RESPEKTUJTE je.  Dávejte jim BEZPODMÍNEČNOU LÁSKU. Milujte je a dávejte to najevo jakýmkoliv způsobem.  Dejte jim možnost VOLBY.  Dejte jim SVOBODU, aby se mohly rozvíjet, v rovnováze s dohledem a bezpečnými hranicemi.  Stanovete HRANICE na jejich ochranu, ale ne libovolné.

* Říkejte DŮVODY a VYSVĚTLENÍ PROČ.

* Jak jen to je možné, dovolte jim PODÍLET SE NA PRAVIDLECH a spravedlivých a přiměřených důsledcích při jejich porušení.

* Dávejte jim vysvětlení ÚPLNÁ VYSVĚTLENÍ odpovídající úrovni jejich myšlění.

* NEMLUVTE K NIM POVÝŠENĚ.

* NIKDY NEŘÍKEJTE "PROSTĚ PROTO" nebo "PROTOŽE JSEM TO ŘEKL/A". Pro indigo to není dostatečný důvod.

* Buďte ke svým dětem ČESTNÍ. Říkejte pravdu, poznají to.

* Nedávejte příkazy, místo toho je POŽÁDEJTE O SPOLUPRÁCI při plnění úkolů (např. včas se připravit k odchodu).

* NEZKOUŠEJTE s nimi MANIPULOVAT. Nefunguje to.

* NEPOUŽÍVEJTE VINU, strach nebo zlobu jako nástroje kontroly.

* Buďte féroví.

* STŮJTE SI ZA SVÝM. Než řeknete NE, přesvečte se, zda k tomu máte dobrý důvod a potom neustupujte.

* NESROVNÁVEJTE své dětství s jejich (když jsem byl malý, museli jsme každý den chodit pěšky pět kilometrů do školy…)

* Dejte jim EMOČNÍ PODPORU ve všem co dělají.

* NASLOUCHEJTE jim.

* RESPEKTUJETE jejich SOUKROMÍ a osobní prostor.

* UČTE své děti MÍT V ÚCTĚ ostatní, bez ohledu na jejich schopnsti nebo chování.

* UZNEJTE svou CHYBU, když nějakou uděláte.

* Udělejte si čas na HRANÍ se svými dětmi.

* Nedělejte za své děti to, co zvládnou sami. PODPOŘTE jejich SÍLU tím, že jim umožníte rozvinout vlastní AUTONOMII.

* DEJTE jim ZODPOVĚDNOST za nějaké věci v domácnosti a DEJTE JIM VYBRAT, které věci to budou.

* PODĚKUJTE jim za dobré chování.

* Používejte ODMĚNY nejméně tak často, jako tresty. To je důležité pro překonání frustrujících období.

* Dovolte jim, aby byly ÚČASTNY vašeho života. Nechtějte je před ním ochraňovat, nebo budou vědět a pohoršovat se.

* RESPEKTUJTE jakékoliv SCHOPNOSTI, které se u nich rozvinou, i když jim třeba nebudete rozumět.

* POSKYTNĚTE jim odpovídající TRÉNINK a PODPORU k rozvinutí svých talentů – fyzických i metafyzických.

* OCEŇUJTE jejich SÍLU.

* UMOŽNĚTE svým dětem TVOŘIT.

* Buďte OTEVŘENÍ učit se od nich.

* PŘÍKLAD EFEKTIVNÍ ŽÁDOSTI rodiče indigového dítěte: "Potřebuju, abys mi pomohl/a přijít včas k doktorovi. Musíme vyrazit za pět minut, abychom to stihli, takže si udělej všechno, co ještě potřebuješ, jako dojít si na záchod. A protože později přijde babička, musíme posbírat hračky, buď teď a nebo hned jak se vrátíme domů. Záleží na tobě, jak se rozhodneš.

Nejvýznamnějsí doporučení pro rodiče

BUĎTE ČESTNÍ
Poskytujte v maximální míře vysvětlení odpovídající jejich inteligenci a zralosti.

NEMANIPULUJTE
Žádné obviňování! S indigem nehne.

DEJTE JIM NAJEVO ÚCTU
Jsou pouze menší věkem, ale často moudřejší. Nemluvte k nim povýšeně, ponesou to s nelibostí. Respektujte je. Berte je jako sobě rovné jak jen můžete. Nechte je, aby se podílely na pravidlech a věcech z nich vyplývajících. Spolehněte se, že mají omezení, která je ochrání.

ZPLNOMOCNĚTE JE
Nechte je rozvinout svou autonomii tím, že budou dělat co nejvíce věcí samostatně. Nechte je vybírat si oblečení, učte je samostatně se koupat v útlém věku.

RESPEKTUJTE JEJICH PSYCHICKÉ SCHOPNOSTI
Pomozte jim rozvíjet jejich neobvyklé schopnsti procvičováním, kurzy a povzbuzováním.

NAUČTE JE JAK SE ENERGETICKY CHRÁNIT A UZEMŇOVAT SE
Indigo je velmi citlivé na emoce. Může u něho docházet k častým změnám nálad; ty jsou často způsobeny tím, že přebírá energie ostatních okolo. Velmi užitečným může být trénink léčivých energetických cvičení a technik.

UČTE JE RELAXOVAT A MEDITOVAT
Relaxace a meditace jim mohou pomoci lépe zvládat nároky života, najít duševní rovnováhu, spojit se s duchovním světem.. Přijemnou meditací je např. buddhistická meditace dobrotivosti – meditace mettá.

