Začněte nahrazováním masa rybami několikrát týdně. Když jíte maso, vybírejte si co nejlibovější a vhodnější než maso červené je maso drůbeží. Maso jezte jen pečené nebo grilované. Zcela vyřaďte z Vašeho jídelníčku masné výrobky, jako je šunka, párky a studený nářez. Obsahují totiž dusitany, které vedou k rakovině žaludku u lidí s nízkou hladinou žaludeční kyseliny – což je případ lidí s krevní skupinou A.

   Lidé s krevní skupinou A mohou sníst 3x týdně porci drůbežího masa . Jedna porce je pro muže 17 dkg, pro ženy 14 dkg.

   Neutrální: Kuře, slepice, krůta.

   Nevhodné: Slanina, tetřev, kachna, králík, srdce. Křepelka, skopové, bizoní maso, vepřové, šunka, zvěřina, játra, hovězí maso, bažant, husa, telecí, jehněčí.


Mořské produkty

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství třikrát až čtyřikrát týdně, ale měli by se vyhnout bílým rybám, jako je mořský jazyk a plytýs.Ty obsahují lektiny, který může u skupiny A podráždit zažívací trakt.

   Jste-li žena krevní skupiny A s anamnézou rakoviny prsu v rodině, zařaďte do jídelníčku plže. Jedlý hlemýžď Helix pomatia obsahuje silný lektin, který je specificky přitahován k mutovaným buňkám dvou nejčastějších druhů rakoviny prsu u krevní skupiny A a shlukuje je. Toto je pozitivní druh shlukování. Tento lektin pomáhá tělu zbavovat se nemocných buněk.

   Mořské produkty by měly být upraveny pečením, grilováním nebo vařením, aby se zachovala jejich plná výživová hodnota. Lidé s krevní skupinou A mohou sníst 4 x týdně 17 dkg doporučených mořských produktů.

   Velmi prospěšné: Kapr, pstruh mořský, makrela, bělomasé ryby, siven duhový, sardinky, kanic, hlemýždi, mořská štika, treska, okounek, polorejnok, losos.

   Neutrální: Tuňák, mořský mečoun, ružich, žralok, jeseter, štika, koruška, abalone, okoun říční, plachetník..

   Nevhodné: Ančovičky, měkkýši, škeble, raci, platýs, hřebenatka, kaviár, krabi, úhoři, ústřice, barakuda, sumcovité ryby, chobotnice, žáby, hejk, mořský jazyk, marinovaný sleď, uzený losos, garnát, čerstvý sleď, želvy, slávky, halibut, kalmar, humr.


Vejce a mléčné výrobky

   Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka a také omezit vejce na příležitostnou konzumaci organicky vypěstovaných vajec.Vhodnou volbou jsou pro krevní skupinu A jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky. Sójové mléko a sójové sýry jsou výtečnou náhražkou vhodnou pro krevní skupinu A.

   Jestliže jste osoba s krevní skupinou A a trpíte alergiemi nebo máte dýchací potíže, buďte si jisti, že mléčné výrobky zvyšují množství hlenu, který se hromadí v dýchacích cestách. Krevní skupina A za normálních okolností produkuje více hlenu než ostatní krevní skupiny, zřejmě proto, že potřebuje mimořádnou ochranu, kterou hlen poskytuje jejímu poněkud příliš činnému imunitnímu systému. Avšak nadbytek hlenu může být škodlivý, protože se v něm mohou usídlit různé bakterie. Zbytečně velké množství hlenu povede nevyhnutelně k alergickým reakcím, infekcím a dýchacím potížím. To je další dobrý důvod, proč omezit příjem mléčných výrobků.

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 3 vejce týdně, 3x týdně jogurt, 4x týdně 2 dcl mléka ( ne kravského ), a 4x týdně 5 dkg povoleného sýru.

   Velmi prospěšné: Sójový sýr, sójové mléko – vhodná náhražka mléčných výrobků.

   Neutrální: Kozí sýr, jogurt s ovocem, mozarella, jogurt, kefír, riccotto-nízkotučný sýr, kozí mléko, mražený jogurt.

   Nevhodné: Plísňové sýry, krémový sýr, podmáslí, žervé, čedar, karlsberg, 2% mléko, cottage, máslo, gouda, plnotučné mléko, parmezán, šerbet, syrovátka, měkký plísňový sýr, ementál, hermelín, zmrzlina, provolone, odstředěné mléko.


Tuky a oleje

   Krevní skupina A potřebuje jen velmi málo tuků k tomu, aby dobře fungovala. Ale polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo na zeleninu vařenou v páře zlepší trávení a vylučování.

