Infarkt je dnes u nás vlivem nevhodné životosprávy dle statistiky nejlikvidačnější chorobou, při které jde nejen o srdce, ale zároveň paradoxně i o krk, někdy i o hubu.
Současná věda ale už dokáže hodně infarktů přežít (v obou smyslech věty). Podstata infarktu spočívá v tom, že kus srdečního svalu není vyživen a tak si posléze (ne hned, až za chvíli) z hladu odumře. Vy buďto odumřete také, nebo se to zahojí a na srdci zbude v podstatě normální jizva, která ale brzdí přenos stahového vzruchu (impulzu k pulzu) po srdeční svalovině.
Infarkt myokardu
nebo i jiné tkáně, například plic, je vlastně mrtvola dotčené části a jste-li zvědaví na blízkou budoucnost, je nanejvýš vhodné něco se sebou dělat dostatečně včas sami a nespoléhat se, že se to potom povede nějakému špatně placenému (z našeho hlediska ale spíše duchovně či jinak neuspokojenému) zaměstnanci bílé firmy. No, já jen aby vás nemusel předat nějakému spokojenému zaměstnanci černé firmy. Stav vaší spokojenosti by potom už byl jen ilustrací spiritistické informace.
Infarkt (finální produkt ischémie tkáně) vzniká uzávěrem věnčité tepny zúžené aterosklerotickými změnami v ní ponejvíce v důsledku ukládání cholesterolu a mimo jiné pravděpodobně i v důsledku nákazy mikroby chlamýdiemi (Ch. thoracis), které byly na povrchu bílých krvinek paradoxně dopraveny z plic do oblasti poruch intimy (vnitřní vrstva) věnčitých tepen, čímž je definován i určitý varující předpoklad respirační nákazy. Zvláštností těchto chlamýdií je, že neprodukují toxiny a bílé krvinky inspirují jen jako cizorodá bílkovina pouze ke slabé aktivitě.
Podle mne je patologickým (kritickým) stažením svaloviny věnčité tepny vinen nadbytek nervových impulzů od přiškrceného a tím pěkně podrážděného sympatiku blokádami páteře (hrudní a částečně i krční – většinou od nefyziologického postavení neboli jejího špatného držení). Krevní vmetek je příčinou spíše jen vyjímečně, protože není pořádně odkud.
Sympatikus je při dlouhotrvajícím útlaku nervů adaptován a kompenzován na vyšší přenos, aby bylo řízení vyvážené. Ale ve chvíli uklidnění dochází ke snížení aktivity parasympatiku i sympatiku (vegetativní nervový systém). A v tom momentě jsou již nervy schopné přes blokády páteře přenést poměrné zvýšené nastavení sympatiku v celé dávce. Parasympatikus nezareaguje okamžitě a potom už je pozdě. Prostě to nestihne, protože jeho reakce je již pomalejší než zamlada.
Proto vzniká infarkt v období uklidnění, kdežto konkurenční projev angíny pektoris spíše při námaze nebo stresu. Samozřejmě podle aktuální situace blokád u páteře. Někomu bude lépe vyhovovat informace, že má slabou srdeční nebo krční čakru a kundalini nemůže vzhůru.
Rychlost reakce svého parasympatiku si můžete sami dobře otestovat ráno, když zprudka vstanete z postele a postavíte se. Jestliže se vám zatočí hlava, udělají mžitky, tma, mdloby nebo se kácíte, je to tím, že se vám odkrvil mozek do cév dolních končetin a proto prudce poklesl tlak. Parasympatikus nestihl zareagovat a stáhnout ve spánku uvolněné, odpočívající a roztažené cévy dolních končetin. Optimisté by si měli napsat cviky na páteř a plán životosprávy, pesimisté závěť.
Tímto pokusem zjistíte dvě důležité věci. První, že mládí je v pr… (to tam) a druhá, že infarkt pro vás již nemusí být jen planou teorií, ale, jestli proti tomu něco nebudete dělat, praktickou hrozbou.
Za zpomalení vegetativní nervové reakce zprvu (25-35 let věku) může únava až opotřebení celého nervového systému stresy a psychickým zatížením bez adekvátní kompenzace fyzickou námahou (cvičením – i když ani tak to není růžové, jen lepší). Proto jsou časté i infarkty mladých celkově neopotřebených leč přetažených lidí.
Minutové protiinfarktové dechové cvičení (srdce):
Projevy infarktu: Náhlá bolest za hrudní kostí, nemožnost dýchat, studený pot, pocit doteku smrti. Odborníci doplňují bolesti v levé horní oblasti hrudníku a vystřelující do levé ruky.
