Prevence zubního kazu je cílena:
• na zajištění pravidelné a dobré úrovně hygieny dutiny ústní
• na zdravou výživu s omezením cukrů v potravě
• na posílení odolnosti zubních tkání fluoridy
Hygiena dutiny ústní
Základem ústní hygieny je pravidelné odstraňování zubního plaku, nejčastěji mechanickými prostředky, tj. čistění zubů v rámci domácí péče o chrup. Má-li být tato činnost úspěšná, je nutné zachovat určitá pravidla:
• vybrat vhodné pomůcky k čistění zubů (zubní kartáčky, pasty apod.)
• naučit se a používat účinnou metodu čistění zubů
• upevnit návyk pravidelného čistění zubů tak, aby se stal přirozenou a nedílnou součástí každodenní osobní hygieny
Kdy začít s pravidelným čistěním zubů?
Zuby se mají začít čistit záhy po prořezání do ústní dutiny. U nejmenších dětí tuto činnost provádí matka, nejprve pomocí kousku zvlhčeného vatového čtverečku otírá povrch zubů po každém krmení. Jakmile je prořezán větší počet zubů, začíná se používat zubní kartáček, nejprve bez zubní pasty. Jakmile motorický vývoj dítěte pokročí natolik, že je schopno manipulace se zubním kartáčkem, začíná nácvik čistění zubů. Toto období obvykle nastává mezi 2 až 3 rokem života. Dítě si však ještě nedovede zuby skutečně vyčistit, proto mu musí nadále pomáhat rodiče. Ve věku 6 až 7 let je už dítě dostatečně zručné a mělo by si umět vyčistit zuby samo, přesto však stomatologové doporučují rodičovský dozor alespoň do věku deseti let.
Pomůcky k čistění zubů
Základním prostředkem k čistění zubů je ruční zubní kartáček. Dítě má menší ústa než dospělý člověk, a proto je třeba přizpůsobit tomu i volbu velikosti zubního kartáčku. Dětem předškolního a mladšího školního věku, u nichž teprve začala výměna dočasných zubů za stálé, je doporučován kartáček, jehož pracovní část – hlava kartáčku – je dlouhá pouze 15 mm a délka vláken nepřekračuje 10 mm.
Pro starší děti (8–12 let) je vhodný zubní kartáček rovněž menších rozměrů. Pracovní část kartáčku měří 20 až 25 mm. Hlava kartáčku je obvykle osazena třemi až čtyřmi řadami snopců. Pracovní plocha kartáčku může být zastřižena do roviny, nebo tvarována do podoby písmene V.
V účinnosti kartáčků není zásadní rozdíl. Výrobci v současné době používají vlákna umělá. Kvalitní zubní kartáčky mají konce vláken zaoblené, takže se netřepí a jsou šetrnější k dásním. Doporučujeme používat kartáček s vlákny střední tvrdosti (medium). Příliš tvrdý zubní kartáček může poškodit dáseň nebo dokonce i zub, pokud je nesprávně používán. Příliš měkký zubní kartáček není zase dostatečně účinný. Pro děti je důležitý i správný tvar rukojeti kartáčku. Není rozhodující, zda rukojeť odstupuje od hlavičky v přímce, nebo pod určitým úhlem, či je přechod zalomený vícekrát. Požadujeme však takové tvarování držátka, které by umožnilo jeho dobré uchopení, spočívalo by bezpečně v dlani a umožňovalo účelnou a snadnou manipulaci kartáčkem v ústech.
Výběr kvalitních kartáčků v obchodech je dostatečný, každý si může vybrat velikost a tvar hlavy i rukojeti, jaké mu nejlépe vyhovují. Každý zubní kartáček má jen omezenou dobu použitelnosti.
Při prvních známkách opotřebení (roztřepení snopců, vypadávání vláken) je nutné jej vyřadit a zakoupit nový.
Že musí mít každé dítě vlastní zubní kartáček, je samozřejmé.