Elektrický zubní kartáčekPohyb je pak buď otáčivý (rotační), nebo kmitavý (vibrační). Vhodnější je používat rotační pohyby, ať už se otáčí celá hlava kartáčku, nebo samostatně jednotlivé snopce.

Čistění zubů elektrickými zubními kartáčky je snazší, proto je zubní lékaři doporučují dětem nedostatečně zručným nebo dětem handicapovaným.

Jejich pořizovací náklady jsou však, ve srovnání s klasickými kartáčky, několikanásobně vyšší.

Obecně lze konstatovat, že rozdíl v účinnosti obou typů kartáčků není významný.

Zubní nit
Zubní nitěJe určena k vyčistění prostorů mezi zuby, kde obvyklý zubní kartáček nemůže být dostatečně účinný. Vyrábí se jako vlákno voskované nebo nevoskované, které ještě může být napuštěno fluoridovými sloučeninami. V tom případě se očekává posilování remineralizace a odolnosti skloviny na styčných ploškách zubů. Vlákno se dodává buď nastříhané pro jedno použití, nebo ve větších baleních, z nichž se potřebná délka odstříhne. Bezpečné používání zubní niti vyžaduje dostatečnou zručnost. Používání zubní niti doporučujeme jednou denně, spíše večer. Stačí však i jednou za dva dny. Asi 45 cm dlouhý odstřižek niti se napne mezi prostředními prsty na vzdálenost napřímených palců.

Technika nácviku použití zubní nitě - 1 Technika nácviku použití zubní nitě - 2 Technika nácviku použití zubní nitě - 3 Technika nácviku použití zubní nitě - 4

Technika nácviku použití zubní nitě

Pomocí palce jedné ruky a ukazováku druhé ruky se vlákno zavádí do mezizubního prostoru, přičemž klouže po styčné plošce zubu a čistí ji. Tento postup je nutné v každém mezizubním prostoru opakovat dvakrát, aby se očistily obě styčné plošky zubů. Používání zubní niti doporučujeme dětem po prořezání stálého chrupu a také dětem dostatečně zručným a pečlivým.

Nácvik techniky musí být proveden pod dozorem zubního lékaře nebo sestry, aby ji dítě dobře zvládlo. V opačném případě může dojít k poranění dásně. Používání zubní niti jako pravidelné součásti čistění zubů lze tedy doporučit až dětem staršího školního věku.

Běžné používání ostatních mechanických prostředků k čistění mezizubních prostor, jako jsou mezizubní kartáčky, pásky a párátka dětem mladšího školního věku nedoporučujeme.

Irigátor
IrigátorIrigátory jsou používány k výplachům dutiny ústní a lze je připojit k vodovodu nebo k nádrži s tekutinou, kterou lze ještě obohatit různými dezinfekčními nebo protizánětlivě působícími roztoky. Irigátory samy nemohou zubní plak odstranit, ale jako doplněk čistění zubním kartáčkem jsou užitečné. Odstraňují zbytky potravy a zbytky uvolněného plaku.

Pro zajištění ústní hygieny za obvyklých okolností nejsou nutné. Osvědčují se za mimořádných okolností, jako po poraněních, chirurgických výkonech, po dlahování zubů pro zhotovení pevných ortodontických aparátků.

Zubní pasty
Úkolem zubní pasty je usnadnit odstranění zubního plaku. Obsahuje látky, které mají čisticí a lešticí účinek (abraziva). Pro děti nejsou vhodné zubní pasty s příliš hrubou strukturou těchto látek. Dětské zubní pasty mají jemnější konzistenci. Pro děti je obvykle mimořádně důležitá barva, chuť a vůně pasty a její volbu často podřizují právě těmto vlastnostem. Použití pasty má vyvolat příjemný pocit svěžesti, který přispívá k tomu, aby si dítě čistilo zuby rádo. Množství zubní pasty nanesené na zubní kartáček by u dětí mladšího školního věku nemělo být větší než zrnko hrachu.

Důležitou složkou zubních past pro děti jsou fluoridy. Naprostá většina zubních past nabízených v obchodní síti je obsahuje. Nejčastěji se používá fluorid sodný, aminfluoridy a fluorofosforečnany. Porovnání účinnosti nevykazuje významné rozdíly, pokud je splněn základní požadavek, aby tyto látky zůstávaly po celou dobu skladování pasty v účinné formě.

Používání zubních past s obsahem fluoridů je v současné době považováno za velmi účinné v prevenci zubního kazu. Vysoký pokles kazivosti zubů u dětí, pozorovaný ve vyspělých zemích, je všeobecně přičítán hlavně široké nabídce kvalitních zubních past s fluoridy a jejich používání.

Kromě fluoridů jsou do zubních past přidávány další látky, které mají léčivé účinky. Jsou to většinou rostlinné extrakty nebo syntetické látky s dezinfekčním a protizánětlivým účinkem. Některé zubní pasty obsahují i vápníkové sloučeniny – ty mají podporovat zpětné ukládání vápníku do částečně rozpuštěné skloviny a podpořit tak hojení skloviny narušené působením kyselin. Výrobci dnes nabízejí široký sortiment zubních past pro děti, které splňují velmi přísné požadavky na kvalitu a účinnost.

Během čistění zubů zejména menší děti část použité zubní pasty spolykají. Tím je ovlivněno denní množství celkového příjmu fluoridů. Protože dítě přijímá fluorid i z dalších zdrojů (např. z minerálních vod), lze předpokládat, že by mohlo dojít až k nežádoucímu překročení optimální denní dávky, to je 1 mg fluoridu. Toto riziko sice v žádném případě nemůže ohrozit zdraví dítěte, ale je zbytečné a účinek působení fluoridů na dětský chrup nezvyšuje. Dětské zubní pasty proto obsahují nižší koncentraci fluoridů.

Zubní pasty pro dospělé mají vyšší obsah fluoridů a nejsou tedy vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku.