Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Zpočátku může být postižena pouze malá část traktu, avšak onemocnění má značný potenciál k expanzi. Částečným řešením onemocnění může být – po vyčerpání konzervativní terapie – chirurgická resekce zanícených částí, která může přechodně zmírnit symptomy onemocnění.
Relaps onemocnění je však vysoce pravděpodobný. Ve srovnání s Ulcerozní kolitidou, nepřináší resekce konečné řešení, odstraňující onemocnění.
Onemocnění postihuje celou trávící trubici od úst až po konečník, ale umístění v ústech a jícnu je velmi vzácné a je popsáno u několika málo případů na celém světě. Nejdříve byla popsána Crohnova choroba v oblasti napojení tenkého střeva na tlusté (ileocekální oblast), resp. na konci tenkého střeva (terminální ileum), podle kterého byly popsány první případy jako zánět konečné části tenkého střeva (ileitis terminalis). Později se však zjistilo, že asi z 20% je postiženo tenké střevo a dalších 30% se vztahuje k tenkému i tlustému střevu. Ve 30% je postižen samostatně konečník.
Typické pro tuto chorobu je, že postihuje vždy pouze určitý úsek tenkého či tlustého střeva a ostatní úseky mohou být zcela zdravé. Pro Crohnovu chorobu je typické také to, že zánět postihuje střevo do hloubky (v celé šířce stěny) a proto je zde sklon k tvorbě píštělí a abscesů. Vzhledem k tomu, že zánět prochází celou střevní stěnou a po léčbě má sklon k jizvení, dochází ke zúžení průsvitu střeva s možností vzniku neprůchodnosti střevní. Střevní kličky postižené zánětem mají tendenci se spojovat, čímž vznikají srůsty mezi jednotlivými střevními úseky a další možnosti zúžení.
Příznaky onemocnění
Bolest břicha nejčastěji v pravém podbřišku, průjmovité stolice většinou bez příměsi krve, teplotou do 38 °C a úbytkem tělesné hmotnosti. Náhlý začátek onemocnění může napodobit zánět slepého střeva, pacienti jsou často operováni, odstranění slepého střeva však může vést ke vzniku píštělí. Prvním příznakem může být střevní neprůchodnost, při postižení velkého úseku střeva i těžká podvýživa, případně i mimostřevní příznaky jakými jsou např. bolesti kloubů, abscesy či píštěle v oblasti hýždí.
Statistické údaje
-nejčastější propuknutí nemoci je mezi 20. a 35. rokem věku
-výskyt Crohnovy nemoci v České republice je 2 – 3 pacienti na 10 000 obyvatel
-počet nových pacientů je 1-3 noví pacienti na 100 000 obyvatel za rok