Výši svého krevního tlaku můžete sami ovlivnit. Hlavně tím, co jíte a pijete, jestli sportujete… Je to velmi důležité, neboť někdy stačí pouhá úprava životního stylu k poklesu tlaku směrem k normálním hodnotám. Následující informace nejsou k zahození ani pro majitele normálního tlaku. 

Zdravý přístup k životu vám pomůže udržet váš tlak co nejdéle v uspokojivém rozmezí.

Jak na to aneb „Desatero pro normální krevní tlak“

  1. Zhubněte.
    Jestliže máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, snižte svou hmotnost. Nemusíte rychle, stačí 1 kg za měsíc. Zcela určitě vám tlak poklesne a vám s normálním tlakem nebude mít kvůli nadváze tendenci stoupat. Proč? Nadváha a obezita prokazatelně zvyšují nároky na krevní oběh. Naopak při snížení hmotnosti dochází nejen k úpravě tlaku, ale i hladiny krevního cukru, tuků atd.
     
  2. Nesolte.
    Snížení příjmu soli pod 6 g/den snižuje vysoký tlak především u starších a obézních osob (ale i u všech ostatních). Naopak přesolování, častá konzumace slaných pokrmů (brambůrky, konzervy, uzeniny apod.) tlak zvyšuje.
     
  3. Přestaňte kouřit.
    Nejenže ušetříte a skončíte se zamořováním vzduchu, který s vámi chtě – nechtě dýchají i nekuřáci včetně dětí. Také si přestanete poškozovat cévy tabákovými zplodinami a přestanete dráždit svůj organismus k tvorbě různých nádorů. Je prokázáno, že po skončení kouření se prokrvení těla postupně zlepšuje a riziko vzniku rakoviny se snižuje. Po deseti letech nekouření máte rizika vzniku nádoru, infarktu či mrtvice stejná jako člověk, který nikdy nekouřil.
     
  4. Nepijte alkohol včetně piva.
    To je také alkohol, nikoli „tekutý chléb“. Nebo to alespoň nepřehánějte. 2,5 dl vína nebo jedno pivo denně úplně stačí a ženám stačí ještě o třetinu méně. Alkohol totiž kromě zvyšování tlaku snižuje účinnost léků na vysoký tlak.
     
  5. Vyhýbejte se stresu.
    Stres zvyšuje tlak nabuzením činnosti srdce, ledvin a zrychlením krevního oběhu. Když se to stává příliš často, obrací se tyto změny proti vašemu tělu a škodí cévám a srdci.
     
  6. Pravidelně sportujte.
    Stačí půlhodinové až hodinové procházky jednou denně nebo nějaký vytrvalostní sport (plavání, jízda na kole, běh na dlouhou trať). Trénuje se tak krevní oběh na zátěž a více pak vydrží. Kromě snížení tlaku i zhubnete a upravíte si metabolismus.
     
  7. Jezte zdravě.
    Tím omezíte poškozování cév, takže více vydrží, a rozhodně neztloustnete. Potřebný je zejména dostatek zeleniny a ovoce (alespoň 5 kousků denně), dostatek tekutin (minimálně 2 litry denně), omezit tuky a tučné maso, upřednostnit ryby, drůbež a libové maso, celkově zmenšit porce. „Jez do polosyta, ale napij se pořádně.“
     
  8. Užívejte předepsané léky.
    Pokud vám lékař předepsal léky na snížení tlaku, nikdy je bez jeho vědomí nevysazujte, i když se vám tlak již snížil na normální hodnotu. Je to tím, že ony léky váš tlak „drží“ v normálu a po jejich svévolném vysazení může tlak „vyskočit“ ještě výše, než byl před léčbou! Proto vám je může vysadit pouze lékař na základě celkového zhodnocení vašeho zdravotního stavu.
     
  9. Držte na uzdě ostatní onemocnění.
    Pokud máte cukrovku, vysoký cholesterol, nemocné ledviny, astma nebo další chronická onemocnění, snažte se, ať jsou co nejlépe zaléčena. Snížíte tím další rizika poškození vašeho srdce a cév.
     
  10. Udělejte si radost.
    Nejlépe denně. Pohoda a radost jsou pravým opakem nervozity a stresu. Myslete na sebe, udělejte si na sebe čas. Povzbudíte tím celý organismus.