JAK MUŽI ZTRÁCÍ SVOU MUŽNOST

Dříve bylo zcela normální, že ženy vychovávaly chlapce pouze do určitého věku a pak přišel na řadu muž se svým lovem, bojem a neohroženou statečností. Nebyl sice přímo přítomen výchově, ale jeho mužnost a statečnost, byly synům stále na očích. Ulovenou zvěř nosil domů a tím zcela viditelně zajišťoval stravu – základní potřebu domácnosti. Ulovit třeba jelena, to je něco! Ale takový nákup v hypermarketu to zrovna nejlepší příklad mužnosti a statečnosti otců není. Navíc většinou do hypermarketu chodí lovit ženy a muži jsou jen pouhou součástí celého procesu.

Naše společnost je sice v zásadě patriarchální, ale přesto v rodinách dnes vládne především žena. Žena ve většině případů rozhoduje o chodu domácnosti a samozřejmě také o výchově dětí. Chlapci jsou vychováváni bez zásadního vlivu mužů. Ztrácí tak obraz o tom, co to vlastně znamená mužnost a statečnost a převládá u nich ženský vliv. Nemůžou tak zákonitě své budoucí ženě zajistit to, co ona tak nutně potřebuje, pocit bezpečí a ochrany.

A je tu problém! Muži, kteří vstupují do partnerství, se neumí chovat k ženám jako k partnerkám. Nikdo je zkrátka nenaučil být chlap. A to vyžaduje značnou dávku odvahy, rozhodnosti a samostatnosti. Vůbec netuší, jak se to dělá. Dříve nebo později se ke svým ženám začnou chovat jako k matkám a tak zákonitě musí dříve nebo později přijít revolta, v podstatě jistý druh dospívání. Tehdy začne muž v sobě hledat opravdového muže. Co se pak děje si dokážete představit! Mnozí z vás to jistě zažili…

Muž a žena si od začátku vztahu musí být rovnocennými partnery. To zkrátka vyžaduje značnou zralost a samostatnost na obou stranách. Žádnou toleranci, žádné stavění se do rolí, které člověk tak dobře zná z domova (ty vaříš a staráš se o děti a já vydělávám atd.). Pokud chci aby můj vztah byl zdravý a silný, je důležité dělat to, co mě baví a těší, a doufat, že tím zároveň inspiruji i svého partnera.

A tak apeluji na vás, matky. Vpusťte své partnery do výchovy synů! Dovolte jim, ať je zasvětí do mužského světa, který má zkrátka jiná pravidla.

Váš šaman Pavel

 

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout