MASÁŽ – V závislosti na tom, jak se neuróza projevuje, může mít masáž .- ať už rytmická nebo relaxující – nebo rychlá a tonizující – účinek sedativní, uklidňující, povzbuzující nebo jinak psychický. Pokud je neuróza spojená s tělesnými příznaky, např. bolestí , má masáž zlepšit krevní oběh, hybnost, uvolnit spasmus a mírnit všechny obtíže v postižené oblasti.

   MUZIKOTERAPIE – Společné provozování hudby terapeuta a pacienta může pacienta přivést k tmu, aby vyjádřil své skryté a někdy dosud nepoznané city. Léčba hudbou může zmenšit pocit úzkosti a zvýšit sebeúctu. Katarzní ( „ očistný „) vliv hudby může pacientovi do značné míry usnadnit vyjádření potlačovaných pocitů.

   ARTETERAPIE – Vytváření obrazných představ se může stát prvním důležitým krokem k tomu,. aby se pacient svěřil s obavami plynoucími z neurotického stavu. Léčba uměním často umožní nemocnému vyjádřit skryté pocity způsobem, který lze nazvat snění na papíru. Pacientův výtvor se zachová a hovořit se o něm dá buď ve chvíli kdy vzniká nebo později. Poskytuje hmatatelný doklad o průběhu choroby, což může být užitečné jak pro pacienta, tak pro terapeuta.

Další alternativní metody

   Hypnoterapie – Hypnózu původně velmi často využívala psychoanalýza při analyzování skrytých příčin neurotických poruch, a pokud se hypnóza používá správně, je stále velmi cenná. Posthypnotickou sugesci může terapeut použít k instruování pacienta, jak si může pomoci sám, a pacient po procitnutí z transu o tom neví.

   Taneční pohybová terapie – Cílem terapeutů, kteří používají tento způsob léčby, je pomáhat pacientům, aby si znovu uvědomili svoje skryté pocity, odhalí v jejich osobnosti zdroje potřebné k vypořádání se s citovými problémy a ( pokud se jedná o léčbu skupinovou ), rozvíjej schopnost navazovat pozitivní, vyhovující a trvalé vzájemné vztahy.

   Fytoterapie – Léčba se různí posle stávajícího stavu nemocného, ale nálev z heřmánku, meduňky nebo levandule, vždy napomáhá relaxaci. V některých případech mohou fytoterapeuti navrhnout silnější relaxancia, např. kozlík lékařský, mučenku, šišák nebo prvosenku jarní.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest