičení lze prokázat jen u některých očních obtíží. Batesova metoda je velmi komplexní technika a proto může být nesnadné ji aplikovat. Jednotlivá svědectví ovšem tvrdí, že je to metoda účinná. Podrobněji rozebereme tuto techniku a návod v dalších dnech.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015