Srdeční arytmie je porucha pravidelného srdečního rytmu. Může mít celou řadu příčin. Zajímavé a současně velice nebezpečné na arytmii je, že s ní můžete žít roky a nemusíte o ní vědět, ale současně může způsobit vážné zdravotní komplikace, na jejichž následky může člověk i zemřít.
Podíváme se tedy na to, jak srdeční arytmie vzniká, jak se léčí a poradíme vám také, jak ji můžete poznat.
Co je srdeční arytmie?
Srdeční arytmiese také nazývá dysrytmie. Jak již bylo řečeno, je to porucha pravidelného srdečního rytmu. Důležité je vědět, že lékaři rozeznávají různé druhy srdečních arytmií. Některé jsou běžné a není potřeba je léčit, jiné mohou člověka ohrozit na životě.
Jaké jsou příčiny srdeční arytmie?
Pravdou je, že srdeční arytmie může mít celou řadu různých příčin a za život se s ní setká pravděpodobně každý z nás. Asi nejběžnější je, když dojde k srdeční arytmii po sportu či jiné fyzické zátěži. Najednou máme pocit, že nám srdce jakoby poskočí. Ve skutečnosti došlo na krátkou chvíli k poruše srdečního rytmu.
Není to ale nic zvláštního – tedy v případě, pokud se tyto stavy neopakují. Mezi příčiny srdeční arytmie nejčastěji patří nemoci srdce nebo cév, vyvolat jí může také nadměrný šok, stres nebo velká zátěž, příčnou může být i nesprávná medikace – tedy konzumace nevyhovujících léků, dále také nemoci endokrinních žláz, celková nevyrovnanost organismu, onemocnění plic a na vině mohou být i další faktory jako je nadměrné pití alkoholu či kouření a další.
Jak se arytmie pozná?
Srdeční arytmie bylinky je poměrně dobře rozpoznatelná. Jejím typickým příznakem je silné bušení srdce. Dostavit se může náhle a trvat může různě dlouho. Ukazatelem je také nepravidelný tep nebo pocit, že vám srdce jakoby vynechává.
Projevem vážnější arytmie je například stav omdlení nebo stav, kdy je vám velmi slabo a máte pocit na zvracení a omdlení. Důležité je, tyto příznaky rozeznat. Pokud se objeví, buďte v klidu. Jestliže je bušení srdce intenzivní nebo se opakovaně vrací, raději navštivte lékaře, který provede vyšetření.