   Olivový olej také jako mononenasycený olej má pozitivní vliv na srdce a může snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Lektiny, obsažené v kukuřičném a saflorovém oleji mají zcela opačný účinek – způsobují trávicí potíže. Lidé s krevní skupinou A mohou sníst denně l polévkovou lžíci doporučeného oleje.

   Velmi prospěšné: Olej ze lněného semínka, olivový olej

   Neutrální: Olej z tresčích jater, olej z řepky olejky.

   Nevhodné: Kukuřičný olej, bavlníkový olej, saflorový olej, podzemnicový olej, sezamový olej.


Ořechy a semínka

   Mnoho ořechů, jako jsou slunečnicová semínka , dýňová semínka, mandle, vlašské ořechy, mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Důležité stavební látky mohou získat z ořechů a semínek. Nejvhodnější jsou arašídy. Jezte je pravidelně a často, protože obsahují lektin, který brání vzniku rakoviny. Jezte je i se slupkami, ale ne skořápkami.Velmi prospěšná jsou také dýňová semínka.

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5 x týdně hrst ořechů nebo semínek.

   Velmi prospěšné: Arašídy, dýňová semínka.

   Neutrální: Mandlové máslo, mák, lískové oříšky, vlašské ořechy, jádra liči, jedlé kaštany, slunečnicová semínka, mandle, sezamová semínka, slunečnicové máslo.

   Nevhodné: Para ořechy, kešu, pistácie.


Luštěniny

   Krevní skupině A prospívají bílkoviny rostlinného původu z luštěnin. Spolu se sójovými boby poskytují fazole a luštěniny hodnotný zdroj bílkovin. Ovšem ne všechny luštěniny jsou pro Vás vhodné.

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst všechny doporučené druhy luštěnin 6 x týdně v množství l šálku suchých luštěnin.

   Velmi prospěšné: Fazole azuki, zelená čočka, zelené fazole, červená sója, čočka obecná, černé fazole, hrách černooký, fazole aduke, červená čočka, strakaté fazole.

   Neutrální: Bob obecný, zelený hrách, fazolové lusky, bílé fazole, fazole connellini, fazole jicama, hrachové lusky

   Nevhodné: Fazole garbanzo, červené fazole, modré fazole, fazol měsíční, fazol obecný, semena tamarindu.


Cereálie

   Lidem s krevní skupinou A velmi prospívá konzumace cereálií a obilných zrn. Tyto potraviny mohou jíst jednou nebo víckrát denně. Vybírejte si raději obilná zrna v přirozeném stavu než instantní a zpracovávané. Do jídelníčku zařaďte proso, kukuřičnou mouku a ovesné vločky.

   Lidé s krevní skupinou A s vyloženě nadměrnou tvorbou hlenu, jako to bývá u astmatu a častých infekcí, by měli omezit konzumaci pšenice, protože ta zvyšuje hladinu hlenu. Lidé s krevní skupinou A mohou sníst týdně 7 x 1 šálek suchých celých obilných zrn a 6x týdně 1 šálek suchých těstovin.

   Velmi prospěšné: Amarant, pohanka, pohankové krupky.

   Neutrální: Ječmen, ovesná kaše, rýžová kaše, pšenice špalda, ovesné otruby, kukuřičná kaše, rýžové otruby, cornflake, burizony, jáhly.

   Nevhodné: Škrob, pšeničné otruby, drcená pšenice, pšeničné klíčky, pšeničná kaše,musli


Chléb a pečivo

   Doporučení pro krevní skupinu A ohledně chleba a pečiva jsou podobná jako u obilovin a obilných zrna. Jsou to vcelku příznivé potraviny, ale jestliže trpíte zvýšenou tvorbou hlenu nebo nadváhou, je pro Vás celozrnná pšenice nevhodná. Sójová a rýžová mouka jsou dobrou náhražkou.V prodejnách zdravé výživy se prodává pšenice špalda, která má jiné složení a zcela nahradí normální pšenici. Ze začátku přidávejte např. při pečení 50%, později 100%. Tato pšenice je velice chutná, zabarvení mouky je béžové.Prodává se i špaldový chléb – opět v prodejnách zdravé výživy.

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5 plátků doporučeného chleba a 2 ks doporučeného pečiva denně.

   Velmi prospěšné: Chléb ze sójové mouky, rýžový koláč, chléb z naklíčených zrn, chléb z naklíčené pšenice.

