Není mezi členy Zvířetníku jiného znamení, které by bylo tak pomlouváno, očerňováno a podezíráno, jako je znamení Štíra. Dokonce i někteří slovutní astrologové minulosti, ztrácejí při charakterizaci znamení Štíra soudnost, důstojnost a nadhled, a připisují mu všemožnou podlost, zákeřnost, křivost, nekalé úmysly a morální poklesky.

Popravdě i já dávám k dobru bonmot, že Štíři se v životě musí rozhodnout, jestli se stanou kriminalistou, nebo kriminálníkem. Ta hranice, kdy se plocha stává spíše šikmou, je bude zajímat zcela jistě, takže záleží jen na tom, za jaké strany ji budou zkoumat.

Ne, Štír není rozený podlec a zákeřník. Jen princip, který představuje a vysílá do našeho společného prostoru je tak nějak nepohodlný a představuje témata, o kterých se hovoří jen zřídka nahlas.

Štíra ovládá planeta Pluto, jehož energie představuje podsvětí, podvědomí, pudovost, sexualitu, smrt, minulost, magii, tajemství, ve špatných aspektech i zvrácenost a zločin.

Pro ty, kteří by svět rádi viděli aseptický, ulice rovné a odbočky v pravém úhlu, trávníky zastřižené a auta na parkovištích zarovnaná podle velikosti a barvy, je esence, která představuje Štíra, ohrožující svou živelností a temnotou, která představuje odvrácenou stranu mince.

A víte co? O archetypu Štíra si popovídáme v jiném článku, tenhle je na docela pragmatické téma – strava, výživa a vaření.

Magičtí Štíři jsou vynikajícími kuchaři častěji, než bychom si mohli myslet, a když vaří, vaří ďábelsky skvěle. Vše, co Štír dělá, dělá vášnivě.

Jako by ani nedokázal být povrchní a vlažný. Je mistr požitku a smyslnosti a z jeho hrnců a pánví padají na horké talíře dokonalá díla plná skvělých kombinací koření, marinád a omáček. Jsou skvělí v úpravách masa, s pekelnou vynalézavostí nakládají sýry, a pokud připravují sladká jídla, rozplyne se vám na jazyku něco ďábelsky božského.

Jsou to i vynikající strávníci, pokud je vaše kuchyně nenudí. Ale dokáží si s neskutečnou rozkoší užít třeba i chleba se škvarkovou pomazánkou a kyselou okurku. Možná je většina vašich známých ve znamení Štíra štíhlé postavy a viděli jste je jíst jen jednou v životě, a to pizzu z papírového tácku.

Ano, to nepopírám. Veškerou činnost totiž provádějí na sto procent a dokáží se do ní položit natolik intenzivně, že nic tak podřadného, jako je hlad, prostě nevnímají. Takže si na jídlo vzpomenou klidně i po několika dnech. Navíc, znamení Štíra má u obou pohlaví extrémně mužskou energii, a muži jsou jak známo jednobodoví, pokud dělají jednu věc, na druhou už nemají kapacitu. Pokud něco dělají, to druhé už tak nějak nezvládnou.

Štír ovládá reprodukční orgány, v jistém ohledu tlusté střevo a konečník, krev a sexuální chování. Proto by měl dbát na správné fungování endokrinologického systému, zdravé střevo, a rozhodně pečovat o duševní hygienu.

Doporučené potraviny:
Velmi doporučené jsou zakysané mléčné výrobky, jako zdroj probiotik pro zdravá střeva. Stejnou službu nám udělá i kysané zelí a potraviny konzervované mléčným kvašením.

Soja a výrobky z ní jako zdroj fytoestrogenů pro ženský organismus. Mořské i sladkovodní ryby a plody moře. Zelené a hnědé řasy. Potraviny s vysokým obsahem vody, především ředkvičky, lilek, patizon, všechny druhy melounů a dýní, cibule a česnek. Kmín, majoránka, fenykl, anýz, zázvor, tymián.

Světlé pivo, minerální vody s obsahem hořčíku, kvalitní destiláty, čaj typu puerh.

Méně vhodné potraviny:
Červené maso, zvláště smažené, houby, vejce ve větším množství, sladké likéry, černý čaj.

Vynikající metabolismus Štírů většinou zvládne i méně hodnotnou stravu, na co by si ale měli dávat opravdu pozor, jsou omamné, toxické a návykové látky obecně. Spolu s Rybami mají velký sklon stát se závislými.

A malá poznámka, která se týká všech znamení Zvěrokruhu – víte, co je nejnebezpečnějším faktorem vzniku obávaného překyselení organismu, jež stojí nejen za většinou chorob, ale také psychických nemocí? Ano, všichni známe tabulky, kde vede červené maso, nezdravé tuky, sůl, rafinovaný cukr a alkohol. Oscara za největšího Záporáka ale získává… Mr. STRESS!

Je to tak, pokud chceme udělat základní krok pro své zdraví, je dobré zatočit se stresem. A znovu k tabulkám – na opačném konci leží zdravé potraviny, jako zelený čaj, bylinky, neleštěná rýže, čistá voda.

A i tady máme vílu kmotřičku, která se stresem zatočí lépe, než ostatní… jmenuje se Meditace.

Je tu čas dlouhých, podzimních večerů, blíží se Advent. Je ticho, tma a klid. Zavřete oči, uvolněte se, pravidelně dýchejte a odplouvejte daleko, daleko od svých myšlenek…

Ještě než odplujete docela, já se rozloučím, ano? Mějte se moc hezky!

S láskou Noor


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015