První  čakra je umístěna v základu páteře  – kostrči. První čakrou se  spojujeme se Zemí, zakořeňujeme se v bytí  a budujeme pevné základy pro naši existenci. S tím úzce souvisí téma rodiny, kmenových kořenů, pocit, že někam patříme. Také pocit radosti ze života, naše vůle žít.
 

 

Jméno v sanskrtu – Muladhára
Prvek – Země
Barva – červená
Orgány – ledviny, močový měchýř, kosti, kůže, páteř, kyčle, konečník
Kameny – rubín, granát, červený turmalín, hematit, magnetovec, korál
Vůně – cedr, hřebíček
Strom – jedle/vůle k životu/, smrk, javor
Zvíře – slon, býk, buvol, bizon

 

Slabičná mantra – LAM

 Vlastní zkušenosti při zpracovávání témat 1. čakry :

1. Rodina

Téma 1. čakry velmi úzce souvisí právě s kmenovou sílou rodiny – právě rodiny byla tématem, které se "rozjelo" při zpracovávání bloků jako první. Jistě máte stejně jako já nějaké nedořešené záležitosti se sourozenci, rodiči či prarodiči. Ať už jde o pocity křivdy, nepochopení, ublížení / třeba i fyzického a psychického týraní/, pocity odloučení či nenávisti. Můj konkrétní problém byl spojen s tatínkem a vnímáním autorit. Protože tatínek, který měl přirozenou autoritu si ji začal léty vynucovat – logicky ji tak úplně ztratil. Pocit, který ve mne reagoval na tuto změnu byl spjat s odmítavou a negativní reakcí na jakoukoliv radu, poučení. Nejen, že jsem tak neuznávala autoritu ostatních, ale postupně byla nahlodána i má vlastní. To vedlo k podceňování se a malé sebedůvěře. Přesto, že jsem dle slunečního znamení LEV / těm je vlastní sebedůvěra, sebevědomí, silné ego/, pociťovala jsem malou sebedůvěru, kterou jsem maskovala za výřečnost, razantní rozhodování a potřebu udávat vedoucí tón v partnerském vztahu. Zde vidíte, jak se mohou  problémy na sebe napojovat a řetězit se. Během doby harmonizace 1. čakry začnou na povrch vyplouvat rodinná tajemství, vše co se mělo udržet pod pokličkou, rodinné vztahy a potřeba komunikace – bude to skoro automatické, jakoby bez Vašeho přispění.

2. Přijmout své tělo

Mnohé ženy jistě osloví téma přijmutí vlastního těla. Problém souvisí s tělesnou váhou, s tím jak se sama sobě líbím. Protože jsem byla neustále přesvědčena, že jsem tlustá, nelíbilo se mi mé tělo a měla jsem na něj zlost. To se mi odměňovalo tím, že ačkoliv jsem držela dietu, málo jedla, cvičila – kila neubývala. V mé hlavě bylo zakódováno, že tělo je tlusté a to se podle toho řídilo. Vidíte jak mentální přesvědčení ovlivní i tělo? Zde je krůček například k bulimii  a mentální anorexii. Problém se zřetězil také do partnerského vztahu – stydím se za své tělo před partnerem, jsem citlivá na zmínku o těle, jsem podrážděná – jistě to nevede k harmonickém vztahu. Když budete spokojeni se svým tělem nabudete větší sebejistoty, sebehodnoty. Tělo se může začít uzdravovat.

3. Strach z nedostatku

Poněkud překvapivě se během první čakry vynořil strach z nedostatku. Tento strach, obava může mít mnoho podob, které vypadají velice nevinně. Hromadíte ve skříni ošacení a přesto máte pocit, že nemáte co nosit ? Nebo máte ve spíži pro jistotu 10 balíčků rýže a těstovin, několik šampónů a přitom neustálou obavu, že může něco dojít či scházet ? Můj problém se týkal hromadění jídla a ošacení. Zjistila jsem, že spoustu věcí už nenosím několik let -rozdala jsem 2 prádelní koše oděvů, přesto mi nic nechybí. Zásoby ve spižírně jsme jedli několik týdnů. Kořeny  strachu z nedostatku mohou být skryty velmi hluboko a není vůbec jednoduché je rozluštit. Velmi skrytě působí strach z nedostatku lásky – bohužel může způsobit nenávratné škody v partnerských vztazích – projevuje se žárlivostí, upnutím se na partnera /později děti/, neustálé uzurpování si partnerovi pozornosti. Můj vztah se tím ocitl na pokraji krachu – měla jsem potřebu, aby mi partner pořád dával najevo zájem, aby projevoval lásku, aby byl neustále se mnou či nablízku. Kořeny tohoto strachu leží často v dětství – měli jste pocit, že Vás rodiče mají rádi méně , než sourozence, že Vás málo chválí, podporují, projevují Vám lásku? Byla Vaše výchova tzv. bezdotyková /bez hlazení, obejmutí, mazlení / ?

4. Strach z osamocení

Strach  z osamocení může mít několik kořenů – být sami se bojíme, proto, že máme pocit vyloučení /nikam nepatříme, nikoho nezajímáme, nikdo nám nepomůže/. Také ale může pramenit z toho, že potřebujeme  někoho na úkor jehož energie žijeme. Sami energii nemáme a jako zdroj potřebujeme někoho jiného. Bojíme se zaobírat sami sebou, být sami se sebou a potřebujeme tudíž řešit raději problémy někoho jiného. Můj strach z osamocení vznikl někde v dětství – často se mi zdávaly i sny, které se v období práce na první čakře vrátily – sny o tom, že  má rodina někam odchází a já s nimi nemohu, zůstávám sama ve světě, kde to neznám a nemám pomoc. Ústřední téma je spjato se strachem  z nedostatku lásky a potřeby být milována. Toto téma se také úzce vztahuje k 2. čakře. Tématem první čakry je pokud v prenatálním vývoji dítěte měla matka obavy či strachy o nedostatek podpory a lásky od partnera či rodiny.

Často se setkávám s lidmi, kteří tvrdí , že nemají žádný problém, žádný strach. Zde je kámen úrazu – pokud nemáme dostatek ochoty si problém přiznat, nemůžeme jej ani vyřešit. Zvykli jsme si problémem nazývat "velké nesnáze " – ale problémy a strachy se projevují často v drobnostech. Můžete říci, že máte harmonický vztah s partnerem, dětmi rodiči, na pracovišti ? Nemáte někde ukrytou nějakou obavu, která Vám působí problémy při rozhodování v životě ? Máte zdravotní potíže? Jste se svým životem spokojeni, máte z něj radost, umíte si dopřát něco pro sebe ?

 Na každý problém existuje řešení, každá obava či strach se dá zpracovat. Důležitá je ochota něco s tím udělat, upřímnost k sobě, trpělivost a vytrvalost. Neboť to co vznikalo roky, nebo bylo roky uloženo, nelze odstranit a vyléčit najednou.

 

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015