&nbsp Krémy a pleťová mléka musí doplnit cvičení, úprava stravy, nošení stahovacích punčoch a masáže, řekla dnes novinářům lymfoterapeutka Erika Hübelová. „Jedno bez druhého neuspěje. Efekt není takový, jak by si žena přála,“ uvedla.

   Celulita se neobjevuje pouze u žen s nadváhou, ale i u štíhlých. Není také jen záležitostí starších žen. Příčinou vzniku hrbolků a důlků v kůži jsou totiž mimo jiné hormonální změny. První se odehrávají již v pubertě, pak v těhotenství či při přechodu. Pomerančová kůže sužuje často také ženy, které užívají hormonální antikoncepci.

    Estrogeny mají vliv na pružnost podkožního vaziva. S jejich zvýšenou hladinou mnohé dívky a ženy přiberou. Shluky tukových buněk pak začnou tlačit na tkáň a utiskovat okolní krevní a lymfatické cévky, tím je deformují. Přísun kyslíku a živin do buněk se omezí, hromadí se v nich naopak odpadní látky. Zatímco v počátku je celulita hlavně vzhledový problém a snižuje sebevědomí, v pokročilejším stadiu může přinášet vážné zdravotní problémy.

   Výskyt pomerančové kůže může být ale podmíněn i geneticky. Celulita sice dědičná není, ale dědičné jsou dispozice a kvalita kůže. Ke zvýraznění nerovností pokožky přispívá také nevhodná životospráva a nedostatek pohybu. „Cvičení proti celulitě prakticky neexistuje. Musí se prostě dávat zabrat bříšku a svalům celých dolních končetin,“ upřesnila Hübelová.

   K hladké kůži nepřispívá ani sedavé zaměstnání, nošení vysokých podpatků, kouření, dlouhé stání na místě, nedostatek tekutin či stres.

    Mezi účinné látky, které kůži vyživují a dodávají jí znovu pružnost, patří podle odborníků například výtažek z brutnáku lékařského, pupečníku asijského či gingka neboli jinanu dvoulaločnatého. Tyto rostlinné esence obsahují i potravinové doplňky a preparáty proti celulitě.

Zdroj : ČTK – Kateřina Krausová khj