   Neutrální: Pšeničné bagety, 100% žitný chléb, křehký chléb, chléb z pšenice špaldy, suchary z ovesných otrub, kukuřičné suchary, žitný křehký chléb, vločkový chléb, chléb z hnědé rýže, žitný chléb Vita, bezlepkový chleba, proso.

   Nevhodné: Tvrdá pšenice, pšeničný maces, suchary z pšeničných otrub, vícezrnný chléb, vysokoproteinový chléb, anglické suchary, celozrnný pšeničný chléb.


Obilí a těstoviny

   Krevní skupina má hojnost ve výběru obilných zrn a těstovin.Tyto potraviny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Vyhýbejte se zpracovávaným jídlům, jako jsou zmražená jídla, instantní těstoviny s omáčkami nebo konzervovaná rýže se zeleninou. Místo toho získejte všechny výživové hodnoty z celozrnných produktů. Pečte si doma vlastní chléb, připravte si vlastní těstoviny, nebo si uvařte rýži, ale používejte co nejčistší složky.

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 4 šálky suchých zrn a 4 šálky suchých těstovin týdně.

   Velmi prospěšné: Pohankové krupky, rýžová mouka, žitná mouka, ovesná mouka.

   Neutrální: Kuskus, těstoviny z pšenice špaldy, hnědá rýže, bílá rýže, mouka kvinoa, mouka z naklíčené pšenice, mouka z tvrdé pšenice, divoká indiánská rýže, mouka z pšenice špaldy, bulgur, mouka z ječmene, rýže basmati, grahamová mouka, mouka obsahující lepek.

   Nevhodné: Bílá mouka, špenátové těstoviny, celozrnná pšeničná mouka, těstoviny ze se moliny.


Zelenina a houby

    Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, protože je zdrojem minerálů, enzymů a antioxidantů ( zabraňují vzniku rakoviny). Jezte zeleninu co nejvíce v přirozeném stavu, syrovou nebo vařenou v páře, aby se zachovala její výživová hodnota.

   Většina druhů zeleniny je pro krevní skupinu A vhodná, ale pozor na některé druhy. Např. papriky zatěžují citlivý žaludek skupiny A, stejně jako plísně v kvašených olivách. Lidé s krevní skupinou A jsou také velmi citliví na lektiny v bramborách a zelí. Vyhýbejte se rajčatům, protože jejich lektiny mají silně škodlivé účinky pro trávicí trakt skupiny A. Pro krevní skupinu A i B jsou rajčata velice škodlivá.

   Velmi prospěšná pro krevní skupinu A je brokolice pro svoje antioxidační účinky. Antioxidanty posilují imunitní systém a zabraňují dělení buněk. Další vynikající zeleninou pro krevní skupinu A je mrkev, kapusta, dýně a špenát. Používejte hodně česneku. Pro své přirozeně antibiotické a imunomodulační vlastnosti je pro Vaši krevní skupinu velmi vhodný. Česnek prospívá všem krevním skupinám, ale krevní skupině A asi nejvíce, protože její imunitní systém je citlivý k velkému počtu nemocí, které česnek zlepšuje. Další výbornou zeleninou s imunomodulačními vlastnostmi je žlutá cibule.

   Základem stravování krevní skupiny A je tofu. Je to výživově kompletní, plnohodnotná potravina, která je sytá a levná. Mnoho lidí má primární odpor k tofu. Záleží ale na způsobu prodeje, kterým je prodáván. Nejlahodnější jsou různě okořeněná a marinovaná tofu, která najdeme v chladících boxech obchodů se zdravou výživou.Tofu je potravina bez chuti, která přebírá chuť toho, s čím ho připravujeme. Nejlepší úpravou tofu je osmahnout jej se zeleninou a různými ochucovadly, jako je česnek, zázvor a sójová omáčka ( Tamari)-prodejny zdravé výživy .

   Lidé s krevní skupinou A mohou jíst 5x denně 1 šálek syrové zeleniny, 6x denně 1 šálek vařené zeleniny, 6x týdně sójové výrobky ( cca 20 dkg ).

   Velmi prospěšné: Artyčoky, ibišek jedlý, brokolice, žlutá cibule, listy pampelišky, dýně, křen, řepa, pórek, římský salát, mangold , čekanka, pastiňák, česnek, naklíčená vojtěška, kedlubna, vodnice, slunečnice topinambur, červená cibule, mrkev, petržel, tempeh, špenát, kapusta, tofu.

