Pomáhá překonávat psychické potíže, zejména různé fóbie, mírní bolesti, léčí nespavost, kožní problémy, deprese a drogovou závislost.

Hypnóza je stav podobný transu nebo stavu náměsíčnosti. Je to stav, během kterého lze výrazně působit na zdraví našeho organismu, naprogramovat různé tělesné i duševní změny, vyléčení nemocí, utlumení bolesti, prožití minulých událostí, které vedou k opětnému získání sebedůvěry atd. V minulosti se hypnózy využívalo zejména během operací k utlumení bolesti operovaného. Hypnóza a autohypnóza jsou účinné zejména v léčbě některých kožních obtíží, bolesti hlavy, depresí, stresu, nespavosti, a různých fóbiích. Mohou také výrazně usnadnit porod nebo napomoci k odstranění zlozvyků, zejména kouření, alkoholismu a drogové závislosti.

Hypnotického stavu se také používá k odhalení příčin duševních nemocí a charakterových poruch, které mohou být dány stresujícími zážitky v době raného dětství.

Existují techniky, s jejichž pomocí dokáže člověk sám sebe uvést do hypnotického stavu. Jednou z těchto technik je tzv. holotropní dýchání , které pomáhá navodit hypnotický stav porušením rovnovážné koncentrace kyslíku a oxidu uhličitého v krevním oběhu a vlivem tohoto jevu ovlivnit činnost mozku. Uvádí se, že stav navozený tímto způsobem má léčebný a regenerační účinek, zejména v psychické oblasti. Je třeba zdůraznit, že experimenty, zejména s autohypnózou vyvolanou tímto způsobem stejně jako pomocí drog jsou riskantní. Technika hypnózy je jednoznačně záležitostí vzdělaného lékaře nebo psychologa a každé experimentování například podle různých příruček nebo pod vedením různých diletantů může být velice nebezpečné.

Autogenní trénink
Probuzení samoléčitelských schopností, zvýšení fyzické i psychické odolnosti, odstranění stresu a negativních emocí

Jedná se v podstatě o cvičení naší mysli, které vede k ozdravění těla. Cílem tohoto tréninku je především zbavit se stresu a podpořit samoléčitelské schopnosti organismu. Podle výsledků se tato terapie osvědčila i u takových nemocí jako je AIDS, ekzémy, oslabení imunity, únavový syndrom, těžké deprese, tréma, nespavost, bolesti hlavy, ale může také pozitivně ovlivnit impotenci, předčasnou ejakulaci a dokonce v některých případech i neplodnost, pokud není způsobena závažnou organickou poruchou.

Už název trénink naznačuje, že se jedná o metodu , která umožňuje každému člověku naučit se tomu, co se běžně připisuje vybraným jedincům, léčitelům. Jedná se tedy o to, naučit se provádět cílenou autosugesci. Autogenní trénink by měl pacienta naučit vždy odborník. Při autogenním tréninku je možné dopustit se chyb, pokud člověk experimentuje sám, které mohou vést k závažným zdravotním následkům.

Autogenní trénink je výuka schopnosti ovlivňovat činnost orgánů v těle, které za normálních okolností svou vůlí ovládat neumíme. Jdou to takové orgány, jako je například srdce, některé žlázy, celý trávicí trakt. Výuka je založena na tom, že se nejdříve učíme vyvolat v končetinách pocit tíhy a tepla přeříkáváním určitých pokynů jako např: Pravá noha je těžká a stále těžší“. Tím se učíme soustředit, nemyslet na nic jiného a postupně ovládat určité funkce, např. pocit tepla v těch částech těla, které svou vůlí ovládat umíme. Postupně přecházíme na dýchání, srdeční tep a čelo, na kterém se naopak učíme vyvolat pocit chladu. Pokud se podaří tento systém základních cviků zvládnout a tělo a mysl nás dokonale poslouchají, můžeme se učit dále. Můžeme přejít na své specifické problémy, jako je bolest hlavy, nespavost, zácpa, tréma apod. Po delším tréninku lze dosáhnout alespoň částečného ovládání srdečního rytmu a tuto schopnost můžeme pak vyzkoušet při léčbě srdečních neuróz a arytmií.

Dokonalým ovládáním tělesných funkcí se vysvětlují kousky fakírů, kteří se nechají pohřbít na několik dnů. Bylo dokázáno, že tito lidé dokážou extrémně zpomalit tep srdce na několik tepů za hodinu, což jim umožní přežití. Takovéto zpomalení tepu a snížení metabolismu umožňuje přežít při zimním spánku řadě živočichů zcela běžně.

Autogenní trénink je seriozní metoda tvořící součást metodiky psychiatrů a psychoterapeutů. Je velmi úspěšný, pokud je prováděn správně. Jsou známy případy úspěšného použití nejen v oblasti psychiky, ale i pro zhojení některých nemocí včetně nádorového.

Zpracovala: Iva Hédlová podle Olgy Krumlovské a Jiřího Alexe