Protože se obvykle není možné nadechnout, provedete prudký výdech zbytku vzduchu z plic a prudký nádech asi stejného množství (ono to o moc víc stejně nejde) a opět prudký výdech, nádech, výdech a pokračovat, až to půjde normálně nebo až se vám budou dělat mžitky z překysličení z hyperventilace. Aby se vám mžitky nedělaly (při tom se cévy nevhodně zužují), dýchejte do výstřihu trička, nebo co na sobě máte. Povytáhněte si triko až na nos a dýchejte do prostoru prsou (nádechy i výdechy). Cvičení trvá půl až jednu minutu (když máte kravatu nebo pevně zapnutou košili apod., tak mnohem déle… jestli vůbec…). Pro zvýšení dechového odporu a tím i masážního efektu tohoto cvičení je vhodné dýchat nosem nebo přes skousnuté zuby, přivřené rty atp.
V průběhu tohoto cvičení povoluje napětí bránící dýchání, a tak je každý další nádech silnější až po normální. Zbytková patrná bolest pramení od namožené neprokysličené svaloviny srdce a odeznívá většinou poměrně rychle. Mohou vás pobolívat i právě unavené dýchací svaly.
Klid po cvičení je nezbytný pro regeneraci namožené svaloviny a vaziv. Poloha v polosedě pololeže je nutná, aby se nezvyšoval dále tlak v plicní tepně oslabující následně pravou srdeční komoru! Dýchat pomalu a hluboce. Přitom prvotní dodávka kyseliny mléčné důležité pro regeneraci srdce je v tuto chvíli již coby vedlejší produkt prodělané námahy dýchacích svalů zajištěna…
Jestliže se skutečně jednalo o lokální neprokrvení vedoucí k infarktu, tak jste namáhali svaly a vazy, dokud ještě měly normální pevnost, ale již po čtvrthodině při zvýšené námaze kolem obchází nebezpečí jejich protržení. Takže klid v ležosedě, nikam nechodit a zavolat záchrannou službu!
Hyperventilace vám navíc zajistí i v podmínkách těžkého neprokrvení, pod gradací katecholaminů díky stresu a oprávněnému strachu o život, relativní dostatek kyslíku a živin právě usilovnou dechovou masáží (nádech/výdech = podtlak/přetlak).
Byla-li infarktová situace zapříčiněna krevním vmetkem (většinou spíš u infarktu plic), lze očekávat, že se posunul tímto cvičením do dalších větvení tepenného systému a způsobí nanejvýš lokální insuficienci, ale už ne infarkt (nebo u plic výrazně slabší). Jestliže tkví příčina v křeči tepny (nejčastější případy, většinou od páteře – nutno co nejdříve rozblokovat, viz kapitolka Ischias), je dechovou masáží rozvolněna obvykle bez následků.
Zeptejte se lékaře, zda si hned po tomto cvičení můžete vzít tabletku Acylpyrinu pro ztekutění krve, aby se mohly lépe prokrvovat lokality postižené nedokrevností. Ovšem nejste-li na Acylpyrin alergičtí (nebo lékař na alternativní metody).
Toto cvičení lze provést okamžitě při každé bolesti v hrudníku, o které si myslíte, že by mohla vést k infarktu srdce nebo plic, to je jedno (viz Infarkt plicní). Při mozkové příhodě toto cvičení nepřipadá v úvahu, to byste se dorazili! U mozkové příhody je naopak nezbytný klid vsedě.
Jestliže jste toto dechové cvičení udělali zbytečně, tak to považujte za varování a dobrý trénink pro příště. Jestliže jste to neudělali hned a dobře, protože jste teprve třesoucí se již rukou honem listovali v tomto informačním zdroji, tak odpočívejte v pokoji. Čest vaší snaze až na poslední chvíli. Čest vaší památce vám vzdají až dědící pozůstalí (nezůstavíte-li jim dluhy).
Jakékoliv užívání je vhodné nejméně půl roku.
Doporučené byliny:
Výborné služby vám udělá směs z hlohu, srdečníku, jablečníku a břízy. Touto směsí ale nezapíjejte léky z náprstníku, které se v názvu vyznačují digitální zkratkou DIGI. Jedovatá a velmi účinná kytka náprstník je totiž latinsky digitalis a léky z něj jsou s digi, například digitoxin, digitalis atp. Tato bylinná směs totiž zesiluje účinek léku a mohlo by toho léčení být už nebezpečně moc. 1 lžička řezané směsi se čtvrt hodiny spaří a pije mimo jídla a alespoň hodinu mimo léky 2-3xD.
