Dostatečný přísun vitaminu C, otužování a sport vaši tělesnou schránku podpoří, ale očkování je opravdu jediné spolehlivé opatření.
Každý rok vyvolává chřipku jiný typ viru, protože chřipkové viry mají schopnost se neustále měnit. Proto také očkování chrání před chřipkou pouze jeden rok a před další očekávanou epidemií je třeba se nechat přeočkovat. Očkování si musíme zaplatit, pokud nepatříme do rizikové skupiny nemocných, kterým očkování hradí pojišťovna. I když u Vás bývá průběh chřipek mírný, není dobrý nápad chřipku přechodit či přesedět v práci. Jednak riskujete vznik komplikací, jednak se zhoršuje průběh všech chronických chorob, kterými trpíte. Navíc se chřipka šíří vzdušnou cestou, tzv. kapénkovou infekcí, čili je velmi pravděpodobné, že se vám podaří nakazit své spolupracovníky a lidi ve vašem okolí. V době chřipkové epidemie platí, že riziková jsou všechna místa, kde je hodně lidí pohromadě a to platí pro obě stany – pro zdravé i nemocné.
Optimální doba pro očkování je říjen a listopad, nejpozději začátek prosince, vždy před vypuknutím epidemie. Chřipky se u nás nejčastěji šíří koncem prosince, v lednu, únoru a na jaře. Pokud pociťujete, že už na vás chřipka " leze ", musíme očkování odložit či zrušit, neboť očkování nás již nezachrání. Jeho smyslem je podnítit v organismu vytvoření protilátek proti chřipkovému viru. Pokud se očkuje v počátku onemocnění, může mít nemoc horší průběh. Informace o očkování poskytuje místní hygienické stanice a váš ošetřující lékař.