Je třeba si položit otázku, co kromě slunečného (světelného) záření má na psychiku ještě neblahé účinky? A co vnitřní nerovnováha způsobená oslabením či disharmonií životně důležitých orgánů? Odpověd by mohla nabídnout svým „netradičním“ pohledem na toto v současnosti časté onemocnění tradiční čínská medicína (dále TČM).
Podle TČM je s depresí spojená nerovnováha orgánů srdce, slinivky-sleziny a jater, které často ruka v ruce doprovázejí nedostatek nebo stagnace čchi(energie), „nedostatečnost“ krve, hromadění hlenů a nedostatek jinu a jangu.
Pojďme se podrobněji podívat na příčiny deprese z pohledu TČM :
OSLABENÍ ČCHI = ENERGIE orgánů slinivky-sleziny.
V současném světě neustálého stresu, nadměrných, nevyrovnaných a potlačovaných emocí, je tato nerovnováha velice častá hlavně u ženské části populace, na zdraví které zdá se mají emoce silnější vliv. Může k tomu dojít nejen nevyváženým jídelníčkem, nadměrností ochlazujících a dietních potravin…, ale také neustálým přemítáním, přemýšlením a stresováním se / což jsou emoce mající blízký vztah k těmto orgánům/. Slinivka-slezina je dle TČM považovaná za zdroj „pozdního nebe“ – energie a živin získaných z potravy a využívaných k výstavbě těla a správné funkci orgánů. Další potíže často doprovázející deprese z této příčiny jsou únava (stupňující se po jídle), závratě, nechutenství, řídká stolice, lehké přibývání nebo ubývání hmotnosti, silná a předčasná menstruace, nadměrná tvorba modřin, zimomřivost, často také neplodnost. Léčbou tohoto syndromu je doplnění čchi zmiňovaných orgánů nejen změnou jídelníčku(vynechání ochlazujících potravin), zahřívajícími a „čchi doplňujícími“ bylinami, ale také metodou zvanou moxace (nahříváním akupunkturních bodů).
Neméně častou příčinou je tzv. „STÍSNĚNÍ A ZAUZLENÍ“ se ENERGIE JATER .
Nadměrností emocí hněvu, agrese, vztekání se, nebo jejich potlačováním, ale také frustrací dochází k stagnaci a stísnění energie jater. Je to proto, že jsou nejen filtrem na toxiny, ale podle TČM také na emoce. Jejich důležitou funkcí z pohledu TČM je „ZPRŮCHODŇOVÁNÍ“ toku energie v organizmu. Když se energie pohybuje plynule, člověk se cítí zdravý, pokud dojde k její stagnaci, vznikají nejen poruchy psychiky, ale také bolesti. Nerovnováha jater může dále způsobovat i na první pohled s tímto vším nesouvisející potíže jako premenstruální syndrom (bolesti a změny nálad před menstruací), bolestivou a nepravidelnou menstruaci, poruchy trávení/při rozčilení až zvracení), silné bolesti hlavy se začervenáním tváří a očí, vysoký tlak, pocity staženého hrudníku, švestky v hrdle, hořká chuť v ústech, nadměrná žravost… Podle mezi-orgánových vztahů nevyrovnaná játra svým vlivem můžou oslabit a postupně vyčerpat slinivku-slezinu (viz první příčina)…
I když si těžkou fyzickou prací vydělává na živobytí stále méně lidí, unavených a vyčerpaných lidí neubývá. Právě naopak, nerovnováha 2 základních životních aspektů – JINOVÉHO a JANGOVÉHO je u nadměrně psychicky přetížených lidí podle TČM další příčinou vzniku depresí.
„VYČERPÁNÍ JINU“ může být způsobené nejen každodenním stresem a psychickým vypětím, ale také dlouhou prací v noci, u počítače, nadměrnou sexuální aktivitou, nesprávným složením jídelníčku (nadměrnost vysušujících „fastfoodových“ potravin), nadměrnou konzumací antibiotik…
Jak se tato nerovnováha dále projevuje? Obecně jsou to projevy horkosti – noční pocení, dlouhodobě zvýšená odpolední teplota/ 37 – 37,5 /, horko „5 srdcí“ – pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi, sucho v hrdle a nadměrná žízeň – často na studené nápoje, u žen předčasná menstruace, poruchy potence u mužů, slabost a bolesti zad a kolen, padání vlasů, neklid a nervozita…
Jak je vidět není deprese jako deprese. Příčin vzniku depresí může být podle TČM více, je možná i jejich vzájemná kombinace. Je potřeba se zaměřit nejen na samotnou léčbu psychiky, ale především na léčbu kořene onemocnění, kterým může být orgánová nebo systémová nerovnováha.