   Neutrální: Chřest, ředkvička, červená řepa, celer, okurka, bambusové výhonky, fenykl, květák, salát ledový, avokádo, štěrbák, kmín, kerblík, Bílá kukuřice, listová hořčice, zelená cibule, všechny druhy tykve, mořské řasy, cuketa, koriandr, zelené olivy, naklíčená ředkvička, šalotka, řeřicha, žlutá kukuřice, naklíčená sója mungo, tuřín, růžičková kapusta, roketa setá, květák.

   Nevhodné: Čínské zelí, španělské olivy, lilek, batáty, houby shitake, rajčata, zelená paprika, bílé zelí, žlutá paprika, houby, bílé brambory, řecké olivy, červené zelí, červená paprika, měsíční fazole, červené brambory, černé olivy, sladké brambory.


Ovoce

   Lidé s krevní skupinou by měli jíst ovoce pravidelně 3x denně. Krevní skupině A neprospívá tropické ovoce, jako je mango a papája. Na druhou stranu ananas je výborným prostředkem k podpoře trávení. Také pomerančům byste se měli vyhýbat. Dráždí totiž sliznici žaludku a narušují vstřebávání důležitých minerálních látek. Přestože je obsah žaludeční kyseliny u krevní skupiny A nízký a je třeba jej někdy podpořit, pomeranče jemnou žaludeční sliznici dráždí. Velmi blízký pomerančům je grapefruit, ale na žaludek krevní skupiny A má příznivý vliv.Pro tuto skupinu jsou také výtečné citrony, které podporují trávení a pomáhají odstraňovat hlen z organismu. Váš den by měl začít sklenicí vody s citronem. Protože vitamín C je důležitým antioxidantem, který se uplatňuje zejména v prevenci rakoviny žaludku, jezte hodně ostatních druhů ovoce bohatého na tento vitamín, např. kiwi nebo grapefruit.

   Lektin, obsažený v banánech narušuje trávení lidí s krevní skupinou A. Je proto vhodné konzumaci banánů nahradit jiným ovocem bohatým na draslík, jako jsou meruňky, fíky a určité druhy melounů.

   Lidé s krevní skupinou A by měli jíst 4 x denně 1 ks ovoce ( 14 dkg).

   Velmi prospěšné: Meruňky, ananas, třešně, červené blumy, čerstvé fíky, citrony, borůvky, zelené blumy, sušené fíky, rozinky, ostružiny, tmavé blumy, klikev, švestky, grapefruit.

   Neutrální: Jablka, meloun, datle, španělský meloun, černé hroznové víno, broskve, červené hroznové víno, granátové jablko, maloplodý pomeranč, červený rybíz, jahody, angrešt, nektarinky, zelené hroznové víno, kiwi, maliny, černý rybíz, bezinky, hrušky, ostružiny, opuncie, limeta.

   Nevhodné: Banány, reveň, ananasový meloun, papája, mango, kokosové ořechy, mandarinky, pomeranče.


Šťávy a tekutiny

   Krevní skupina A by měla začít den malou sklenicí teplé vody s vymačkanou půlkou citronu Napomáhá to omezení tvorby hlenů, které se nahromadily přes noc v pomalu pracujícím trávicím traktu a podporuje to normální vylučování. Lidé s krevní skupinou A by měli konzumovat denně 5x 2 dcl všech doporučených šťáv, denně 1x ráno na lačno vodu s citronem, 3 x denně 2 dcl vody

   Velmi prospěšné : Meruňky, ananas, černé třešně-srdcovky, grapefruit, celer, voda s citronem, mrkev, švestky.

   Neutrální: Jablečná šťáva, šťáva ze zelí, okurka, hroznové víno, klikev, jablečný mošt, zeleninové šťávy v souladu s povolenými druhy.

   Nevhodné: Pomeranč, papája, šťáva z rajčat.


Koření

   Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná ochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Např. koření na bázi sóji, jako je tamari, misu nebo sojová omáčka jsou pro tuto krevní skupinu velice prospěšné. Melasa je vynikajícím zdrojem železa. Tento minerál obvykle ve stravě skupiny A chybí. Mořské řasy jsou výborným zdrojem jódu a mnoha dalších minerálů.

   Ocet byste neměli používat, protože kyseliny v něm obsažené mohou podráždit sliznici žaludku. Lidé s krevní skupinou A mohou jíst cukr i čokoládu, ale jen ve velmi malém množství. Snažte se je jíst jen pro chuť.

   Velmi prospěšné: Ječný slad, sójová omáčka (nejlépe tamari), zázvor, miso(sojový výtažek,melasa.

