Pokud je sekret čirý a dobře tažný, je nutná sexuální abstinence. V přeovulační sterilní fázi je hlenu málo, je-li přítomen, je hustý, při pokusu o natažení se trhá.

Fertilní fáze začíná, když se objeví první známky vlhkosti poševního vchodu. Hlen se postupně stává řidším, vodnatějším, s větší tažností. Poslední den, kdy se tento typ hlenu objeví, je nejplodnější. Následující čtyři dny by měly být posledními fertilními dny. Po ovulační fáze je charakterizována prudkým poklesem až vymizením hlenu, pocity suchosti vulvy. Po ovulační fáze je spolehlivěji sterilní než fáze před ovulační, což platí pro všechny přirozené metody.

Pearlův index je okolo 15. Spolehlivost antikoncepčních metod se vyjadřuje tzv. těhotenským číslem, tj. počtem nežádoucích otěhotnění (selhání antikoncepce) u 100 žen používajících danou metodu nepřetržitě po dobu jednoho roku. Přesněji se k vyjádření účinnosti a spolehlivosti antikoncepce používá tzv. Pearlova indexu, který se vypočítá takto: počet nežádoucích otěhotnění x 12 x 100: počtem sledovaných cyklů. Nízký index znamená vysoký stupeň spolehlivosti, vysoký naopak spolehlivost nízkou.