Stěna dělohy má tři části:
- Děložní sliznice (endometrium)
- Svalová vrstva (myometrium)
- Povrchová vrstva (perimetrium)
Svalová vrstva je tvořena hladkou svalovinou a má schopnost se hypertrofovat, několikanásobně se zvětšit. Jedna buňka hladké svaloviny gravidní dělohy může být dlouhá až 500 μm.
Povrchová vrstva má charakter serózy. Probíhají v ní nervy a velké cévy. Vazy fixují dělohu v břišní dutině.
Endometrium prodělává podle druhu savce různě intenzivní změny v závislosti na pohlavním cyklu. Ve sliznici jsou přítomné děložní žlázy (gll. uterinae). Pod vlivem hormonu progesteronu se sliznice zvětšuje, buňky se plní glykogenem a vylučují hlen. Endometrium je tak připraveno na přijetí oplozeného vajíčka.
Děloha leží v dutině pánevní. Zepředu naléhá na močový měchýř, zezadu na konečník a tlusté střevo. Je zavěšena na širokém děložním vazu.
Gravidní děloha zasahuje i do břišní dutiny.
Funkce dělohy
Děloha je orgán speciálně přizpůsobený k přijetí oplozeného vajíčka, které se zahnízdí do její sliznice. Buňky sliznice jsou naplněné glykogenem a slouží k výživě zárodku před vznikem placenty. Po vytvoření placenty se část endometria pod zárodkem diferencuje v mateřskou část placenty a po porodu se odlučuje jako decidua.
Hladká svalovina myometria má schopnost se roztáhnout, potom je děloha schopna pojmout i velký plod. Při porodu naopak kontrakce myometria pomáhají vypudit plod ven
Děloha ženy
Ženská děloha má tvar jednoduchého hruškovitého vaku. Netěhotná děloha má velikost asi 8 x 5 x 3,5 cm. Rozlišujeme na ní děložní hrdlo a děložní tělo. Děložní tělo je ta velká jednolitá dutina uvnitř, krček dělohy je tlustostěnný kanálek, který spojuje dělohu a pochvu.
Na opačné straně do dělohy ústí dva vejcovody.
Menstruační cyklus
V průběhu pohlavního cyklu dochází ke změnám endometria, které jsou u člověka (a hominoidních primátů) odlišné od ostatních savců.
Děložní sliznic je rozdělena na dvě odlišné vrstvy:
- zona basalis
- zona functionalis
Zona basalis je 0,5-1 mm tlustá vrstva sliznice, která naléhá na svalovou vrstvu. V průběhu celého cyklu zůstává zachována jako souvislá vrstva.
Zona functionalis se v pravidelných intervalech odlučuje a odtéká s menstruační krví.