   Neutrální: Agar, sušená hořčice, máta, mandlový extrakt, nové koření, muškátový oříšek, anýz, paprika, bobkový list, jamajský pepř, kardamon, šafrán, pažitka, saturejka, hřebíček, tamarind, kukuřičný sirup, tymián, kari, mořské řasy, řasa kelp, oregano, bazalka, máta peprná, sirup z hnědé rýže, rozmarýn, kerblík, sůl, skořice, bílý cur, kukuřičný škrob, estragon, římský kmín, vanilka, med, javorový sirup, třtinový cukr, petržel, bergamot, rýžový sirup, karob, šalvěj, čokoláda, hnědý cukr, koriandr, tapiok, majoránka, kurkuma, kapr, křen.

   Nevhodné: Kapary, jablečný ocet, kajenský pepř, bílý pepř, černý pepř, vinný ocet bílý, želatina, vinný ocet červený, chilli.


Chuťové přísady

   Jedinou chuťovou přísadou, která je pro krevní skupinu A prospěšná je hořčice, protože má schopnost posilovat imunitní sytém. Můžete jíst malé množství džemu, nízkotučných salátových dresinků a příležitostně i nakládanou zeleninu. Ale buďte opatrní, protože byla prokázána spojitost mezi konzumací nakládané zeleniny a rakovinou žaludku u lidí s nízkou hladinou žaludeční kyseliny, což je právě případ krevní skupiny A. Z jídelníčku vyřaďte kečup, protože krevní skupina A neumí strávit rajčata a ocet.

   Velmi prospěšné: Hořčice

   Neutrální: Džem ( z přijatelných druhů ovoce ), sladká marináda, salátové dresinky(nízkotučné, přijatelného složení), marinovaný kopr, kyselá marináda, želé z přijatelných druhů ovoce.

   Nevhodné: Kečup, majonéza, worcestrová omáčka.


Bylinné čaje

   Krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Většina Vašich zdravotních rizikových faktorů má vztah k pomalému imunitnímu systému určité byliny mohou mít silné účinky. Např. hloh tonizuje kardiovaskulární systém, aloe, vojtěška, lopuch a echinacea ( třapatka ) posilují imunitní systém a zelený čaj má silné antioxidační účinky na trávicí trakt a tím jej chrání před vznikem rakoviny.

    Pro krevní skupinu A je také důležité zvýšit sekreci žaludeční kyseliny, protože její hladina bývá dost nízká. Sekreci žaludeční kyseliny zvyšují takové byliny, jako je např. zázvor a americký jilm.

   Bylinné uklidňující byliny, jako je heřmánek a kořen kozlíku lékařského jsou vynikající při stresu. Příště, až se budete cítit unaveni, dejte si šálek dobrého bylinkového čaje.

   Velmi prospěšné: Vojtěška, zelený čaj, heřmánek, americký jilm, zázvor, hloh, lopuch, třezalka, pískavice řecké seno, ženšen, aloe, šípky, třapatka (echinacea), kozlík lékařský, ostropestřec mariánský.

   Neutrální: Ptačinec, divizna, černý bez, list maliníku, chmel, senna, lípa, bříza, sporýš, moruše, pampeliška, máta peprná, vodilka, sarsaparila, kořen lékořice, šišák, mateřídouška, řebříček, podběl, petržel, hořec, šalvěj, jablečník obecný, kokoška pastuší tobolka, list jahodníku, kůra dubu bílého.

   Nevhodné: Kajenský pepř, šťovík, reveň, jetel luční,vlákna kvetoucí kukuřice.


Různé nápoje

   Pro krevní skupinu A je vhodné červené víno vzhledem k jeho pozitivním účinkům na kardiovaskulární aparát. Sklenice červeného vína denně je považována za účinný prostředek k snížení rizika onemocnění srdce u mužů i žen.

   Také káva může být pro lidi s krevní skupinou A skutečně prospěšná. Zvyšuje obsah kyselin v žaludku a obsahuje stejné enzymy jako sója. Nejlepšího účinku lze dosáhnout střídáním černé kávy a zeleného čaje.

   Všem ostatním nápojům byste se měli vyhnout.Nehodí se pro trávicí trakt Vaší krevní skupiny, ani nepodporují funkce Vašeho imunitního systému. Samozřejmě že čistou čerstvou vodu můžete pít v libovolném množství.

   Velmi prospěšné: Obyčejná káva, červené víno, zelený čaj, káva bez kofeinu.

   Neutrální: Bílé víno.

   Nevhodné: Pivo, limonády, obyčejný černý čaj, sodovky, minerálky, destiláty, černý čaj bez kofeinu.

Komentáře