.. aneb nikdy není pozdě. Chůze s hůlkami – Nordic Walking – je příjemný pohyb, který může vykonávat nejen mladý, zdravý jedinec, ale i senior (ka). Sama jsem dlouho váhala a každá výmluva o nedostatku času aj. mi byla dobrá jako zdůvodnění, proč se nemohu i přes své zdravot. problémy (kardiak, diabetik, revmatik aj.) víc pohybovat…

Před několika měsíci mě onemocnělé koleno a následující další zdravotní problémy prakticky zcela vyřadily z pohybu. Potřebovala jsem znovu „nastartovat“ své ochablé svalstvo. Rozhodla jsem se pořídit si trekové hole a pokud to počasí alespoň trochu dovolí, pravidelně s nimi vyrazit na vycházky. Z počátku jsem
si vybírala menší vzdálenosti, abych měla jistotu, že se bez úhony „zvládnu“ vrátit domů. A šlo to. Zjistila jsem, že s hůlkami mě to sice nutí chodit rychleji než předtím, ale přesto se cítím bezpečněji.

Samozřejmě hůlky nemohou nahradit např. francouzské hole apod., nemůžete se o ně opírat plnou váhou, ale pro pocit jistoty a vyrovnání případného zavravorání jsou hůlky spolehlivé.

Vrátím se k době pořízení – nákupu hůlek. Samozřejmě při jejich pořízení je třeba si uvědomit, pro jakou aktivitu si hůlky pořizujete, zda s nimi budete běhat jako „kamzík“ po horách, anebo budete s nimi pouze chodit na vycházky apod.

Já sama jsem se nejdříve s nabídkou trekových či turistických holí seznámila nejdříve na internetu, ale není nad zasvěcený odborný výklad prodejce. Navštívila jsem proto osobně sportovní prodejnu v místě svého bydliště, kde jsem prodejce seznámila se záměrem, pro jaký hodlám hole využívat, sama jsem už měla představu holí teleskopických (abych je mohla vozit sebou v batohu či kabele) a ostatní vlastnosti a vhodnost jsem si nechala vysvětlit a poradit prodejcem. Hole jsem si pořídila dokonce s 50 % slevou při jejich výprodeji. Mohu se tedy podělit s vámi o některé své – laické poznatky: Při výběru hůlek je dobré posoudit jejich váhu a také, jak se vám drží madlo. U některých (kvalitnějších) holí se pro tyto části používá korek. Podle mého názoru je korek vhodnější tam, kdy s hůlkami vyrážíme na delší dobu, jinak postačí ty „normální“. Je dobré, když hůlky mají také poutka, to proto, že musí udržet kontakt s rukou – při chůzi je jedním ze základních principů střídavé uchopení a uvolnění hole. Navíc hůlky nemusíte odkládat, když si potřebujete vzít telefon, napít se apod.

Při chůzi po asfaltu se mají hroty hůlek ochránit gumovou patkou (tu si zakoupíte jako další vybavení hůlek), na lesních cestách apod. ji sundáte. Důležité je také nastavení výšky hůlek. Dostalo se mi rady, že by začátečník měl výšku holí zvolit takovou, která bude odpovídat výšce jeho postavy vynásobené koeficientem 0,6. Já sama jsem však zvolila nastavení holí vyšší o 20 cm proti doporučenému výpočtu. Je to zkrátka záležitost individuální, každý sám si nejlépe zjisti komfortní postavení holí.

Teď už k samotné chůzi. Není to žádná věda, jen bychom se při chůzi měli snažit dělat delší kroky, udržovat přibližně stejnou rychlost. Zda nám rychlost vyhovuje, si ověříme nejlépe tím, že jsme schopni při chůzi hovořit. V opačném případě zmírníme tempo. Při chůzi jde levá noha s pravou rukou dopředu a naopak, došlapujeme na patu a krok dopředu by měl vycházet z doteku palce od země.

Chůzi s hůlkami mohu vřele každému, kdo má aspoň trochu vůli se hýbat, doporučit ( určitě zlepšuje celkovou pohyblivost. a), cítila jsem se příjemně unavená, měla jsem dobrý pocit „rozhýbání“ celého těla a hlavně radost, že jsem se konečně ve svých 65 letech dala do pohybu.

Pro Nordic walking si vyberte vhodné hole. Doporučujeme například značku Leki nebo Fizan, případně se poraďte se specialistou v internetové prodejně Affekt.

Takže, senioři, „na start“! A.T.