Hlavními cíly u krevní skupiny A je

 • Posílení imunitního systému
 • Dodání protirakovinových antioxidantů
 • Prevence infekcí
 • Posílení srdce
 • Níže uvedená doporučení kladou důraz na doplňky výživy, které Vám dopomohou těchto cílů dosáhnout.

  Prospěšné

     VITAMIN B – Lidé s krevní skupinou A by měli být varování před nedostatkem vitamínu B12. U starších lidí s krevní skupinou A může nedostatek tohoto vitamínu způsobovat senilní demenci a jiné neurologické poruchy.Většina ostatních vitamínů B je ve stravě lidí s krevní skupinou A zastoupena dostatečně. Kardiaci s krevní skupinou A byste měli zeptat svého lékaře, jestli mohou užívat výživové doplňky obsahující malé množství niacinu, protože niacin má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  Nejvhodnější potraviny pro krevní skupinu A s vysokým obsahem vitamínu B: Celá obilná zrna(niacin), sojová omáčka(B 12),miso (B12),sójový sýr tempeh (B12), ryby, vejce.

     VITAMIN C – Vzhledem k tomu, že krevní skupina A má vyšší procento rakoviny žaludku v důsledku nízkého obsahu žaludeční kyseliny, může být pro lidi s touto krevní skupinou prospěšné používat výživové doplňky obsahující vitamin C.Např. nitrity(dusitany), které vznikají při kouření a konzervování masa, mohou být pro krevní skupinu A značně problematické, protože jejich schopnost vést ke vzniku rakoviny se více uplatňuje u osob s nižším obsahem žaludeční kyseliny.

     Vitamín C je schopen díky svým antioxidačním vlastnostem tuto reakci blokovat.Ačkoliv Vy byste neměli kouřit ani jíst konzervované potraviny. Krevní skupině neprospívají příliš vysoké dávky vitamínu C (1 000 mg a více ), protože se jí po něm často zvedá žaludek. Dávka dvě kapsle po 250 mg denně bohatě stačí a neměly by způsobovat žádné trávicí potíže.Dáváme přednost vitamínů C získaného ze šípků.
  Nejvhodnější potraviny bohaté na vitamin C pro krevní skupinu A: Bobuloviny, třešně, grapefruit, ananas, citron, brokolice.

     VITAMIN E – Bylo prokázáno, že vitamin E chrání před vznikem srdečních onemocnění a rakoviny – dvou nejčastějších chorob, ke kterým je krevní skupina A náchylná. Jestliže budete užívat potravinový doplněk, nepřekročujte hranici 400 IU (mezinárodních jednotek) tohoto vitaminu.
  Nejvhodnější potravinové zdroje vitamínu E pro krevní skupinu A: Rostlinné oleje, celá obilná zrna, arašídy, zelená listová zelenina.

     VÁPNÍK – Protože stravování krevní skupiny A obsahuje určité množství mléčných výrobků, není potřeba suplementace vápníku tak akutní, přesto je vhodné dodávat malé množství vápníku (300 až 600 mg prvkového vápníku) od středního věku dále. Nejhorším zdrojem vápníku pro krevní skupinu A je kalcium karbonát. Vápník v této formě vyžaduje ke svému vstřebávání nevyšší množství žaludeční kyseliny. . Celkově dobře snáší skupina A kalcium glukonát, prospívá jí kalcium citrát, ale nejlepší je pro ni kalcium laktát.
  Nejvhodnější potravinové zdroje vápníku pro krevní skupinu A: Jogurt, sójové mléko, vejce, kozí mléko, uzený losos s kostmi, sardinky s kostmi, brokolice, špenát.

     ŽELEZO – Strava pro krevní skupinu A je chudá na železo, které je obsaženo ve velkém množství v červeném mase. Ženy s krevní skupinou A, zejména se silným menstruačním krvácením, by měly dbát na udržení dostatečných zásob železa. Jestliže potřebujete užívat výživový doplněk se železem, poraďte se s lékařem, aby mohl být průběh sledován na krevních testech. Obecně lze doporučit, abyste používali co nejnižší dávku železa a abyste se vyhýbali jeho dlouhodobému užívání. Snažte se nepoužívat hrubé preparáty se železem, jako je sulfát železa, který může podráždit žaludek. Jemnější formou je citrát železa nebo melasa, kterou můžete používat. Floradix, tekutý přípravek se železem a bylinný doplněk, dostanete ve většině obchodů se zdravou výživou a pro krevní skupinu A je velice dobře vstřebatelný.
  Nejvhodnější potravinové zdroje železa pro krevní skupinu A: Celá obilná zrna, fazole, fíky, melasa.

     ZINEK ( s opatrností ) – Podávání malého množství zinku (např.3mg denně), často zlepší ochranu dětí s krevní skupinou A před infekcemi, zejména před ušními záněty. Podávání zinku je však dvousečná zbraň. Zatímco malé, periodicky podávané dávky, mohou posílit imunitní systém, dlouhotrvající vysoké dávky ji mohou potlačit a mohou narušit vstřebávání ostatních minerálních látek. Dávejte na zinek pozor! Je velice lehce dostupný jako výživový doplněk, ale neměli byste jej užívat bez doporučení lékaře. Doporučená denní dávka zinku podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví České republiky (Sb.č.293/1997) je 15 mg/den, což souhlasí s mezinárodně uznanou i doporučenou denní dávkou. V takovém množství nemá zinek žádné toxické účinky.
  Nejvhodnější potravinové zdroje zinku pro krevní skupinu A: Vejce, luštěniny.

