Jejich výsledky jsou velmi zajímavé a pro mnohé uživatele „zázračných“ hubnoucích přípravků překvapivé – nejúčinnějším pomocníkem při hubnutí je totiž dostatek pohybu a hlídání přísunu kalorií!

Nejrůznější elektronické a vibrační pásy a přístroje na hubnutí se ukázaly jako prakticky neúčinné a žádný z účastníků testu nezaznamenal redukci váhy či zmenšení obvodu pasu a břicha. Všechny reklamy na přístroje jako je např. Středa Body Fit, Muscle Tone, Vibrační masážní pás aj. tedy slibují nereálné cíle a vidina snadného hubnutí je naprosto směšná. Při působení různých masáží, vibrací a elektrostimulací v žádném případě nedochází ke zvýšenému výdeji kalorií.

Redukční čaje, které se staly oblíbenou a pohodlnou variantou hubnutí, nejsou příliš účinné, protože obsahují minimum látek, které podporují redukci tělesného tuku.
V testu nejlépe dopadly tablety Alginete, Megafit Ispaghula, vláknina SlimLinea a jirocelová semena Bekunis. Tyto přípravky na základě výsledků průzkumu pomáhají zhubnout za předpokladu, že se současně drží i redukční dieta.

Zajímavou kapitolou v možnostech redukce nadbytečných zásob tuku jsou dietní koktejly.
Odborníci vidí v některých výrobcích této kategorie jednu z účinných možností, ale nedoporučují nahradit koktejly všechna běžná jídla. Po návratu k normální stravě tu totiž hrozí jo-jo efekt a návrat k původní (nebo dokonce i k vyšší) váze. Speciální koktejly nejúčinněji pomáhají při léčbě velmi obézních pacientů, kteří hubnou pod dohledem odborníka. Při hubnutí lze nahradit jedno hlavní jídlo dietním koktejlem, ale u ostatních jídel musí být pro redukční efekt stále dodržována racionální strava s malým množstvím jednoduchých cukrů a nasycených tuků.

V testu dopadly nejlépe koktejly Novartis Nutrition, UltraFit and Slim, Multaben – tyto výrobky svým složením při dodržování ostatních důležitých zásad skutečně pomáhají zhubnout.

Test byl zaměřen i na knihy o hubnutí, které můžete koupit na našem trhu. Některé publikace tvrdí nesmyslné věci, které mohou člověku dokonce i ublížit. (např. v knize Jak zhubnout podle krevních skupin se doporučuje lidem jedné krevní skupiny nejíst mléčné výrobky, což může mít negativní vliv na řídnutí kostí). Jako nejlepší byly vyhodnoceny knihy Dieta negativních kalorií (ověřené názory na příčiny a ovlivnění obezity, doporučuje dobrý způsob stravování kladoucí důraz na výběr potravin) a kniha Chcete úspěšně zhubnout? (psychologický přístup k mýtům o hubnutí, dobrý návod, jak dodržet nízkoenergetickou stravu). Nedoporučují se naopak tituly Nová beverlyhillská dieta, Jablečný ocet aneb Jak zhubnout 5kg za 4 týdny, Jak zhubnout podle krevních skupin.
Z výsledků testů tedy vyplývá, že užívání některých doplňků stravy je skutečně účinné, ale bez dodržování zásad zdravého životního stylu (racionální stravování, pohyb) je investice do převážné většiny z nich zbytečným výdajem.

Podle: MF Dnes

Prostředky podporující hubnutí, které se dají sehnat v lékárnách a některých drogeriích, zase mohou potlačit pocit hladu či vyvolat dojem sytosti, ale nezaručují úbytek tukové hmoty. Přípravky v podobě pilulek většinou obsahují rozpustnou rostlinnou vlákninu, která po zapití v žaludku nabobtná a vytvoří pocit sytosti, takže pak máme menší chuť k jídlu – tukových zásob nás však nezbaví.