suchý kašelI z „obyčejného“kašle se může vyklubat závažnější onemocnění. Všímejte si proto charakteru kašle a sledujte dobu, kdy vás postihuje nejvíce. 

Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí základním onemocněním. Kašel bývá zpočátku suchý a dráždivý v důsledku překrvení sliznice dýchacích cest.

Suchý kašel

Suchý kašel může být prvním signálem při běžném nachlazení, ale i příznakem jiných onemocnění.

Například pro larigitidu (zánět hlasivek) – je charakteristický kokrhavý kašel, provázený i dechovou dušností. Hluboký kašel bez vykašlávání signalizuje zánět v oblasti průdušnice a nočním kašlem se projevuje zánět vedlejších nosních dutin.

Suchý kašel se zhoršuje v suchém a teplém prostředí a nesmírně obtěžuje. Při tomto druhu kašle se doporučuje klid na lůžku, při teplotě (nad 38 °C) antipyretika a na kašel antitussika. U běžného nachlazení se suchý kašel často mění na kašel produktivní. Sliznice dýchacích cest začne ve větší míře produkovat hlen, který se v dýchacích cestách hromadí a kašel usnadňuje jeho odstranění. Proto v této fázi už se nesmí kašel potlačovat, ale naopak se musí odkašlávání podporovat.

Ve stádiu produktivního kašle je obecně vhodnější použít přípravky s prodlouženým uvolňováním, které zkapalňují bronchiální sekret a zvyšují jeho produkci i transport. To způsobuje především látka zvaná Ambroxol, obsažená v tabletách nebo tobolkách Ambrosan. Ve formě kapek ho můžete podávat i dětem od dvou let. Rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání a má současně protizánětlivý, protiinfekční a antioxidační účinek, který se zvyšuje příjmem tekutin.

Podpořte léčbu zajištěním průchodnosti nosu a nezapomínejte na režimová opatření, tedy na dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu a omezení dráždivých látek v prostředí. Trvá- li kašel víc než pět dnů, nebo je doprovázen dalšími příznaky jako je horečka, zvracení a ztížené dýchání, obraťte se na svého lékaře.

Podpořte léčbu bylinkami

„K opatřením, která lze při kašli doporučit je i pití bylinných čajů,“ říká fytoložka Venuše Studničková: „Bylinkou číslo jedna je při kašli jitrocel. Jeho největší předností je velmi dobrá snášenlivost, a to i v kombinaci s léky. Čaj připravíte z jedné kávové lžičky rostliny, kterou přelijete vroucí vodou a čtvrt hodiny louhujete. Pije se několikrát denně. V kombinaci s mateřídouškou a proskurníkem získáte čaj vhodný i pro astmatiky a alergiky.

Proti suchému kašli je zase vhodné kombinovat mateřídoušku a jitrocel s květem slézu a proskurníku. Smícháte-li mateřídoušku a jitrocel s diviznou, květem černého bezu, nebo s lípou, získáte čaj podporující odkašlávání.“
 

Foto: Day 098: Lung donation please? via photopin (license)