Čím to je, že muž je po pár letech vztahu najednou jiný a přestává si se svou partnerkou rozumět nebo jí dokonce opouští? Proč se tolik vztahů rozpadá, přestože na jejich začátku byla veliká láska? Na tuto otázku se pokusím odpovědět. A protože jsem muž, tak budu mluvit za muže.

Dříve bylo zcela normální, že ženy vychovávaly chlapce pouze do určitého věku a pak přišel na řadu muž se svým lovem, bojem a neohroženou statečností. Nebyl sice přímo přítomen výchově, ale jeho mužnost a statečnost, byly synům stále na očích. Ulovenou zvěř nosil domů a tím zcela viditelně zajišťoval stravu – základní potřebu domácnosti. Ulovit třeba jelena, to je něco! Ale takový nákup v hypermarketu to zrovna nejlepší příklad mužnosti a statečnosti otců není. Navíc většinou do hypermarketu chodí lovit ženy a muži jsou jen pouhou součástí celého procesu.

Naše společnost je sice v zásadě patriarchální, ale přesto v rodinách dnes vládne především žena. Žena ve většině případů rozhoduje o chodu domácnosti a samozřejmě také o výchově dětí. Chlapci jsou vychováváni bez zásadního vlivu mužů. Ztrácí tak obraz o tom, co to vlastně znamená mužnost a statečnost a převládá u nich ženský vliv. Nemůžou tak zákonitě své budoucí ženě zajistit to, co ona tak nutně potřebuje, pocit bezpečí a ochrany.

A je tu problém! Muži, kteří vstupují do partnerství, se neumí chovat k ženám jako k partnerkám. Nikdo je zkrátka nenaučil být chlap. A to vyžaduje značnou dávku odvahy, rozhodnosti a samostatnosti. Vůbec netuší, jak se to dělá. Dříve nebo později se ke svým ženám začnou chovat jako k matkám a tak zákonitě musí dříve nebo později přijít revolta, v podstatě jistý druh dospívání. Tehdy začne muž v sobě hledat opravdového muže. Co se pak děje si dokážete představit! Mnozí z vás to jistě zažili…

Muž a žena si od začátku vztahu musí být rovnocennými partnery. To zkrátka vyžaduje značnou zralost a samostatnost na obou stranách. Žádnou toleranci, žádné stavění se do rolí, které člověk tak dobře zná z domova (ty vaříš a staráš se o děti a já vydělávám atd.). Pokud chci aby můj vztah byl zdravý a silný, je důležité dělat to, co mě baví a těší, a doufat, že tím zároveň inspiruji i svého partnera.

A tak apeluji na vás, matky. Vpusťte své partnery do výchovy synů! Dovolte jim, ať je zasvětí do mužského světa, který má zkrátka jiná pravidla.

Váš šaman Pavel