Příčiny
Frigidita se může vyskytovat buď od začátku pohlavního života nebo je zapříčiněna nemocí, interupcí, těžkým porodem a podobně, bývá vázána na různé duševní a tělesné potíže.
Svou roli zde hrává někdy nadměrná tvorba hormonu prolaktinu, zodpovědného za tvorbu mléka, kojící žena je méně sexuálně vzrušivá a to někdy i po ukončení kojení. Frigidita bývá provázána s poruchami štítné žlázy, nadledvinek, nádory, gynekologickými záněty, diabetesem, depresemi, s dlouhodobým užíváním léků (například sedativ). Za frigiditou lze často nalézt špatné partnerské vztahy, sociální poměry, puritánskou výchovu. Zmínit se je třeba i o další možné příčině- nedostatečném zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálním vzrušení.

Léčba
Léčba vychází z odstranění nevhodných faktorů a v psychoterapii. Důležitou součástí jsou masturbační techniky a autoerotika, podpořená četbou erotické literatury a časopisů. Je třeba hledat porozumění a navázat fungující komunikaci s partnerem, vzájemně si povídat o svých pocitech, hledat erotogenní zóny a využívat dalších metod mimo koitálních technik- například orální sex. Používají se také Kegelovy cviky. Jedná se o posílení svalů, které jsou v okolí pochvy, močové trubice a konečníku. Při milování pak budete vědomě zapojovat tyto zpevněné svaly a budete tak mít větší požitek z milování. Cviky jsou jednoduché a spočívají v zatínání a povolování svalů při močení. Cvičení probíhá tak, že při močení se zadržuje proud moči a opět povoluje. Stejně tak se zatínají a povolují svaly pánevní oblasti. Opakujte několikrát v průběhu dne.

Léky – při frigiditě se mohou podávat Lysenyl, Parlodel, Mysalfon, některé druhy čajových směsí, malé dávky mužského pohlavního hormonu. Je třeba také odstranit strach z nežádoucího otěhotnění vhodnou antikoncepcí.

Nezapomínejte na to, že sexuální život vyžaduje vzájemnou partnerskou toleranci, ohleduplnost. Dbejte na psychickou i fyzickou kondici, kterou lze podpořit pohybem, zdravým stravováním a relaxací.

Autor: Hana Křenková

Sdílet
Předchozí článekSMÍCHEM K DOBRÉ NÁLADĚ
Další článekZÁRMUTEK

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015