Pověst pilulek pochopitelně nevylepší ani instruktážní příbalové letáky, které všechny farmaceutické firmy na světě povinně přikládají ke svým výrobkům. Jejich obsah je totiž přísně stanoven mezinárodními pravidly a musí tam být vyjmenovány všechny možné komplikace, které se kdykoliv při užívání tohoto výrobku vyskytly, byť by byly zcela ojedinělé a kuriózní. Návod poskytovaný k prvním historickým tabletám obsahoval asi 120 slov, zatímco dnešní moderní, mnohem účinnější a bezpečnější preparáty, mají letáky o více než 6000 slovech. Pokud by je tedy žena chtěla podrobně prostudovat, pravděpodobně by ještě před tím s největší pravděpodobností otěhotněla.

Exotických komplikací uvedených v dokumentaci příbalového letáku se pak s obrovskou radostí chápou profesionální odpůrci antikoncepce z řad náboženských aktivistů a v diskusi jsou ochotni argumentovat třeba tak kuriózním vedlejším účinkem, jakým je třeba špatná snášenlivost kontaktních čoček. Ojedinělé a vzácné komplikace se tak mohou stát vítanou zbraní v ideologickém boji proti antikoncepci.

Už v roce 1970 se v USA vyskytoval kongresman Gaylord Nelson, který s vášní pravého republikánského konzervativce organizoval protitabletkové tažení. Sám pořádal každovečerní televizní program, který den co den varoval televizní tiváky před nebezpečími spojenými s užíváním hormonální antikoncepce. Jelikož k tomu přidal ještě zatracování antikoncepce vůbec, vedla tato jeho televizní aktivita k určitému populačnímu přírůstku. Těmto dětem se dnes ve Spojených státech říká „Nelsonovy děti“.

Přestože u nás zatím tabletkové strašení nedosáhlo podobných obludných rozměrů, občas se také vynoří nějaká ta hrůzyplná historka. Nejhorší situace nastane, když podobné tendenci propadne i odborná literatura. Tak třeba časopis „Praktický lékař“ uveřejnil sdělení jednoho lékaře ze Slovenska, který se odvolával na článek v renomovaném anglickém časopise „Lancet“ a uváděl dvojnásobný počet úmrtí žen na srdeční infarkt v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce. Originální anglický článek však nic takového netvrdí, protože jde zcela průkazně o statistickou chybu pracující s malými čísly. Je pochopitelné, že novináři se pak hladově na podobný materiál vrhnou a varovné sdělení o infarktech přetiskne většina žurnálů a časopisů jako určitou senzaci. Jakmile vyjde na jevo mylná interpretace anglického materiálu, nikdo se už nepostará o opravu a uvedení celé záležitosti na pravou míru.

Blahodárné působení

Nejpříznivějším účinkem je pochopitelně vlastní zábrana otěhotnění. Tady patří hormonální antikoncepční tableta mezi metody nejspolehlivější, hned po sterilizaci. Moderní typy pilulek mají účinek více než 99%, takže při pravidelném užívání jedenkrát za 24 hodin je selhání naprostou kuriozitou. Nesmíme si také zatajovat skutečnost, že žena uchráněná před těhotenstvím je prakticky uchráněna také před všemi zdravotními riziky, které toto těhotenství může přinášet. V prosté kalkulaci zdravotních výhod a nevýhod tedy nemůžeme porovnávat uživatelky a neuživatelky hormonální antikoncepce, ale musíme vedle sebe postavit uživatelky a ženy těhotné.

Se zábranou normálního těhotenství jde pochopitelně ruku v ruce také ochrana před těhotenstvím mimoděložním. Toto vážné a nebezpečné onemocnění v sobě i dnes ještě skrývá někdy i smrtelné nebezpečí. Patří také mezi poměrně obtížně zjistitelné nemoci a sám si ze své praxe vzpomínám na časté rozpaky v gynekologické ordinaci. Ze 100.000 plodných žen žijících nechráněným pohlavním stykem jich mimoděložním těhotenstvím onemocní do roka téměř 300. Ze 100.000 uživatelek hormonální antikoncepce bylo zaznamenáno mimoděložní těhotenství u jedné jediné a to ještě není jisté, zda si právě tato žena svou každodenní pilulku zrovna nezapomněla vzít. V naší zemi se v uplynulých letech nevyskytlo žádné mimoděložní těhotenství u uživatelky hormonální antikoncepce.