(Pohodlněji a bezpečněji Mátová směs MK 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít mimo jídla a léky alespoň hodinu 3-4×D. V prevenci a poněkud obecnější rovině pro starší osobu je vynikající GAMBIT-H (GH) 1 lžíce do 4-5 dcl vody, v níž může být rozpuštěna špetka práškového vitamínu C, a pít podle chuti mimo jídla 1-3×D. A do GH lze přimíchat MK 1-2 lžičky.)
Další, obvykle při nebo po jídlech:
Vhodné je pro lepší detoxikaci hygroskopických metabolitů (nevhodně zvyšujících objem krve a tím namáhajících nadměrně srdce) játry rozkousání a polknutí asi 20 semen ostropestřece 3×D. (Pohodlněji Ostropestřecová směs JK 1 lžička do 1-2 dcl teplé vody, pít po jídlech 3×D.)
Vhodný je i Pupalkový olej Evemol 1 lžička a různé bobule obvykle 2-3×D: Koenzym Q10 (má význam jen po 30 mg a více), Lecitin (ale jen s tenkostěnnými tobolkami od 1200 mg), Ginkgo biloba 1-2 ks podle množství obsahu do 50 mg! za den a jen u starších přes pětatřicet.
Další, obvykle mimo jídla nebo nalačno:
Chlamýdiím hodně znepříjemní život saponinová Golden Yacca ® 3-4×D 1. Dlouhodobé užívání bych upřednostnil.
Ascorutin 3×D 1 – seženete v lékárně (vitamíny C a P na cévní stěny).
Zevně:
Masáže páteře by měly být samozřejmostí. Pro profesionální masáž je k masérovi šetrný Bylinný masážní olej základní BO. Pro laickou masáž je razantnější mazat páteř nejdříve 5 minut Prvním mazáním K1 a potom masírovat silněji směrem nahoru 15-30 minut Měsíčkovým olejem MO. Nakonec vše setřít hadříkem a nasucho zateplit starým trikem. Masírujte krouživými spirálovými pohyby svalovinu po obou stranách páteře ze zdola nahoru k hlavě a od středu do stran.
Cvičení:
Meditační cvičení pro lokální změny: Přestaňte sledovat, co se děje okolo vás. Sedněte si třeba na postel se zkříženýma nohama (turecký sed), můžete se lehce opírat bedry o pelest nebo o zeď (vleže jen když nelze sedět). Bříška natažených palců, ukazováků a malíků se dotýkají, ostatní prsty jsou volně přeloženy střídavě přes sebe. Od malíků vzdálenější prsteník se přes bližší prsteník provlékne volně pod malíky.
Palci se dotýkáte oblasti solaru a malíky směřují dolů (v rámci možností). Zavřete oči a provádějte hluboké dýchání ještěrčím dechem (viz kapitola Ještěrčí dech). Při tom si představujte v duchu, jak vaše myšlenková energie jako teplo jarního slunce prohřívá tělo, ve kterém jakoby roztával led. V mysli cestujte stále po těle a mentálně prohřívejte všechna místa, kde máte pocit chladu. Potom se speciálně zaměřte na problémovou lokalitu srdce a páteře, hřejte až spalujte a meditujte tak dlouho, dokud nemáte pocit, že už toho bylo dost, avšak nejméně čtvrt hodiny 1-6×D.
Namáhavé cvičení malých svalových skupin během volných chvil celého dne až do jejich výrazné únavy. Vliv takového cvičení na srdeční výdej je zcela zanedbatelný, unaví se jen sval a produkuje kyselinu mléčnou, která má ale významný vliv na regeneraci myokardu. Například cvičit jedno předloktí mačkáním posilovacího kroužku, a když bolí, tak druhé, potom lýtko – např. stavět se na špičku nohy, biceps – zdvihat lehkou tašku (jen bicepsem, ale tělo uvolněné!) atd. Bolest ve svalu je dobrým znamením úspěšné produkce kyseliny mléčné.
Pozn.:
V prevenci je vynikající na noc pro rozblokování i automasáž půlminutové válení se na zemi zády na masážním Zadbalonu o průměru 20 cm pomalu ve směru zadek/hlava. To však učiňte ihned, jakmile zaznamenáte zvláštní pocit u srdce, šimrání, píchání, lechtání, tlaky větší i menší ap. Nezjišťujte, jestli to je od žlučníku nebo zaražených větrů. Příčina je totiž podobná. Nemáte-li balón, zkuste rozblokovat páteř rukama někoho, kdo si myslí, že to alespoň trochu umí (kdo ne a chce to změnit, nechť se ozve 602224404).
Postel doporučuji upravit tak, aby hrudník byl podložen mírně šikmo nahoru a hlava ještě výše asi o 15-25 cm od roviny postele.