     SELEN (s opatrností ) – Selen je součástí antioxidančního obranného systému organismu a může mít u krevní skupiny A, která je náchylná ke vzniku rakoviny, velký význam.Ale než začnete užívat přípravek se selenem, poraďte se s lékařem.Byly totiž popsány případy toxického působení u lidí, kteří užívali velké dávky. Otrava selenem však může nastat pouze u lidí, kteří užívali několik miligramů denně. Denní doporučená dávka je 80 mikrogramů.

     CHROM ( s opatrností ) – Vzhledem k tomu, že je krevní skupina náchylná k diabetu, měli by se lidé s touto krevní skupinou s výskytem diabetu v rodině zajímat o to, že chrom posiluje účinky glokózového tolerančního faktoru, který zvyšuje účinnost inzulínu. Denní doporučená dávka chromu je 120 mikrogramů. Krevní skupina A se může nejlépe chránit před vznikem diabetických komplikací dodržováním stravy pro svou krevní skupinu.

  BYLINY DOPORUČENÉ PRO KREVNÍ SKUPINU A

     HLOH – má mohutné tonizující účinky na kardiovaskulární systém. Lidé s krevní skupinou A by jej měli zařadit do pravidelného stravovacího režimu, jestliže oni nebo jejich rodinní příslušníci mají v anamnéze onemocnění srdce. Tato rostlinná droga se získá z keře hlohu obecného(Crataegus oxyacantha). Hloh zvyšuje elastičnost tepen a posiluje srdce, snižuje krevní tlak a současně se uplatňují mírné rozpouštěcí účinky na usazeniny v tepnách. Hloh byl oficiálně schválen k farmaceutickému využití v Německu, jinde jsou jeho účinky prakticky neznámé. Extrakty a tinktury z hlohu jsou k dostání prostřednictvím lékařů zaměřených na přírodní medicínu, obchodu zdravé výživy a lékáren. Oficiální německá studie uvádí, že hloh nemá žádné vedlejší účinky. Extrakty hlohu by se měly používat pro cereální snídani, jako např. vitaminy.

     BYLINY POSILUJÍCÍ IMUNITU – protože imunitní systém lidí s krevní skupinou A je náchylný k infekcím ohrožujícím imunitní systém, mohou byliny s mírnými imunitu posilujícími účinky, jako je třapatka, pomoci odvrátit nachlazení nebo chřipku a mohou zlepšit dohled organismu nad rakovinou. Mnoho lidí užívá třapatku ve formě tablet nebo roztoku, které jsou snadno dostupné. U této byliny jsou hlavními účinnými látkami cukry, které působí jako mutogeny stimulující množení bílých krvinek, které se uplatňují při obraně organismu.

     BYLINY S UKLIDŇUJÍCÍMI ÚČINKY – lidé s krevní skupinou A mohou užívat mírné rostlinné uklidňující prostředky, jako je heřmánek a kořen kozlíku lékařského, které mají protistresové účinky. Tyto byliny jsou k dostání ve formě čajů a měly by být používány často. Kozlík lékařský se vyznačuje silnou vůní, kterou si oblíbíte, jakmile ho začnete používat.

     KVERCETIN – je bioflavonoid hojně obsažený v zelenině, zejména ve žluté cibuli. Výživové doplňky s kvercetinem jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou ve formě kapslí se 100 až 500 mg účinné látky. Je to velmi účinný antioxidant, stokrát účinější než vitamin E. Představuje významný doplněk ve strategii ochrany krevní skupiny A před rakovinou.

     OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ – stejně jako kvercetin je účinným antioxidantem . Lidé s krevní skupinou A mohou trpět onemocněním jater a žlučníku. Jestliže máte v rodinné anamnéze onemocnění jater, slinivky břišní nebo žlučníku, zařaďte výživový doplněk z ostropestřece mariánského do svých režimových opatření. Je k dostání v obchodech zdravé výživy. Lidé s rakovinou, kteří dostávají chemoterapii, by měli používat doplněk s ostrpestřecem mariánským k ochraně jater před jejich poškozením.

     BROMELAIN – ananasové enzymy – jestliže jste osoba s krevní skupinou A, můžete trpět nadýmáním nebo jinými známkami špatného vstřebávání bílkovin,užívejte výživové doplňky s bromelainem. Tento enzym má schopnost rozkládat bílkoviny obsažené ve stravě, a tím pomáhá trávicímu traktu lépe je vstřebávat.

     NEVHODNÉVitamin A – betakaroten – v poslední době se objevily studie, které tvrdí, že bera-karoten ve vysokých dávkách může účinkovat prooxidačně, a tím urychlovat poškozování tkání, místo aby je zpomalovat. Lidé s krevní skupinou A by se měli vzdát výživových doplňků s beta-karotenem a místo toho konzumovat větší množství karotenoidů ve své stravě.

     Jak stárneme, může se naše schopnost vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích snižovat. Starším lidem s krevní skupinou A by mohlo prospět podávání malých doplňkových dávek vitaminu A (10 000 IU denně ) s cílem působit na imunitní systém proti stárnutí. Nejvhodnější potraviny zdroje karotenu pro krevní skupinu A: Vejce, žlutá tykev, mrkev( s kapkou tuku, aby se beta karoten uvolnil – je rozpustný u mrkve v tucích ), špenát, brokolice.

  Komentáře