Zajímavé je zjištění o menším výskytu zánětu vaječníků a vejcovodů. Na první pohled by se zdálo, že užívání pilulek nemůže mít na výskyt zánětů žádný vliv. Dokonce bychom byli náchylní věřit, že je tomu naopak. Takové záněty vnitřních rodidel jsou totiž více než v 90% případů vlastně sexuálně přenosnou nemocí. Infekce se do malé pánve dostává z pochvy přes děložní hrdlo, děložní dutinu a vejcovody. Proti jejímu postupu může bránit třeba mužský kondom nebo ženský pesar. Jelikož uživatelka hormonální antikoncepce žádné bariérové metody většinou nepoužívá, zdálo by se, že je snad tímto vzestupem infekce ohrožena více. K vysvětlení menšího výskytu těchto zánětů přispívá však ještě jeden účinek hormonální antikoncepce a tím je změna hlenu v děložním hrdle. Kromě zábrany uvolňování vajíčka z vaječníku má tato antikoncepce ještě jeden pomocný efekt. Hlen v děložním hrdle se totiž jejím účinkem mění v jakousi hustou zátku, která nejenže nedovolí prostup spermiím, ale zabrání také průniku infekce.

Málokdo ví, že antikoncepční tableta snižuje také intenzitu menstruačního krvácení. Na první pohled by se zdálo, že je to maličkost. Pokud si však uvědomíme, že menstruace představuje každoměsíční ztrátu 60 – 80 ml krve, může žena za rok takto přijít až o jeden litr krve. Není pak nijak těžké si představit, že zejména u chudokrevných žen může tato ztráta krve a železa v ní obsaženého představovat další zhoršování jejich zdravotního stavu. Při užívání hormonální antikoncepce se ztráty železa prostřednictvím menstruačního krvácení snižují o třetinu, někdy až o polovinu.

Velmi vítaným účinkem pilulek je snížení bolesti při menstruaci. Z toho důvodu někdy předepisujeme hormonální antikoncepci i velmi mladým dívkám, které ještě vůbec nemají pohlavní styk. Tento prostředek užívají většinou s velice dobrým efektem při různých nepříjemných pocitech spojených s menstruačním krvácením.

Samostatnou kapitolou je účinek hormonální antikoncepce na různé nádory. Tady jsou právě různé pověry v přímém rozporu se skutečností. Podle našich posledních výzkumů se téměř třetina žen u nás domnívá, že tablety mohou způsobit zvýšený výskyt rakoviny, zatímco pravdou je pravý opak. Uživatelky mají výrazně snížený výskyt zejména rakoviny vaječníků a dělohy. Už dvouleté užívání pilulek vede ke snížení nebezpečí rakoviny dělohy o 38%, a pokud žena užívá tuto antikoncepci plných 12 let, může si na své konto připsat snížení rizika této velice nebezpečné nemoci o 70%. Ještě výraznější jsou výsledky u rakoviny vaječníků., Tam stačí pouze tři až šest měsíců užívání ke snížení rizika onemocnění o jednu třetinu a pětileté užívání omezí rakovinu vaječníku na polovinu. Stejnou měrou se také snižuje výskyt vaječníkových cyst.

Z dalších onemocnění se musíme zmínit ještě o blahodárném vlivu hormonální antikoncepce na výskyt revmatického onemocnění kloubů, nebo menším výskytu značně rozšířené civilizační nemoci řídnutí kostí, obávané osteoporózy. Sportovkyně pak přivítají hormonální antikoncepci z toho důvodu, že její užívání prokazatelně snižuje výskyt sportovních úrazů.

Jedním z nejvíce radostně kvitovaných efektů je blahodárný účinek na pleť, výrazné zmírnění výskytu akné a zlepšení kvality vlasů. Nedávno to jeden  starý gynekolog shrnul konstatováním osobního sledování, že jsou uživatelky hormonální antikoncepce tak nějak krásnější.