RESPEKTUJTE JEJICH EMOČNÍ A FYZICKOU CITLIVOST
Můžete ji považovat za extrémní a neobvyklou, ale oni si nevymýšlejí a mohou potřebovat vaši pomoc, aby své pocity zvládaly.

NAJDĚTE ALTERNATIVNÍ TERAPII PRO PORUCHY POZORNOSTI ČI JINÉ
Nedávejte jim léky jako je např. Ritalin. Zkuste najít alternativní způsoby, jak s takovým chováním pracovat, jako třeba výživové doplňky, květové/rostlinné esence, přípravky Aura-somy apod. a zkuste najít školu, kde budou mít možnost volby ve výuce.

POMOZTE JIM DOZVÍDAT SE O JEJICH INDIGOVÉ POVAZE A ŽIVOTNÍM POSLÁNÍ
Indigoví lidé jsou zde vždy z nějakého důvodu. Mají jedinečné charakteristiky chování, které umožňují přinést nové energie a zlepšit svět. Dokud si to neuvědomí, mohou mít velké potíže s tím, jak naložit se svým lidstvím a jak se vypořádat se svou přecitlivělostí a odlišností. Když se dozvědí, že je zde důvod, proč jsou odlišné, budou schopny to lépe zvládat a pracovat na svém poslání.

Rady a informace (nejen) pro děti

MÁŠ OBROVSKOU HODNOTU, NIKDO NA SVĚTĚ NENÍ JAKO TY.
Svět bez tebe by nebyl stejný, byl by ochuzen o tvou jedinečnost. Tím, že tu jsi, je svět bohatší, máš tu svoje místo. Možná máš někdy pocit, že ti nikdo nerozumí. Možná že někdy nerozumíš ani ty svému okolí. Každý může myslet jinak, ale když budeš komunikovat srdíčkem, můžeš se potkat a rozumět si s kýmkoliv – láska je jen jedna pro všechny:)

I VŠICHNI OSTATNÍ MAJÍ OBROVSKOU HODNOTU.
Také oni obohacují svět a mají v něm své místo. Když ti někdo působí potíže, přišel tě něco naučit. Možná i mamka nebo táta mají podobné potíže – můžete se podívat spolu, co vám ti lidé přišli ukázat, co by vás mohli naučit.

NIKDY NEJSI BEZMOCNÝ!!
I když si někdy nevíš rady, řešení existuje, přestože ho ještě nevidíš. Pokud potřebuješ radu, ptej se a to kohokoliv. I odpověď, která ti nebude příjemná, je důležitou zprávou a může tě něco naučit. Kdo chce opravdu znát odpověď na svou otázku, dostane ji!:)

TVOJE POCITY JSOU TVÉ NEJVĚTŠÍ BOHATSTVÍ.
Možná, že se ti někdo směje, když občas brečíš nebo jinak dáváš najevo svou citlivost. Nehledej v tom zlý úmysl, možná je to jen zkouška. Nikdo se nebude smát, pokud budeš vědět, že to není ostuda ale dar. Ten, kdo naslouchá svým pocitům, dokáže udělat opravdu velké věci.

TVOJE POCITY TI UKÁŽOU, CO JE PRO TEBE NEJLEPŠÍ.
Co je pro tebe nejlepší poznáš podle toho, jak se cítíš. Když tě hřeje na srdíčku, jdeš správným směrem:)

NEBOJ SE VYSLOVIT NAHLAS SVÁ PŘÁNÍ.
Když nic neřekneš, nikdo se nedozví, co si přeješ nebo co potřebuješ. Potom se můžeš zlobit jen na sebe. Přej si a říkej si o to nahlas. Možná tě překvapí, kolika lidem uděláš radost, protože jim umožníš tě obdarovat.

DŮVĚŘUJ SVÝM RODIČŮM, ŽE VŠECHNO ZVLÁDNOU SAMI.
Nech svým rodičům jejich starosti; i když se někdy zdá, že jim musíš pomoci, neber jejich starosti na sebe. Nejvíc jim pomůžeš, když zůstaneš dítětem a budeš se radovat ze života. Můžeš tak trochu své radosti přenést na ně:)

Převzato ze webu http://indigo.mysteria.cz/

Příklady komunikace s dítětem:
„ Dnes jsme objednaní na prohlídku k doktorce, aby se ujistila, že jsi zdravý(á). Potřebuji tvou pomoc, abychom se tam včas dostali. Měli bychom vyjít za deset minut. Udělej si všechno, co ještě potřebuješ, třeba dojít na záchod a tak. A protože má později přijít babička, musíme posbírat hračky. Buď teď, nebo až se vrátíme domů. Záleží na tobě, jak se rozhodneš.“

„Chápu, že tě tohle rozčílilo. Klidně se vyvztekej, potom se ti určitě uleví. Já zatím počkám a nebudu tě rušit. Až ti bude líp, přijď za mnou a pomazlíme se.“

„Pořádně se teď venku proběhni a vyskákej. Protože když moc dupeš a lítáš doma, všechno se se mnou klepe a chce se mi plakat.“

„ Když mi teď pomůžeš s úklidem hraček, budu mít čas, abych ti přečetla pohádku.“

„Jsi tak šikovný(á), že si sám(a) obuješ ty boty. Já si zatím budu moct obléct bundu a budeme mít víc času si spolu povídat.“

„Promiň, že jsem na tebe před chvílí trochu křičela. Ale už jsem si nevěděla rady, protože z toho, cos dělal, mně úplně vzteky rozbolelo v břiše. Prosím poraď, co mám dělat, až se mi to příště stane? Jak ti to mám říct příště, aby se to nestalo? “

Převzato z web http://www.tetakaterina.cz

 

Komentáře