PŘED OTĚHOTNĚNÍM, V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU …
Naše milé, krásné nastávající maminky, ať již v očekávání jste, nebo na tom intenzivně pracujete, věřte, že těhotenství není nemoc.
 

Pokud jste zdravé a těhotenství bude probíhat nebo probíhá bez komplikací, není jediný důvod, aby jste v jeho průběhu přestaly cvičit nebo cviky a dýchání omezily pouze na obsah kurzů pro nastávající maminky. Tam se většinou naučíte zejména správně dýchat, cvičit na balónech apod..

Předpokladem pro úspěšné otěhotnění, bezproblémové donošení plodu, porod dítěte a návrat do kondice je začít se správným cvičením mnohem dříve, než se rozhodnete otěhotnět. Předejdete tím mnohým komplikacím nejen zdravotním, ale i estetickým.

Těhotenství je období plné radosti a změn, ale také část života, ke kterému se váže spousta pověr a mýtů ohledně cvičení a správnému držení těla. V tomto článečku nechceme psát o kurzech cvičení pro maminky o kterých se zmiňujeme výše a které jsou jistě záslužným počinem, ale o faktu, že není jediný důvod, aby budoucí maminka přestala v jeho průběhu cvičit svaly celého těla. Cvičení by však mělo probíhat výhradně pod vedením profesionálního trenéra s praxí a patřičným osvědčením a maminky by měly mít individuální péči.

V našem Studiu terapie & fitnes cvičí běžně i těhotné maminky a naše aktuálně nejmenší miminka mají šest týdnů. Jsou to "kluci jako buci" a obě maminky u nás v průběhu těhotenství pravidelně cvičily. Jedna z nich u nás cvičila i před otěhotněním. Ta si dokonce nechal nadělit k vánocům sadu činek pro cvičení na doma, protože nepřízeň počasí a stav našich silnic ji znemožňoval pravidelné návštěvy v našem Studiu. (Dojížděla k nám z Rožnova – tímto zdravíme Katušku i malého Dalimila). Druhá maminka měla u nás poslední trénink týden před porodem (to už ale jen sledovala svého manžela a děti z křesla).

Další spokojené maminky, které jsme osobně nikdy ani neviděli jsou z celé ČR i zahraničí a jsou to ty, kterým jsme navrhovali a upravovali jídelníček i cvičení dálkově. Ta nejblíž k nám je například z Přerova….

Ptáte se, je vůbec správné cvičit až téměř do porodu? Co na to říkají doktoři? No my každopádně odpovídáme ANO, je to správné! Všechny naše maminky jsou v pořádku a mají zdravé děti…..

Tento víkend jsme se touto problematikou podrobně věnovali na odborném semináři v Praze, který pořádal pan Petr Stach, z jehož trenérské školy máme většinu odborných certifikátů a osvědčení. Tento seminář s názvem Syndrom pánevního dna a cvičení těhotných vedla a přednášela paní Mgr.Věra Knappová (touto dobou sama těhotná – měsíc před termínem porodu).

Věřte nebo ne milé maminky, ale praktická část tohoto semináře probíhala v prostorách posilovny ČVUT, kde paní Knappová všechny cviky sama ukazovala a dala nám pořádně zabrat. Vypadala při cvičení (na těch v očích mnohých žen tolik strašidelných strojích) nádherně!

Těhotenství ani šestinedělí není doba, kdy žena v posilovně hubne, formuje postavu nebo se připravuje na soutěž ve fitness! Naopak. Cílem cvičení je zaměřit se zejména na posílení svalů, které napomáhají správnému držení těla a pomáhají ženě cítit se dobře nejen v období těhotenství ale i při samotném porodu a po něm. Sama paní Knappová se ženám v šatně ve fitku svěřila, že není důvod, aby naše postavy vypadaly po šestinedělí jinak, než před otěhotněním. No není to výzva?

NEDOPORUČUJEME, aby maminky cvičily samostatně!!! Bez patřičných odborných znalostí, praxe a zkušeností zkušeného osobního trenéra nebo terapeuta se sami do jakéhokoli cvičení raději nepouštějte. V každém trimestru se totiž může a doporučuje cvičit jinak nebo něco jiného a nesprávnou volbou vhodných cviků byste si mohli ublížit, případně i vyvolat předčasný porod nebo potrat.

Pokud se rozhodnete oslovit odborníka, vždy si před začátkem cvičebního procesu informujte o jeho kvalifikaci, odbornosti a praxi, nejlépe si promluvte s nějakou maminkou, která již práci takového odborníka využila! Trenér nebo terapeut Vám pak sestaví speciální tréninkový plán a poradí s případnými dotazy. Veškeré cvičení je přizpůsobené tomuto období a neustále se s rostoucím miminkem mění!

Nedílnou součástí výuky není jen správné a vhodné cvičení a dýchání, ale i uvolňovací cviky, naučit se správnému držení těla, prevence a odstranění: bolesti hlavy a zad, syndromu karpálních tunelů, otoků, borcení nožní klenby a cvičení po porodu.

V našem Studiu terapie a fitnes najdete individuální a profesionální přístup a péči odborníků s úspěšnou praxí a patřičným osvědčením. Našim cílem je, aby se u nás každá maminka cítila spokojeně, vyrovnaně a krásně. Moc se na vás těšíme.

Autoři: Lucie a Michael