Kontaktní čočkyUrčitě jste mnohokrát za dobu nošení čoček řešili dilema, jestli v autobuse na pár minut zavřít oči a usnout i s nasazenými kontaktními čočkami, jestli si po náročném dni v práci a následném padnutí do postele musíte jít čočky z očí vyndat… Proč si v čočkách nezdřímnout, na co je z očí vyndat? Často se setkáváme s informacemi o možném nebezpečí při spaní s čočkami, ale jsou pravdivé? 

Hranice nebezpečí není jasná

Jisté nebezpečí tu je. Hranici, kdy je přespávání s čočkami už nebezpečné, bohužel ale jednoduše stanovit nejde. Dvě zdřímnutí s nasazenými čočkami by neměly být problémem, ale pravidelné nebo dokonce každodenní spaní v čočkách může mít ošklivé následky, ať se jedná o levné kontaktní čočky nebo dražší produkt.

Kdy se vašim očím přespávání v čočkách přestane líbit, je bohužel věc velice individuální – někomu stačí 20 minut a čočky ho tlačí, téměř nerozlepí oči, někdo naopak nepociťuje žádný diskomfort a nosí čočky až „na krev“. A to je právě jádro problému možných potíží – případné komplikace, vyplývající ze spaní s čočkami, nemusíte totiž v začátcích vzniku problému vůbec cítit!

V čem spočívá nebezpečí

Oči potřebují dýchat. A kontaktní čočky, i když jsou dnes již na velmi vysoké úrovni, jsou bariérou mezi kyslíkem ze vzduchu a oční tkání. Při zavřených očích se navíc kyslík k oku dostává minimálně, a pokud se oko začne dusit, snaží se kyslík získávat jinak. V případě nošení čoček s nižší propustností to může být tzv. vaskularizace, kdy rohovkou prorůstají drobné cévky. Ty ve větším množství snižují prostupnost světla rohovkou a zhoršují kvalitu vidění! Pokud vzniknou, není možné je z rohovky odstranit…

Existují i čočky pro přespání

Mezi čočkami jsou ale i výjimky, ve kterých můžete usnout kdykoliv a dokonce se dají nosit několik dní v kuse. Jsou to čočky z materiálu s vysokou propustností kyslíku a musí splňovat i jiné parametry pro bezpečné nepřetržité nošení. Z čoček jsou to například Biofinity, Acuvue Oasys nebo Air Optix Night&Day Aqua.